şükela:  tümü | bugün
  • yakında hayatımıza girecek olan bir cihaz.

ilk olarak şu anda facebook'a ait olan oculus rift'in ürünüyle başladı, sony'nin muadil ürünü ile devam etti, daha sonra samsung ve htc de kendi modellerini duyurdular. tabii daha farklı firmalar da vardır ama sanıyorum başlıcaları bunlar. ayrıca apple da çok benzer bir cihaz için patent aldı. google ise aynı apple gibi telefonu gözlüğe çeviren bir aparat geliştirecekmiş. ve microsoft da aynı işi yapmasa da benzer bir ürün üzerinde çalışmakta olduğunu duyurdu.

bu kadar çok firmanın bu işe akın etmesi tek bir standart yaratmak bakımından sıkıntı yaratacaktır. kimse 3-4 farklı gözlük almak istemez. öte yandan deneyimleyenlerin yorumlarına bakılırsa gerçekten "yeni" bir şey olan bu cihaz herkesin hayatına girecektir ve örneğin aksiyon filmleri bununla izlemeye başlarız.

(bkz: oculus rift)
    (bkz: project morpheus)
    (bkz: samsung gear vr)
    (bkz: google cardboard)
    (bkz: microsoft hololens)
  • gelecekte bol bol kullanacağımız gamer itemi. üstelik %100 yerli girişimler de yolda.
    otto sanal gerçeklik gözlüğü
  • manyak bir alet. resmen kucağınıza oturtturuyorsunuz, bir süre sonra el kol sanal gerçekliğe kanıp harekete geçiyor, taa ki etraftaki masa sandalyeye çarpıp odada koltukta oturduğunu anlayıp gerçek dünyaya dönünceye kadar. bayağı uygun hale geldi fiyatları, 2016 da çok gelişecekler
  • sanal gerçeklik gözlüğünü büyükannelerine denetmişler ve tepkisi gerçekten çok güzel link: `:https://youtu.be/sivwhyzujpq`
  • ingilizce kısa adıyla vr glasses
  • sizi içine çeken, sanal lafının fazla olduğuna inanabileceğiniz gözlük.
  • htc vive ve sony'nin playstation vr projeleri de bu konuda bu şirketlerin çalışmalarıdır.

artırılmış gerçeklik gözlüğü de vardı, google glass diye, biraz rahmetli oldu ama galiba o proje.

ha bu arada bişi daha anlatayım, daha bir kaç gün önce sokakta birisi bu gözlüklerden birini almış (artık hangi markaydı bilemiyorum), insanlara dakikası bilmemkaç liraya denettiriyordu. çok detaylı öğrenemedim neyi izlettiriyordu ama insanlar başında kalabalık oluşturmuştu. girişimcilik ve türk zekası böyle birşey işte, helal olsun.
  • asıl bomba sanal/artırılmış gerçeklik lensi olacak. ama bunlara biraz daha vakit var gibi.
  • kullananların ayakta durmakta zorlandığını gördüğümde şahsımı heyecanlandırmış olan gözlük. ne var ki kullandığımda pek de denge kaybı, heyecan vb. durumları bünyemde misafir edemedim. sorun heyecan eşiğimin fazla yüksek olmasından da kaynaklanabilmekle birlikte oyunlarda 3 boyutlu olarak kullanılacağı dönemleri iple çekmekteyim.
  • ebay üzerinden 30$ gibi bir fiyata aldığım bu alet ile bir sürü android uygulama üzerinde deneyimlediğim gözlüktür. kumanda seçeneklerinin gelişimiyle pazar payının artacağı kesin.