şükela:  tümü | bugün
  • bitcoin, litecoin, ethereum, ripple ve benzeri crypto currency'lere gerek short gerek long yatırım yapmayı düşününlere altın niteliğinde bir rehber. bitcoin'e girmeye geç mi kaldık? ethereum diğer coinlerden farklı mı? ya diğer altcoinler. tecrübeli arkadaşları sahneye alalım ve tabi ki ytd.
  • aydınlatıcı bilgiler olacağını umuyorum.
  • (bkz: #71611612)
  • benim için en büyük kriter; proje ve paranın miktarıdır. belki itiraz edenler olacaktır ama benim düşüncem bu. en değerli paraları inceleyin, çoğunun az sayıda üretildiğini göreceksiniz.

örnek; https://image.prntscr.com/…6vjk5rte2wq5jfg7kq1g.png

tablodaki yeşil alan paranın değeri, kırmızı alan da dolaşımdaki miktarıdır. bitcoin miktarı 21 milyon ve en değerli para, bu rakamın 17 milyona yakını dolaşımda gözüküyor. bence milyarlarca üretilen paralara yüksek yatırımlar yatırmak çok mantıklı değil. evet yine kazanırsınız ama o listedeki paralar gibi kısa vadede kar yapamazsınız. en değerli paraları listelediğimde çoğu milyonla sınırlı gözüküyor. ta ki 48. sıraya kadar, daha sonra 3,60 değeriyle iota geliyor. bu para 2,779,530,283 adet üretilmiş ve hepsi de dolaşımda gözüküyor.

gördüğünüz gibi daha az üretilen paralar daha çok değerleniyor. yanlışım varsa düzeltsinler, ben profesyonel değilim, sadece istatistiklere bakarak yorum yapıyorum. sözlükte bol bol muhabbeti dönen iota gibi paraları, şimdiye kadar hiç duymadığınız paralar rahatlıkla geçiyor. o zaman niye onlara yatırım yapıp zamanımı harcayayım ki?

edit: yeni denemeleri artık şu başlıkta yapıyorum (bkz: kripto para denemeleri) kriterlerimi üstte açıkladığım şekilde değiştirdikten sonra, 1 kere bile zarar etmedim. tabii şuna da dikkat etmek lazım; hiçbir para sonsuza kadar yükselmez. o yüzden nerede girip, nerede çıkacağınızı çok iyi ayarlamanız lazım. sonuçta kripto para bir otobüstür binmesini bilmeli, son durağa gelmeden inmesini bilmeli. :)
  • (bkz: iota)
  • aydınlatıcı bilgiler olacağını ummuyorum
  • (bkz: yapma)