şükela:  tümü | bugün
  • boşlukta peydah olup, sonra da kaybolan, kuantum dünyasının tuhaf parçacıkları.
  • gerçek olamayacak kadar kısa sürede var olup kendini yok ettiği varsayılan parçacıklara verilen ad.

tek gerçek olabileceği yer olarak karadeliklerin olay ufkunun sınırı düşünülüyor.

eğer bu parçacıklar bir karadeliğin olay ufkunun hemen dışında meydana gelirse(ki çiftler halinde oluştukları öne sürülüyor) bir araya gelip birbirlerini yok etmeden hemen önce bir parçacığın karadeliğin çekim kuvvetine yakalanacağı, diğer parçacığın ise yok olamayacağı, böylece gerçekliğin bir parçası olacağı düşünülüyor. işte bu fenomene de hawking radyasyonu deniliyor.

kişisel kanaatime göre ise asla bir hawking radyasyonu gözlemleyemeyeceğiz ve yine bana göre böyle bir şey yok. çünkü bu parçacık konsepti düşünce gözlemlediğimiz kuantum belirsizliğine pek uymuyor. bu kadar küçük ölçeklerde parçacıklar, parçacık formatında olmuyor nitekim. ne yerleri, ne de momentumları belirgin değil. hele sanal bir parçacığın hiç belirgin olamaz zira gerçek bile değiller. süperpozisyondalar. nerede gibi bir soru geçerli değil bu ölçekteki partiküller için. ne zaman gibi bir soru da geçerli değil zira planck zamanı sürelerinde yok oldukları düşünülüyor.

nerede olduğunu kestiremediğiniz bir sanal parçacığın, karadeliğin olay ufkunun hemen yanıbaşında bir baloncuk gibi kabul edilmesi ne kadar doğru? bence değil.

rahmetlinin arkasından konuşmak gibi olmasın ama ününe ün katacak, tüm argümanların olumlu ya da olumsuz muallak olduğu, gözlemi imkansız, insanların etkileyici bulacağı zariflikte bir teori hawking radyasyonu. hawking de ekmeğini epey yemiştir bu teorinin, helal olsun.