şükela:  tümü | bugün
  • karma$ik sayilarin degil, a+bi $eklindeki karma$ik sayinin reel kisminin 0'a e$it olmasi durumunda, kalan imajiner kismin olu$turdugu sayidir.
  • kareleri negatif olan sayilar. ilk olarak 16. yuzyil italyan matematikcileri girolamo cardano ve rafael bombelli tarafindan tanimlanmis ve kullanilmis olsalar da, bu sayilara "sanal" (imaginaire) ismini veren, fransiz filozof rene descartes olmustur. descartes bu sayilarin varligina ve kullanisliligina inanmadigi icin, kucumseme ve dalga gecme amaciyla bu ismi kullanmistir. daha sonralari euler, gauss ve digerleri bu sayilarin onemini acikca meydana cikararak descartes'i mezarinda utandirmislardir.

    "sanal" ismi yaniltici bir isimdir, bunlar gercekte var olmayan uydurmasyon sayilarmis gibi bir his verir. oysa sanal dedigimiz sayilar, mesela irrasyonel sayilardan ya da mesela negatif sayilardan daha sanal degildirler. bu sayilarin hicbiri somut bir seyleri saymak icin kullanilamaz, ama hepsinin de matematikte merkezi onemi vardir.
  • matematikte açıklanamayan yerde hadi bunlarada i diyelim çünkü bundan önceki matematik kuramları bize negatif sayıların kareköklerinin olamayacağını söylüyor demiş olabilirler. sonuçta sistemde bir açık kapanmıştır.
  • ne menem bi'şey oldukları michael ossmann tarafından şu videoda harikulade biçimde anlatılan sayılar.