şükela:  tümü | bugün soru sor
 • icq irc ve bilumum chat araclari ile karsı tarafı rahatsız etme durumu.
 • mesela sozluk'te taciz, sanal tacizdir.

  bu sanal taciz uzerinden suregelen tarti$malar da haliyle sanal tarti$malardir. bir internet sayfasi uzerinden taciz etmek/edilmek, yine ayni internet sayfasi uzerindeki kutupla$malarla nihayetlenmez.

  $ayet sozluk dahilinde bir taciz olayi mevzu bahis ise, yine sozluk dahilinde taciz edenin "taciz ettim" yahut taciz edilenin "taciz edildim" aciklamalari sanalliktan beriye gitmeyecektir.

  bu sanal taciz bir video, fotograf gondermekle olabilecegi gibi bir tek sozle de gercekle$ebilir. tacize ugrayanin taciz edildigini genele duyurmasinin farkli amaclari olabilir. ama bu amaclarin hepsi sanallik cercevesine kalacaktir.

  ne zaman ki fiziki hukuk yoluna ba$vurulur, o zaman olay anlam kazanmaya ba$lar. hukuk yoluna ba$vurmaksizin ornek taciz hadisesini yine sozluk dahilinde dillendirmek ku$kusuz ki farkli cenahlardan tepki toplayacaktir. ve ben zannetmiyorum ki bir sozluk kullanicisi da bunun bilincinde olmasin.

  sozluk yazarliginin, daha dogrusu sozluk'te yazmanin amaci neyse, taciz edenin "taciz ettim" ya da tacize ugrayanin "taciz edildim" deme amaci aynidir. farkli bir dusturu olan bunu genele duyurmak yerine en basit ornegiyle hukuk yoluna ba$vurur.

  mamafih:

  kendinden yava$ olan turkiye cumhuriyeti hukuk sistemi ozellikle bu tip internet tabanli vakalarda tahmin ediyorum daha bir yava$ i$leyecek, belki de saglikli bir nihayete varamayacaktir.

  olay "yukari turkursen biyik, a$agi tukursen sakal" ekseninde oldugundan, bundan en karli $ekilde siyrilmanin yolu, sanal da olsa, soz konusu taciz olayini butun sanalligiyla, sanal kullanicilarin sanal tarti$malarina acmaktir.
 • gece 3'te feysbukta en alakasız fotoğrafın beğenilmesidir. ulan gece o saatte dışarda karşılaşsak ve sen bana öyle bir laf etsen, yemiştin tokadı ya!
 • internetin kendine özgü yöntemleriyle daha üstü kapalı, sözümona daha "modern" olarak yapılanıdır. internetin kamusallığını özgürce kullanan kadını hemen teşhirci yapmak ve "mini etek giyiyorsa tecevüz müstahaktır" anlayışı ile davranmaktır. ben sosyal paylaşım sitelerinde ne tür bir fotoğraf koyarsam koyayım bunun üzerine yorum yapma hakkını sana veriyorum demek değildir. nasıl ki "gerçek" sosyal çevre ile iletişim bir zaman-mekan "etiği" veriyorsa bunun benzeri internette de olmalıdır. evet, internet eşitlikçi bir ifade alanı, yadsınamaz ama bu ifade ettiğin kişiyi rahatsız ediyorsa ve bunu sana ifade etmişse. bir dur, bir geri çekil!
 • dijital stalking hadisesi
  bizzat yaşamışımdır. önce arkadaşım sonra kabusum olan bu şahıs sanal alemde facebook, twitter, foursquare ne varsa beni takip etmiş ve buradan elde ettiği dataları kulanarak whatsapptan taciz etmiştir.
  örneğin, yemek zehirlenmesi yaşadığımda bununla ilgili bir tweet attığımda anında whatsapptan "geçmiş osun, geleyim mi?" der.
  spor salanonu check-in yaptığımda arayıp, "bende şimdi spora geliyorum hangi derse gidiyorsun" der.
  face bir fotoğraf konuysam hemen like edip yorum yazar.

  ilk bakıldığında romantik gibi görünen bu eylemler kabak tadı verir. (bkz: big brother is watching me)
 • bir süredir yaşadığımdır. biri bitti derken diğeri çıkıp geliyor, örgütlü bunlar.
 • sanal tacizin gerçek etkileri vardır. failleri durdurulmalıdır.

  https://twitter.com/…435/status/1006434247362703360