şükela:  tümü | bugün
  • ankara'da karanfil sokak'taki birlik iş hanı içinde mukim bir sahaf-yayınevi-kütüphane karışımı yerdir. sahibi, andrew mango'nun deyimiyle sahafların efendisi olan ahmet yüksel'dir. iyi bir arşiv oluşturmak için elzemdir. senede bir kere mezat düzenler, editörlüğünü kudret emiroğlu *'nun üstlendiği kebikeç dergisini çıkartırlar. internet adreslerinden alışveriş yapma imkanı da vardır.

http://www.sanatkitabevi.com.tr/
  • bir yıldan fazlaca süredir akay yokuşu'nun en üst noktasından, ters tarafa inişin başladığı yerde ikamet etmekte olan kitap cenneti. aynı zamanda sahaflar derneği başkanı olan sahibi ahmet yüksel'le 2 yıl önce yapılmış kitap kokan keyifli bir söyleşiyi okumak isteyenler için ;

http://library.atilim.edu.tr/…ar/2007-03/ankkit.htm
  • ankaranın açık ara en iyi sahafı. sahibi sahaflar birliği derneğinin eski başkanı ahmet yüksel'dir. kendisi kitaplarla ilgili hemen hemen tüm konularda derya deniz bilgi birikimine sahip bir şahs-ı muhteremdir.(özel ilgi alanı osmanlıca kitaplar, el yazmaları ve 1950 öncesi nadir kitaplardır.) kendisiyle oturulup saatlerce sohbet edilir ve insan hiç sıkılmaz. üstelik farkına varmadan birçok konuda yeni bilgiler öğrenmiş olursunuz.

özellikle dergi alanında türkiye'de en geniş literaratüre sahip olan sahaftır. (1 adet aşağı katıyla birlikte dükkan, 1 adet tek odalı depo, birde 3+1 ev kitaplar ve dergilerle doludur.) matbu haldeki kaynak sayısı 50.000'nin üstündedir. kayıt altına alabildikleri yalnızca bunun gün itibariyle 15.000 tanesidir. online alışveriş yapabileceğiniz ve tr'nin kitap alanında en eski 3 sitesinden biri olan web sayfaları bulunmaktadır. (önce bende inanamadım ve fakat 1999 yılına ait kayıtları görünce inanabildim.)

ayrıca hürriyet'in yaptırdığı "tr'nin en iyi 10 sahafı" listesine ankaradan girebilen tek sahaftırkaynak. arşivinin çok geniş olmasından mütevellit trnin her yerinden çok sayıda akademisyen, araştırmacı, kitapsever burayı bilir ve düzenli ziyaret eder. celal şengör, ilhan tekeli, ölmeden önce tuncel kurtiz vb. bu örneklerden bazılarıdır.

şahsi birde gözlem sunmak istiyorum, ankaradaki sahafların hemen hemen hepsini gezdim, istanbuldakilerin ise birçoğunu, ben bu kadar düzenli, temiz bir sahaf görmedim. burada ahmet abinin eşi mehtap ablayı anmak gerekiyor. kendisi emekli edebiyat öğretmeni olup kitabevine verdiği emek hiç azımsanamayacak düzeydedir. haftanın neredeyse her günü kendisini internete kitap yüklerken, rafları düzenlerken veya kitap yerleştirirken görebilirsiniz.

bir de dergi çıkarırlar ki dillere destan, kebikeç: insan bilimleri için kaynak araştırmaları dergisi, senede 2 kere çıkarılır ve hakemlidir. yurtdışı menşeili bir index tarafından taranmaktadır. her sayıda bir dosya konusu belirlenir ve ona göre yazılar yayınlanır. bir yandan böyle yararlı uğraşlarla güzide! memleketimizi muassır medeniyetler seviyesine çıkarma uğraşında olan diğer yandan sahaflık mesleğini layıkıyla yerine getiren ahmet abiyi kutlar ve başarılarının devamını dileriz.
  • ankara'nın en iyi sahafı.