şükela:  tümü | bugün
 • sanat dalına göre değişik cevaplar gelebilir bu soruya. lakin asabi bir çıkış yakalamış bir politikacımız vardır ki, evlere şenliktir, son noktayı da koymuştur;

  (bkz: ben böyle sanatın içine tükürürüm)

  bu ziyan açıklama eziklik göstergesinin ta kendisi değildir de nedir?
 • sorusu: "bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık" olan riziko cevabıdır.
 • cevabı arandıgında, magara duvarlarına çizilen figurlerden, tribal tamtamlardan, danslardan baslayıp, dallanıp budaklanmış, birike birike dag olmuş yaratı gücünün algılanmasını daha da zorlaştıran soru. hala oturup acaba nedir, nedir? diye soruyoruz.. neresinden tutup neresinden cevap verilir buna?
 • bu soruyu her duyduğumda çocukken izleyip hayran kaldığım ve bugün bile hâlâ bıkmadan izleyebileceğim artiz mektebi gelir aklıma.. para karşılığında pavyon şarkıcısı sevgilisi perran kutman'a diploma almak için artiz mektebi'ne gelen müjdat gezen, okul müdürünün odasında beklerken sevgilisininin heyecanı azalsın diye o'na imtihan provası yaptırır.. perran kutman'ın ismi her senenin moda şarkısına göre değişmektedir.. o sene moda domdom kurşunu'dur..

  http://img172.imageshack.us/…/7429/artizmektebi.jpg

  --- spoiler ---

  - sayın nilay domdom bir ses sanatçısı süper olarak, acabaaa nato bilir misiniz?
  - soruyu tekrardan şey yapabilir misiniz?
  - şey yaparık.. şu şekilde sorayım yani şarkılarınızı neye göre okursunuz?
  - haaaaa rotaya göre..
  - öyle mi?
  - e tabii.. rota bilmeden sahneye çıkılmaz.. do re mi fa sol diye rotalar vardır.. rota bilmezsen şarkı sapar..
  - şarkı sapar, karaya vurur, batar.. sayın nilay domdom acaba şarkılarınızı okurkene bir his hisseder misiniz?
  - mutlaka hissederim..
  - ne o?
  - yani hangi masa keriz masası? hangi hıyar çiçeğin içinde yüzük yollayacak, bunu hemen hissedeeer..
  - rotayı oraya kırarsınız olur biter..
  - yes..
  - ahh yes dediniz.. ingilizce bilen bir kültürel bir şarkıcımız olarak acaba şu soruya dikkatinizi çekmek istiyorum.. sizce sanat nedir loooo?
  - ay ne kadar güzel bir soru sordunuz.. (sorunun cevabından gayet emin bir halde başlar) sanat, sanat, nasıl böööööööyle.. nasıl böööööööööyle, yani insanın içinden.. yani bööööyle insanın içinden gelen bööööööyle tuvaletler içinde.. (kıvranır) yani daha da böööööööyle.. ama nasıl da bööööööyle.. ahhh.. (kıvranmaya devam eder) yani nasıl böööööyle insanın içinden gelen şeyleri böööööööyle ışıklar altında insanın.. yani insanın nasıl böööööyle insanın içine eden şeyi daha da şey yapmasına.. ay ayyy.. anladınız mı?
  - ulan bu sanat bu kadar mı anlatılır?

  --- spoiler ---

  şahsen daha güzel anlatanına rastlamadım..
 • yağmurlu gün olsun.dışarı çıkan yağmurda ıslanan realisttir.avucu yüzünde içeride kalıp dışarıyı izleyende romantiktir.sanat o penceredir.ne dışarının havasını içeriye geçirir ne de içerinin havasını dışarıya çıkartır.
 • en iyi nilay domdom'dan dinlenir.
  "hani nasıl bööööle..."

  http://www.indirvideo.net/…ilay-dom-dom-683049.html
 • lev nikolayeviç tolstoy'un estetik üzerine araştırmalardan yola çıkarak hazırladığı kitap. bir bale gösterisinin provasına katılarak gözlemlerinden sanatın ve sanatçının ne için olduğunu yorumlamasıyla başlar. ustaya göre bir opera şefi sanatçıysa, aynı gösterideki terzi, marangoz, dansçılar, dekorcular da birer sanatçıdır savını ortaya atıyor.
 • (bkz: burcu bakdur)un anlatımıyla 5 dakika ve 16 saniyelik şu video ile sanat nedir sorusunun cevabını dinleyelim.
  adamım (bkz: michelangelo merisi da caravaggio) (bkz: swh)