şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün yıldız teknik üniversitesi, sanat ve tasarım fakültesi'nde yeni akit gazetesinin y.t.ü ile ilgili haberinin ardından öğrencilerin panolarda bulunan reprodüksiyon eserleri rektörlük kararıyla kaldırıldı. sanata yapılan zorbalığın vücut bulmuş halidir.

    link: https://www.evrensel.net/…-sanata-rektorluk-sansuru
  • yapılan çalışmalar öğrencilerin rönesans ressamlarının kişisel yorumlamalarıyla ilgiliydi. yeni akit denilen yayın organını zaten tanıyoruz. açıkta ten görmesinler, hemen tahrik olurlar. hadi onları umursamayalım.

    fakat dekanlığın sanat tasarım öğrencilerinin en doğal hakkı olan çalışmalarını okulun koridorunda sergilemesine sansür uygulamasına ne demeli? bir ilahiyat öğrencisi için hadis, fıkıh ne ise, bir sanat öğrencisi için rönesans çalışmak aynı anlama gelir. sanat öğrencileri zaten uzun süredir canlı nü model çalışması yapamıyorlar. bari rönesans üzerinden figür çalışmalarına müsaade edin.

    çalışmasını sökmek zorunda kalan genç sanatçı arkadaşımız derin ve unutulmaz bir deneyim yaşamak zorunda kaldı. bu ülkede sanatçı olmanın nasıl zor bir kavram olduğunu daha başından bu şekilde öğrendi.

    başörtüsünün maruz kaldığı sansür ve zorlama kurallar, bugün sanata uygulanmaktadır. vahim bir olaydır. şiddetle kınıyorum.