şükela:  tümü | bugün
 • her hafta bir sanat eserinin incelemesinin yayınlandığı facebook sayfası. aha da linki : https://www.facebook.com/sanatabasla
 • yayın hayatına aslında blog olarak başlamış, daha sonrasında bunu facebooka taşımış olan oluşum.
 • http://sanatabasla.blogspot.com/ adresinden ulasilabilecek san'at blogu.
 • tam ihtiyacım olan zamanda karşıma çıkan harika blog. yazarı da şu an bir sanat atölyesi çalışması yapıyor, anlatımı ve bilgisi müthiş. eylül'de tekrarlanmasi düşünülen atölyeye ankaradakilerin katılmasını tavsiye ederim. 4 parça halinde yapılacak olan ilk aşamada rönesans isliyoruz.
 • özgün yılmazok adlı resim tutkunu bir mühendisin 4 yıl önce bugün kurduğu ve http://sanatabasla.blogspot.com/ adresinde ikamet eden muazzam güzel bir blog.

  rönesans, barok, 18-19. yy ve modernizm dönemlerine ait onlarca farklı sanat akımından eserlerin (ki şu anki sayısı 211) müthiş bir özenle incelendiği bu blog, anlaşıldığı kadarıyla ingilizce sanat bloguna ve video bloguna doğru evrilecekmiş.

  "sanata başla!" (evet ünlem var sonunda), daha şu haliyle bile khan academy'e türkçe'deki en yakın proje iken videolarla falan ortayaca çıkacak sonucun khan'ı, google art project'i aratmayacağından nerdeyse eminim. eminim çünkü özgün'ün blog olarak başladığı bu iş, son bir yıldır da atölyeye, resim analizi atölyesine dönüşmüş durumda ve büyük bir tesadüf eseri ben de bu atölyelere katılma fırsatı yakaladım. halihazırda ankara taurus alışveriş merkezinde platform a sanat galerisi'nde son derece cüzi bir ücretle düzenlenen bu atölyelerde sanata yeni başlayanlar için 20-30 kişilik gruplar halinde rönesans ve barok resim analiz atölyeleri düzenlenmekte. bu atölyelerin en güzel tarafı, sanatçı/sanat tarihçisi/akademisyen otoritesinden bütünüyle uzakta, sanata/resime/resim tarihine merakı olanlara bir resme nasıl bakılacağını göstermesinde. dahası, resme baktımığızda neleri görüp neleri gözden kaçırdığımızı, resimde yer alan sembollerin, kullanılan nesnelerin anlamını, mitolojinin ve hristiyan teolojisinin bir resmi okumaya nasıl yardımcı olacağını, perspektif ve chiaroscuro gibi tekniklere bakarak resmin dönemini ve hatta ressamını tanımaya kadar pek çok faydası da mevcut bu atölyelerin.
  fakat bütün bu bilgilerin öncesinde, louvre müzesi, galleria degli uffizi, museo nacional del prado gibi rönesansın-barok'un kâbesi sayılabilecek müzeleri büyük bir sanat aşkıyla ama sadece "bakarak" gezdiyseniz geçmiş olsun. meğerse bakmak bir resmi görüp anlamlandırmak için yeterli değilmiş deyip aynı mekânlara tekrar gitme isteği uyandırabilir. bekleyin beni tintoretto, artemisia gentileschi, tiziano, zurbaran, giotto, caravaggio... con tanti abbracci vigorosi.
 • ünlü tabloların harika incelemelerini sunan, içinde kaybolacağınız internet sitesi:

  (bkz: https://www.sanatabasla.com/)
 • en sevdiğim sitelerden birisidir. yazıları ne uzundur ne kısadır. tadında, yalın, açıklayıcıdır. süperdir. çok beğenmişimdir, kim kurmuşsa bu siteyi allah ondan razı olsundur, süper yapmıştır. muaah!