• ben sanattan anlamam hiç, jazz'dan anlamam mesela, klasik müzikten anlamam, duyduğum an aklıma hikmet şimşek gelir, pazar konseri gelir, içim sıkılır, kaçarım. resimden anlamam, resim deyince aklıma gelen 80'lerde her evin duvarında resmi ya da kilimi olan, geyiklerin dereden su içtiği o manzaradır. bana picasso resmi gösterin, yanlış birleştirilmiş puzzle zannederim ben onu. heykelden anlamam, yünan heykeli görsem "bamya pipi" der geçerim. sinema bilmem ben, tercihlerimi aptalca gülebileceğim, güzel kadınlara bakabileceğim, "hacı, kanlar dere olup aktı" diyebileceğim filmlerden yana kullanırım, perdede adam 2 dakika konuşmadan camdan dışarı bakınca sıkılırım ben. lakin bana mozart dinletseniz "kafamı sikti ibne, onun götüne girsin tüm yaylı çalgılar" demem, "dinlemiyorum" derim, resimlere bakıp "sikime fırça taksam boyarım aynısını" demem ben, "resimden anlamıyorum" derim, "tarkovski" dedikleri zaman izlemiyorum derim, aynı şekilde bir heykele "ucube" demem ben, çünkü sanatla ilgili bir şeyi beğenirsin ya da beğenmezsin bu senin algınla bilginle ilgilidir ama herhangi bir sanat eserine "ucube" diyemeyeceğimi bilecek kadar bilgisiz olduğumu biliyorum ben, kendimi biliyorum. ha belki o başbakan piridir sanatın, sanatçının onu da bilemem bak. ama ben kendimi bilirim.
  • gençliğini tam yaşayamamış, bildiği tek sanatsal aktivite düğünde dernekte, beraber yürüdük biz bu yollarda'yı söylemek olan başbakan. kendi heykelini yapmadılar diye bozuldu galiba. "neye göre karar veriyosun, senin anıtlar/heykeller hakkındaki donanımın ne ki böyle bir sonuca varıyorsun?" diye sormak istiyor insan. bilen birinden fikir alsa gelse dese ki "bu anıttan bi bok anlamadım, genel kanı da bi boka benzemediği yönünde. ondan yıkıcaz bunu" yine tamam. yerine yaptıracağı şeyde parkmış. ulan bütün memleket park oldu zaten!
    aynı başbakan bunları da görse ucube der,
    ucube1
    ucube2
    ucube3
  • sanattan anlamayan sanata ve sanatçıya zerre saygısı olmayan bir başbakandır. ayrıyetten vakti zamanında rock müziğe de karşı çıkmıştır.

odtü
  • bir dikili ağacı bile olmayanların ülke yönettiği toplumlarda görülmesi muhtemel başbakan türü.
  • hayat damarlarından birini koparmıştır.
  • bitmemiş esere yorum yapandır, halbüsü sabretmelidir. henüz oluşumunu tamamlamamış birşeye ucube demek ayıp olabilir. hükümetten kimseye ucube diyo muyuz? demiyoruz. onlar dünya güzelidir.
  • kendi duruşunu, siyaset anlayışını bir kez daha ifade etmiş başbakandır. bu başbakan aynı zamanda 21 yaşında olan gençlere silah ruhsatı verilmesinden rahatsızlık duymayan ama 24 yaşına gelmiş eşşek kadar adamların içki içmesini uygun bulmayan başbakandır. hayattaki yolunu belirlemiş olan bir üniversite öğrencisi gidip içki alamayacak ama beline silahını takıp gezebilecek. vay arkadaş. gerçi bir sürü tecavüzcü ve katilin sokakta dolaşıyor olduğu gerçeğini hatırlayınca 21 yaşındaki gençlerin onların arasında fazla tehlike oluşturmadığını düşünüyor olsa gerek. sen onlarca altyapı sorunu olan bir kente gel, barışı temsil eden heykele "ucube" de. siz gerçek misiniz? kaç tane daha maskeniz var takılmayı bekleyen? sıra hangi şehirde, heykelde? hangi yasakta? hangi sansürde söyler misiniz? biliyormusun başbakan kars'ta okur yazar oranları çok düşük. köy yolları desen hak getire. eğitim dersen sıfır. ekonomik zorluklar içinde bu halk. tüm gelirleri geceleri - 25 olan bir şehirde ısınmak için gidiyor. sen geldin hiçbir şey yapmadığın gibi heykelleri de yıkıp gittin.
  • tahtında fazla kalmış başbakandır.
hesabın var mı? giriş yap