şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kavramın içi bu kadar boşaltılmaz ki. bir kavrama bu kadar hıyanet edilmez ki. bir kavramın haysiyetiyle bu kadar oynanmaz ki.

  bir insanlık vazifemi daha yerine getirmenin gururuyla:

  sanatçı yaratır. özgün olanına "iyi sanatçı" denir.
  sahneci sergiler. iyi sergileyebilenine "sahnesi iyi" denir.

  lütfen şimdi herkes bulunduğu yerden gökyüzünün ne kadarını görebildiğini hesaplasın.
 • sanatçının karşısındaki versus'a şarkıcıyı da eklemek isterim.

  sanatçıyı şarkıcıdan yaratması veya özgün olması da ayırmaz. müzik bir sanatsa, mozart bir sanatçıdır; bir enstrümanı çalar, bir beste yapar, dinleyene farklı duygular, hisler düşündürür, değişik fikirler sunar. atıyorum sezen aksu sanatçı değildir, şarkıcıdır; bir şarkı yazıp "ah şöyle ayrıldım, ayrılığın gözü kör olsun! aşk ama ille de aşk aşk meşk!" der, bunu dinlemesi kolay ve akılda kalıcı bir besteyle çevreleyip iyi bir müzikle sunar. ancak kendisi şarkıcıdır, sanatçı değil. hele hele pop müzik icra eden hiç kimse sanatçı değildir, şarkıcıdır. pop müzik, yani popüler kültür müziği sanat manat değildir.

  esasında bir esere sanatsal değeri katan da hem dinleyicinin ondan aldığı ilham, fikirdir; hem de yıllar içinde o eserin kendine değer katmasıdır. biz şu an 10 sene önceki tarkan şarkısını dinliyoruz diye tarkan bir sanatçı değildir, şarkıcıdır. aynı zamanda besteci ve söz yazarıdır. yani bunları karıştırarak harmanlayarak ortaya sanatçı tabiri çıkmaz. bir beethoven gibi eser yazar bestelersiniz ve onu çalarsınız, bundan 10 yıl sonra da 20 yıl sonra da, 100 yıl sonra da o estetik değerinden hiçbir şey kaybetmez.

  bu bağlamda, sahneci de sahnecidir, sahne performansçısıdır, gösteri kişisidir, şov insanıdır. sanat manat yapmaz. sizin bir gece gösterisini izlemeye gidip hayran kaldığınız kişi sanat yapmış olmaz; sahne gösterisini çok iyi yapmıştır ve kalitelidir, o yüzden beğenirsiniz. 50 sene sonra da, "aaa ama hedenin sahne gösterisi vardı," derseniz o gösteriye sanatsal bir değer katmış olmazsınız.

  önünüze geleni sanatçı diye sıfatlandırmayın rica edeceğim. arkanıza geleni ne isterseniz sıfatlandırın, ama önünüze gelen herkes sanatçı değildir.