şükela:  tümü | bugün
  • gereklidir. sanat tüm görüşlerin üzerindedir. örneğin; sürekli dinlediği bir şarkıcının siyasi görüşünü öğrenince dinlemeyi kesen insanlar var. bu sizi bağnaz yapar. başka da bir şey yapmaz. "ama o şöyle yapmış" sana ne kardeşim? sen sanatına baksana adamın. tüm sanatçıların seninle aynı görüşte olmasını mı bekliyorsun? bu imkansız.

bazısı da ahmet kaya şarkılarını sevdiği halde dinlemiyor mesela. sadece örneklemek için söylüyorum.

-şarkıları on numara ama artık dinlemiyorum.
    +neden?
    -adam hayınmış, apo posteri kem küm..
    +e akşam olunca amerikan, ingiliz filmlerini izliyorsun. o gavurların çoğu senin ülkene düşman değil mi? orada sanatla fikirleri ayırmak nasıl aklına geliyor?
    -fatal error-

bağnazlıklarınızı bırakın da hayattan biraz zevk alın, öleceksiniz. gelenekleriniz batsın.

benim babamı katletmiş bir ressamın tablosuna bakarken eğer güzelse "güzel yapmış" diyebilecek dünya görüşündeyim. keşke herkes bu görüşte olsa diyorum. adam dünyanın en kötü adamı olabilir ama yaptığı resim güzelse güzel dersin. bu seni adil yapar. bu seni gerçeğe ulaştırır. bu seni özgürleştirir. bu memleketin en temel problemlerinden biri adaletle yaklaşamamak ve olayları birbirinden ayıramamak zaten.