şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gereklidir. sanat tüm görüşlerin üzerindedir. örneğin; sürekli dinlediği bir şarkıcının siyasi görüşünü öğrenince dinlemeyi kesen insanlar var. bu sizi bağnaz yapar. başka da bir şey yapmaz. "ama o şöyle yapmış" sana ne kardeşim? sen sanatına baksana adamın. tüm sanatçıların seninle aynı görüşte olmasını mı bekliyorsun? bu imkansız.

bazısı da ahmet kaya şarkılarını sevdiği halde dinlemiyor mesela. sadece örneklemek için söylüyorum.

-şarkıları on numara ama artık dinlemiyorum.
    +neden?
    -adam hayınmış, apo posteri kem küm..
    +e akşam olunca amerikan, ingiliz filmlerini izliyorsun. o gavurların çoğu senin ülkene düşman değil mi? orada sanatla fikirleri ayırmak nasıl aklına geliyor?
    -fatal error-

bağnazlıklarınızı bırakın da hayattan biraz zevk alın, öleceksiniz. gelenekleriniz batsın.

benim babamı katletmiş bir ressamın tablosuna bakarken eğer güzelse "güzel yapmış" diyebilecek dünya görüşündeyim. keşke herkes bu görüşte olsa diyorum. adam dünyanın en kötü adamı olabilir ama yaptığı resim güzelse güzel dersin. bu seni adil yapar. bu seni gerçeğe ulaştırır. bu seni özgürleştirir. bu memleketin en temel problemlerinden biri adaletle yaklaşamamak ve olayları birbirinden ayıramamak zaten.
  • "güzel" lafı bomboş bir laftır ve kullanımının mazur görüleceği tek yer söylenecek başka bir şey bulunamamışsa söylenmesidir. - ben öyle yapıyorum çünkü*- bir sanat eserine bakıp "çok güzel" diyorsanız ya ondan hiç bir şey anlamamışsınızdır ya da çok aşırı etkilendiğinizden bazı şeyleri kelimelere dökemiyorsunuzdur. yalnız aynı zamanda sanatçı eserinden ayrılmalı diyorsanız ben paramı ilk ihtimale yatırırım.

babanızı öldüren bir adamın eserine bakarken babanızı öldürdüğü gerçeğini bir kenara bırakamazsınız. dahası o eserin bir katilin elinden çıktığı -burada katili de yafta anlamında almamak gerekiyor- ve bununla birlikte değerlendirmesi gerektiği unutulmamalı. o eser değerliyse/bir anlamı varsa bunlarla birlikte var. bu bilgilersiz de anlamlıdır ama eksiktir. her şeye "güzel" ya da "çirkin" demeyi de bir kenara bırakmak gerekiyor tabii.
  • belediye konseri için yavşaklığa doymayan insanları tabii olarak dinlemiyorum. ucuz propaganda dizilerinde oynayan oyunculara para kazandırmamak için elimden geleni yapıyorum. bir duruşunuz olsun arkadaşım. sanatçının nasıl duruşu oluyorsa seninde olması lazım.