şükela:  tümü | bugün
  • değerli üniversite hocam, ege üniversitesinden profesör ünvanını henüz almış olan ismail gezgin tarafından* yazılmış ve ilk baskısı sel yayıncılık vasıtasıyla 2008 yılında yayımlanan; 220 sayfalık olağanüstü bir kitap. ismail gezgin, 10000 yıl önce mağarada bitkisel boya ile avını anlatmaya çalışan insanın hikayesinden kırmızı başlıklı kız metaforunun bilinçaltımızda kan-kızlık-namus şeklinde vücut bulmasına kadar harika fikirlerle aydınlatıyor insanı. metroda metrobüste okurken ineceğim durağı kaçırdığımı bilirim, öyle kendimi kaptırırdım. okuyunuz efenim.
  • post-it dayandıramadığım ismail gezgin kitabıdır.

dip notların eser sonuna değil de sayfaların altına koyulması gözlere ziyafet olmakta, okuma keyfini arttırmaktadır. mitlere dair tespitler bakış açısını genişletir, düşündürür.
  • ismail gezgin’in twitter üzerinden 5. baskısını yaptığını duyurunca alıp listeme eklemiştim. konusu çok ilgimi çekti, kısa sürede bitirdim. mitolojilere dair bilgi aktarmayla eleştiri çok güzel harmanlanmış, benim gibi mitolojiye yabancı biri için tanrılar kısa ve genel konuyla ilgili süper tanıtılmış. yakın zamanda okuduğum marvin harris’in* kitabından bir konu da burada işleniyor ve alıntıda da belirtiliyor zaten. mitolojilere bakış açımı değiştiren ve bu konuya dair daha fazla okuma isteği uyandıran bir kitaptı.