şükela:  tümü | bugün
  • sanayi alıp satan insan.
  • bir ülkenin gelişmesine fiili katkı sağlayan kişidir.
  • hakkında bu kadar az entry girilince öldü sandığım kişi

sanayici genel anlamıyla üretim yapılan sektörde firması olan kişidir. türkiye'de üretim yapmak ise bir yandan işinle boğuşurken bir yandan da devletle boğuşmak anlamına gelir.

üretmenin en keyifli yanı kendini tanrıdan bir parça gibi hissedip yeni bir ürün çıkarabilmektir. kötü yanları ise çoktur.

en önemlisi sanayicinin hiç bir zaman kendine ayıracak bir parası olmaz. çünkü fabrika tam bir para yeme canavarıdır. sürekli yatırım yapmanız gerekir. siz yatırım yapmazsanız rakibiniz o yatırımı yapıp sizi sollayacaktır.

yatırım için öz kaynak asla yetmeyecek, sürekli olarak krediye başvurmanız gerekecektir.bir süre sonra kazandığınız yarısı bankanın ve devletin olacaktır. diğer yarısı ise yaptığınız yatırımların ödemelerine gidecektir.

türkiye'de müşteri başlı başına bir dert olduğu için iç piyasada, alamadığınız ödemeler, batırdığınız paralar için de tekrar krediye başvurmak zorunda kalacaksınız. bu kredi döngüsü hiç bitmeyecek bir serüven olacak. öyle ki tam bitti dediğiniz yerde yeni müşteri yeni yatırım ihtiyacıyla gelecek ve biz bitti demeden bitmez diyecek.

kendinize süper bir araba ve ev hayaliyle çıktığınız bu yolda erken yaşlarda amaca ulaşmanız imkansızdır. büyük ihtimalle süper bir forklift süper bir üretim makinesi sahibi olursunuz fakat kendinize bir şey alamazsınız.

yine de güzeldir sanayicilik. saygı duyulur toplumda. üreten adam üretken adamı sever toplum. tanrısal bir kuvvet de sizin egonuzu yüksek tutar.

son söz; üretin.
  • yeşilçam'da ''fabrikatör'' derlerdi.