şükela:  tümü | bugün
  • acilen ihtiyacım olan taktiklerdir.

evet tanıdık usta denilecek ama şehir degistirdigimden öyle bir durum söz konusu degil, tanıştıklarımdan da çok memnun kalmadım.
  • en az üç ustadan fiyat almaktır.
  • tamir sırasında aracın başında beklemek.
  • rte’ yi birgün tv’ de görmezsen olabilir. yani o kadar imkansız.
  • öğrenildiği durumda cebinizi rahatlatacak taktiklerdir. tamirciden bu güne kadar yediğim kazıklardan sonra karar verip uygulamaya başladığım birkaç tanesini yazayım.

tamirciyle arkadaş olmayın ve tamircinizi arada değiştirin veya birkaç tamirciye dönüşümlü olarak gidin. başka yere gittiğinizi de açık açık söyleyin ya da bir şekilde belli edin. bırakın alınsız pezevenk. tamircinin huyudur, nasıl olsa bana geliyor diye kazıklamaya çalışırlar. ama yeni bir tamirciye gidince sizi bağlamak için bazıları indirim bile yapabiliyorlar.

yapılacak olan işlemi iyice dinledikten sonra çekinmeden fiyatını sorun. işlemden sonra fiyatı o söylerse genellikle canınızı acıtırlar. özellikle bu durum tecrübeyle sabittir. ayrıca ustanız fiyatı sormanızdan rahatsız olduysa ya da fiyat konusunda net cevap vermiyorsa bu kötü sinyal demektir o dükkanda ekstra dikkatli olun.

aldığınız fiyata malzeme dahilse parçaçıdan malzeme fiyatını öğrenin. ufak tefek bir parçaysa marj fazla olmuyor, ama pahalı parçalarda hiç anlamazsınız, o parçanın sivri tarafı bi tarafınıza kaçabilir.

arabanın orasını burasını kurcalayıp birtakım gerekçelerle ekstra işlem yapmak isterse kabul etmeyin. genellikle -yolda kalırsın, -bir ay bile dayanmaz, -daha çok masraf açar, gibi panik uyandırıcı laflarla sizi yakalamaya çalışırlar. kanmayın. sanayiye sıfır arabayı götürsen ona da kusur bulup parça değiştirir bunlar. para gelsin yeter ki..

bu tavsiyeleri hakkıyla iş yapan dürüst esnafı tenzih ederek yazdım. faydalı olması ümidiyle..

edit: bir suser yetkili servise gidin demiş :) bir defasında kazalı arabamı yetkili servise götürmüştüm. araba kaskoluydu o zaman. faturaya baktığımda arabamı soldan çarptığım halde sağdaki farı da değiştirdiklerini farkettim. yani sakın yetkili servise gitmeyin. orada adamı bağırta bağırta öperler.
  • kesinlikle tamir sırasında aracın başında beklemek ve ustaya arabalardan az çok anladığınızı çıtlatmak.mesela ‘allahtan motor yatak sarmamış’ veya ‘bunlarda kronik subap sıyırma problemi var’ gibi
  • 1- parçayı ustanın değil kendinin temin etmesi. ( en güzel parçadan taktıklarından dolayı )
    2 - hoş sohbet baştan selamun aleyküm vs.
    3- aracın başında beklemek.
    4- eğer lüks bir arabaysa ve sorun biliniyorsa arabayı göstermeden fiyat almak.
    5- eğer mümkünse birden fazla ustadan fiyat almak.
    6- fiyatı iş bittikten sonra kırdırmak. (baştan uğraşırsan yapmıyorum git der)
    7- en önemlisi maliyeti baştan sormak.
    8- tamirat sırasında öğrenciyim, bu araba bizi batırdı, paramı bitirdi ..... arabası tarzı teşvikler.
    9- çok cıvık olmamak çokta yavşak durmamak çokta soguk olmamak ustaya karşı
    10- janjanlı böyle xxxx garaj lı xxxx merkeszli yerlerdense ara sokak esnaf ustaları tercih etmek.

tebrikler artık sizde sanayiden en ufak kazıkla kurtulabilirsiniz.
  • istisnasız hep kazıklanıyorum. ya ücret konusunda ya da yapılan işlemler açısından.

en son 2 hoparlör taktırdım önlere, arabaya dokunmaya görün hemen elektrik çarpıyor.

işlem yapılan yer ankaradaki forumlarda çok fazla övülen pioneer mehmet midir nedir..

edit: arabanın kapı içleri sökülürken tornavida ile içine sıçmasıda cabası..
  • hic heveslenmeyin onlarda ordan burdan geciriyorlar..
  • yetkili servise gidin, kazıklanmazsınız! esnafın kazanacağı üç kuruş için uyanıklık yapmaya çalışmayın.