şükela:  tümü | bugün
  • acilen ihtiyacım olan taktiklerdir.

evet tanıdık usta denilecek ama şehir degistirdigimden öyle bir durum söz konusu degil, tanıştıklarımdan da çok memnun kalmadım.
  • en az üç ustadan fiyat almaktır.
  • tamir sırasında aracın başında beklemek.
  • rte’ yi birgün tv’ de görmezsen olabilir. yani o kadar imkansız.
  • kesinlikle tamir sırasında aracın başında beklemek ve ustaya arabalardan az çok anladığınızı çıtlatmak.mesela ‘allahtan motor yatak sarmamış’ veya ‘bunlarda kronik subap sıyırma problemi var’ gibi
  • 1- parçayı ustanın değil kendinin temin etmesi. ( en güzel parçadan taktıklarından dolayı )
    2 - hoş sohbet baştan selamun aleyküm vs.
    3- aracın başında beklemek.
    4- eğer lüks bir arabaysa ve sorun biliniyorsa arabayı göstermeden fiyat almak.
    5- eğer mümkünse birden fazla ustadan fiyat almak.
    6- fiyatı iş bittikten sonra kırdırmak. (baştan uğraşırsan yapmıyorum git der)
    7- en önemlisi maliyeti baştan sormak.
    8- tamirat sırasında öğrenciyim, bu araba bizi batırdı, paramı bitirdi ..... arabası tarzı teşvikler.
    9- çok cıvık olmamak çokta yavşak durmamak çokta soguk olmamak ustaya karşı
    10- janjanlı böyle xxxx garaj lı xxxx merkeszli yerlerdense ara sokak esnaf ustaları tercih etmek.

tebrikler artık sizde sanayiden en ufak kazıkla kurtulabilirsiniz.
  • istisnasız hep kazıklanıyorum. ya ücret konusunda ya da yapılan işlemler açısından.

en son 2 hoparlör taktırdım önlere, arabaya dokunmaya görün hemen elektrik çarpıyor.

işlem yapılan yer ankaradaki forumlarda çok fazla övülen pioneer mehmet midir nedir..

edit: arabanın kapı içleri sökülürken tornavida ile içine sıçmasıda cabası..
  • hic heveslenmeyin onlarda ordan burdan geciriyorlar..
  • yetkili servise gidin, kazıklanmazsınız! esnafın kazanacağı üç kuruş için uyanıklık yapmaya çalışmayın.
  • yoktur. usta sizi kazıklamak isterse kazıklar. öyle bi sikim biliyomuş gibi “yeaa bunların tork konvertöründe hep aynı sorun çıkıyo, usta gömlekleri en uygun nerden ayarlarız” vs şeyler söylemek sizi kurtaramaz. usta bi soru sorar, mal gibi bakarsın. sonra da senin bi boktan anlamadığını şıp diye çözer.

en güzeli tanıdık ustaya gitmektir. iyi niyetli olmaktır. ustaya insan gibi davranmaktır. ve yaptırmadan önce birkaç yere sorarak araştırma yapmaktır.