şükela:  tümü | bugün
  • her geçen gün ileri doğru giden teknoloji ve her alanda olduğu gibi sanayide de insanların yerini alan robotlar, robotlaşma.

    bu robotlaşmanın yaratacağı en temel sorunda artacak olan işsizlik. bizim gibi ülkeler için konu daha çok uzak. çünkü daha sanayileşme olmadan çok büyük işsizlik mevcut ve çözülemiyor.

    elbette sanayileşme devrimini yakalamış ve bu yolda ilerleyen ülkeler daha şimdiden bu duruma çözüm arayışı içerisinde. bunlardan biri de isviçre. halkını en iyi şartlarda yaşatan ülke.

    burada bu gelişen robotlaşma karşısında insanın şartlarını koruması adına şu an hiçbir ülke dahilinde uygulanmayan bir vergi üzerinde çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirtelim. bu vergi sistemi ‘ sanal ortamda gerçekleşen her finans işlemden yüzde 0.4 oranında vergi ‘ almak. gelelim kullanımına, en güzel tarafı da burası ki işsizlere kamu hizmeti yaptırmak ve aylık maaş ödemek.

    elbette bu bir çözüm, sanayileşmenin yarattığı robotlara karşı, işsizlik savunması. bizde ve bizim gibi ülkeler için bunlar çok uzakta duruyor. vergi deyince aman bu yaratılan vergi konusu bizimkilere duyurulmasın. zira vergi gelir de dönüşünü biz görürmüyüz orası karanlık.