şükela:  tümü | bugün
 • ha-joon chang'in "bad samaritans" adli kitabi, emin akcaoglu'nun tercumesi ile "sanayilesmenin gizli tarihi" adiyla turkce'ye kazandirilmis.
  http://www.eminakcaoglu.com/…enin-gizli-tarihi.html

  tanitim yazisindan:

  bu kitapta, adi sadece dipnotlarda geçen türkiye adli bir memleketin ekonomisinden ve bu ekonomik politikalarin on yillardir nasil uygulandigindan bahsediliyor.

  “derinligi, kadar kolay anlasilirligi ve çarpici örneklerle canlilik kazanmis, içinize isleyen bu çalisma, ‘dünyada isleyen gerçek ekonomi’ olarak adlandirilabilirdi.
  sanayi devriminin kökenlerinden günümüze kadar cereyan eden ekonomik gelisme ile standart/egemen doktrinin anlattiklari arasindaki uçurum giderek büyümektedir, chang
  gerçekte ne oldugunu gözler önüne sererek bu boslugu aydinlatmaktadir. chang’in zekice analizleri, saltanatlari hâlen süren doktrinlere
  dayanan ekonomik reçetelerin, özellikle gayet korumasiz ve savunmasiz olanlara [ülkelere/halklara] hangi amaçla ve nasil ciddî zararlar verdigini ve bu
  zararlarin devam edecegini gösteriyor. chang, küresel ekonominin çok daha insanî ve medenî bir güzergâhta nasil yeniden düzenlenebilecegi konusunda, iktisat teorisine ve somut tarihsel kanitlara dayanan, akla yatkin, yapici öneriler getiriyor. sâyet telâfî edici eylemler gerçeklestirilmezse meydana gelebilecek muhtemel vahametler konusunda uyariyor.”

  – noam chomsky

  “kitapçi raflari, ekonomist ve
  yorumcularin anlasilabilir bir dille yazdigi, küresel serbest ticaretin dünya ülkeleri tarafindan neden arzu edilmesi, hattâ neden vazgeçilmez oldugunu anlatan kitaplarla dolu. fakat serbest pazar ortodoksluguna temkinli yaklasan okurlar, “sanayilesmenin gizli tarihi”nin ikna gücüyle keyiflenecekler. ha-joon chang’in kitabi, küresellesme amigolarinin yaydigi küresel serbest ticaret dogmasina karsi zengin bir anlati sunuyor.”

  – paul blustein, washington post
 • güney kore mucizesinin nasıl gerçekleştiğini de anlatan ve aslında herkesin bildiği ve gelişmekte olan ülkelerin uygulaması gereken ekonomik gelişim düsturlarının gelişmiş ülkeler tarafından nasıl çarpıtıldığını anlatan başucu eseri niteliğinde bir kitap.

  özellikle bizim ekonomi ve sanayi bakanlarına zorla okutulmalı.
 • durmadan kopyalanması ve türkiye'de sanayi, ticaret, ekonomi vs. ile uzaktan yakından ilgili herkese döve döve okutulması gereken kitap. kitapta anlatılanların sonuçları güney kore'ye ilişkin yayınlanan her yeni raporla bir kez daha gözler önüne seriliyor.

  (bkz: #43585754)
 • --- spoiler ---

  imf'de en önemli 18 alandaki kararlar % 85 çoğunluk gerektirir. abd'nin sahip kuruluşta sahip olduğu pay oranı % 17,35'tir. dolayısıyla, abd hoşuna gitmeyen herhangi bir teklifi tek taraflı olarak veto edebilir. bir öneriyi bloke edebilmek için abd'den sonraki en büyük dört hissedarin (% 6,22 ile japonya, % 6,08 ile almanya, her biri% 5,02 ile olmak üzere ingiltere veya fransa'nın) en az üçüne ihtiyaç vardır. ayrıca% 70 çoğunluk gerektiren 21 konu vardır. bunun anlamı, bu konulara ilişkin herhangi bir teklifin yukarıda anılan beş hissedar tarafından birlikte engellenebilecegidir.
  --- spoiler ---
 • online satın almak için küçük bir araştırma yapınca idefix, d&r, kitapyurdu, nadirkitap, imge ve hatta n11, hepsiburada' da bile tükenmiş olduğunu gördüğüm kitap.

  bu kadar çok satıyor ise neden tekrar getirilmediğini ise çözemedim.

  lan, yoksa ?
 • emin akçaoglu tarafından çevrilen, epos yayınlarından çıkan, çevrimiçi satış yapan internet sitelerinde yok satan kitap.

  orjinal adı: bad samaritans the myth of free trade and the secret history of capitalism.

  kitap hakkında çevirmeninin yorumu şu şekilde:

  "chang kitabında, kendi tabiriyle kötü samiriyeliler’in, yani zengin batılı ülkelerin ve güney doğu asya’dan japonya, singapur, hong kong ile kore’nin nasıl sanayileştiklerini bütün cepheleriyle ortaya koyuyor. hem de bu konuda doğru olmadığı hâlde doğruymuşcasına ve sıklıkla tekrarlanan hususları tüm çıplaklığıyla deşifre ederek. bunu yaparken öylesine çarpıcı ve ikna edici argümanlar ileri sürüyor ki okuyucu ‘safsata’nın nasıl ‘gerçek’mişçesine sunulduğunu gördüğünde hayrete düşüyor. kitap özellikle devletin ekonomideki rolünün yeniden sorgulanması için çok yararlı örnekler sunuyor. örneğin, türkiye’de yerli bir otomobil üretimi tartışılırken japonya’nın toyota ve kore’nin hyundai konusundaki tecrübeleri son derece öğretici. toyota’nın, hyundai’nin veya nokia’nın adlarının anıldığı paragraflarda zengin ülkeler grubuna geç katılan ülkelerin sanayileşmeyi aslında büyük ölçüde devletin türlü biçimlerdeki desteğiyle başardıklarını görüyorsunuz. ingiltere’nin, fransa’nın, almanya’nın veya eski bir ingiliz sömürgesi olan amerika birleşik devletleri’nin sanayileşme süreci de kitapta ayrıntısıyla anlatılıyor. ‘bebek endüstrilerin korunması’ tezinin gerçekteki mucidi alexander hamilton tarafından uygulamaya konulan politikaların modern abd’nin yaratılmasındaki rolünü öğrenince sarsılıyorsunuz. kendileri ‘korumacı’ politikalar vasıtasıyla zenginleşenlerin şimdi gelişmekte olan ülkelere ‘serbest ticaret’ methiyesi düzdüklerini anlayınca samimiyetlerinden şüphe ediyorsunuz."

  ilave not: bkz: kicking away the ladder & #62681489
 • bu kitap kore ziyaretimden önce internette kore'yle ilgili araştırma yaparken ilgimi çekti; bulmak için büyük uğraş vermeme rağmen yeni baskısı olmadığı için yaklaşık bir sene sonra satın alabildim. iibf öğrencilerinin, uluslararası ticaret öğrencilerinin, mühendislik öğrencilerinin, ticaretle uğraşanların, ihracat-ithalat yapanların, otomotiv sektörü ya da bilişim sektörü çalışanlarının, aslında herkesin okuması gereken bu kitap umarım bir daha raflardan bu kadar uzak kalmaz..

  özellikle üniversite öğrencilerinin okulda teorik olarak öğrendikleri bilgileri kafalarında doğru yere oturtabilmeleri açısından çok verimli olabilecek bir kitap. temel olarak örneklerle dünya ekonomisi, kalkınma, politika, sanayi, kapitalizm anlatılıyor.