şükela:  tümü | bugün
  • hz. muhammed döneminde kullanılan üzerinde "lâ ilâhe illallah muhammedü'r-rasûlüllah" yazan siyah renkteki sancaktır. 16. yüzyılda osmanlı devleti'ne geçmiştir. bu geçişin nasıl ve ne zaman olduğu konusunda ihtilaflar olsa da osmanlı kaynaklarında mısır valisi hayır bey’in sancağı yavuz sultan selim’e gönderdiği, mektubunda da seferlere götürülmesi hususunu bildirdiği kayıtlıdır.

    sancak 1593 yılına kadar şam hazinesinde saklanmıştır. 1593 yılında avusturya üzerine yapılacak sefer için şamdan çağrılan destek kuvvetleri tarafından savaş meydanına getirilmiş ve savaşın kazanılmasında manevi gücünün etkili olduğu inancı oluşmuştur. 1595'te geri getirilen sancak tekrar şam hazinesinde yollanmış ve 1596 ııı. mehmet tarafından düzenlenen eğri seferi için geri çağrılan sancak bir daha şam'a gönderilmemiş, topkapı sarayı'nda hırka-i şerif'in yanında muhafaza edilmiştir. zamanla yıpranan sancak-ı şerif koruma amacıyla üçe bölünüp ebat ve renk olarak aynı olan üç yeni sancağa eklenmiş, böylece üç sancak-ı şerif meydana çıkmıştır.

    serdar-ı ekrem sıfatıyla savaşta komutanlık yapacak olan sadrazamlarla birlikte gönderilmiştir. bazı deniz seferlerinde de kaptan-ı deryaya verilmiştir. sancak-ı şerifin sadrazama teslimi tören ve protokollerle gerçekleştirilmiştir. iç isyanlarda da sancak-ı şerif açılarak müslüman olanların bu sancak altında toplanmasını istemiş ve isyana katılımı azaltıp isyanla mücadele taraftarlarını arttırmak hedeflenmiştir. 1826 vaka-i hayriye'de sadrazam ve şeyhülislam tarafından sultan ahmet camii minberine asılarak yeniçerilere karşı mücadele çağrısı yapılmıştır. sancak son olarak 1914 ı. dünya savaşının ilanında kullanılmıştır.

    sancak-ı şerif topkapı sarayı kutsal emanetler dairesinde muhafaza edilmektedir.

hesabın var mı? giriş yap