şükela:  tümü | bugün soru sor
 • don kisot'un silahtari oldugundan suphe yok. kimileri de der ki, asil, don kisot'un yaraticisi sanco panca'dir. geriye donup, yasadiklarina baktiginda yaninda bir sanco panza olmadigini ve bu yuzden kaybettigini savullayan sanco panza yazdigi don kisot'ta kendisini yaratmistir don kisot'un karsiti olarak. hem kendisi hem aksidir goruntusunun.
  sarkisi bile var.

  sanco panca kapiyi acsana
  cocuklara balon satsana

  ole
 • don kisot'un kotu talihi kendi hayalgucunden degil, bu adamin varligindan kaynak bulur.
 • (bkz: kayip esek)
 • sancho panza, sevdigi kadina* kavusabilmek icin her turlu cilginligi yapmaya hazir olan don kisotun akli selim tarafidir; altta kalmis, itilmis, baskilanmis kendisidir. insan hayatinin ikilemlerle savrularak ilerleyisi ve pesinden kosulan idealler icin icine dusulen durumlarda bir turlu dinlenilmeyen ve hep daha da bastirilan olgun, karakterli, sakin ve sabirli benligidir.
 • dunyanin en sevimli kedisi. zeytin namli kedinin yakisikli oglu, ondan bize kalan yadigar, emanet. o da dokuzuncu kattaki evin balkonundan düstü annesi gibi ama inat etti, terketmedi bizi. haftalarca gidip geldik veterinerlik fakultesine. bir hayvana bu kadar baglanir miymis insan sorusunun cevabi.
 • esasinda siradan istek ve heveslere sahip bir koyluden ote birsey degilken efendisi don kisot ve birlikte yapmis olduklari seyahat sayesinde sasirtici bir tip haline gelmistir..don kisotun akli selim sahibi olmadigi tek konu sovalyelik ve macera arayisindaki sinir tanimazlik iken onun akli selim tarafi nasil olur da bir cezire* sahibi olabilmek hevesiyle don kisot'a bel baglayip yola cikmistir diye de sormak lazim..

  lakin koylulugunden gelme bir realizm bir saglamcilik her zaman goze carpar ve cezire sevdasi ona don kisot'un yaptigi tum cilginliklari bir sekilde mantikliymis gibi gosterir. ilerleyen zamanlarda deneme surusu babinda da olsa kucuk bir yerlesim birimine vali olan sancho panza'nin burdan karisi teresa panza'ya vali sifatiyla yazdigi mektup ve turlu sorunlar karsisinda bilge kral edasiyla urettigi cozumler okuyucuyu fena afallatir.

  romanin genelinde gevezeligi ve don kisot'un artik yeter dedigi bazen birbiriyle cok da alakasi olmayan atasozlerini art arda yumurtlamasiyla on plana cikar ki hayli zevkli kisimlardir denebilir.
 • "....bu arada don quijote, komsusu olan durust (yoksul insana durust denebilirse) ama akli pek kit bir ciftciden ricada bulundu. sonucta o kadar dil doktu, vaatlerde bulundu ki, zavalli koylu onunla yollara dusup silahtari olmayi kabul etti.
  don quijote'nin adama soyledigi seylerden biri de, yolculuga hevesle hazirlanmasi gerektigiydi; cunku oyle bir seruven cikabilirdi ki karsisina, bir cirpida bir cezire fetheder, silahtarini da vali tayin ederdi. sancho panza, yani ciftci, bu ve benzeri vaatlerle karisini, cocuklarini birakip komsusunun silahtari oldu..."

  miguel de cervantes saavedra, la manchali yaratici asilzade don quijote, c.i, cev. roza hakmen, yky, istanbul 1996, s. 81
 • bir kuba purosu markasi
 • bir arkadaşım. yakın gördüğü arkadaşı da don kişot.

  yakın gördüğü arkadaşından bahsetmek istiyorum önce. iyi bir aileden gelen, eğitimli ve fakat akli melekeleri yerinde olmayan bir adam. "iyi niyetli 3. kişi" diyebileceğimiz herkes dışardan bakınca onun sahip olduklarına sahip olmak ister. ama don kişot herşeye o kadar erken sahip olmuştur, o kadar erken tüketmiştir ki, kıymet bilmez. sık sık fıttırma şansı vardır. güvenilmez, kadınlar tarafından beğenilir. at üzerinde yel değirmenlerine koşar, savaşır. ama en nihayetinde delidir.

  benim arkadaşım da ondan daha az iyi bir aileden gelir, eğitimi iyidir ama içinde ukde kalanlar çoktur. bu yüzden ailesini suçlar beni iyi yönlendirmediler diye. don kişot'dan çok daha azına sahiptir ve ona hayrandır. sürekli sapıtan bir arkadaşı olduğu için sapıtma lüksüne sahip değildir. can yoldaşının o olduğunu düşünür, hayatının merkezinde dönem dönem sadece o vardır. biz yapma etme senin de bu deli adamdan gayrı düşüncelerin olsun desek de dinlemez.

  neticede dönüp dolaşıp hep aynı yere geliriz;

  aldonza: all right, you're a squire. how does a squire squire?
  sancho panza: well, first, i ride behind him. then he fights. and then i pick him up off the ground.
 • muhteşem roman karakteri,don kişot u don kişot yapandır zannımca ..bir nevi "diyalektik" karşıtıdır ki masum yüzlü şovalye yi daha belirgin ve de kitabı eğlenceli kılar..o kadar zamansız bir karakter ki yüzyıllarca yıl sonra bile hala içimizden biridir..