şükela:  tümü | bugün
  • "sandal ağacı gibi olacaksın
    üzerine inen baltayı kokuna boğacaksın."*
  • esansını uyumadan önce hitler bıyığı kısmıma sürüyorum. hem sakinleştiriyor, hem uykuya kolay dalmamı sağlıyor hem de rüyamda dağlara, ovalara çıkmamı sağlıyor. belki rüyalarımda her gece yarasa gibi uçmamın sebebi de budur. çok seviyorum.
  • iki adet sandal ağacı vardır.

birincisi ve en çok bilineni, endonezya ve malezya dolaylarında yetişen ve odunundan tütsü yapılan sandal ağacıdır ki bunun latincesi santalum albumolmaktadır. diğeri ise akdeniz bölgesinde yetişen, 4-5 metre uzunluğunda olabilen, gövde kabuğu kızıl/kırmızı'ya kaçan, parlak ve pürüzsüz bir ağaçtır. latince adı arbutus andrachne'dir. hartlap, ve yunan kocayemişi lakapları olan şirin ve yöresel bir ağacımızdır.

odunu is yapmadığı için tercih edilen bir yakacaktır ama biz o bölümü hepbirlikte duymazdan geliyoruz :)
  • sandal, bir çok olumsuz duygusal durumla başa çıkabilir.dinginlik veren yağı, saplantılar, gerginlik, gelecek olaylar ya da hata korkusu, emniyetsizlik, kendini eleştirme ve güven eksikliği ile kuşatılmış olanlar için bir nimettir. üzüntü ve depresyonu yatıştırır, kedere yardımcı olur, zor şartlarda sebat sağlar. bu yağda, geçmişteki olaylara gereğinden fazla bağlı olanlar, bağlayıcı ipleri kesmek için bir yol, içedönük kimseler ise rahatlama bulacaklar. entelektüel çaba korkusu sandalın etkisi altında erir.
  • (muhteşem kokusu olduğu için) tütsüsünden 150 kutu depoladığım ağaç. yine de bir gün piyasadan çekilme ihtimali kabuslarımı süslemektedir.*
  • guru granth sahib te insanin ozunu temsil eden agac. kendisine yaklasani mest eden bu agacin parcalari suya dustugunde, aklin almayacagi kadar igrenc kokmaya basliyor ve fakat sudan cikarilip taslara vuruldugunda yavas yavas ozundeki guzel kokuyu geri veriyor. insan da boyledir diyor gurbani gercegi ozu onun yaratilisindadir. kesmekeste kapilip gittigi nehirde nefsi bozulmaya yuz tutmus gibi olsa da, gercekte istedigi gayret ettigi heran ozundeki gercek guzellige donebilir diyor...
  • hindistanda yetişen bir bitki.
  • tutsunun en guzel hali. sandal agacindan yapilan tutsulerin haricinde hic bir tutsu bu kadar guzel kokamaz.
  • sanal ağdacı diye okudum.. bu ne diyorum ben de.. allah belamı vermesin.. erkeğim lan bi de..

(bkz: yaran yanlış okumalar)
  • artık soyu tükenmekte olan bir ağaç türüdür.

yıllarca kokusu gitmez bu sandal ağacının, kokusuz olanından yapılan tespihler mısır çarşısı'nda cirit atmaktadır. muhtemelen her kısmı aynı da kokmamaktadır... ya da sadece belli bir kısmı kokmaktadır bu ağacın.

esans olarak bana en yakın gelen örnek ise istanbul'dan vedat ozan'ın ürettiği ve kokucuk adlı internet sitesinden temin edebileceğiniz örnektir. (yalnız ürünü aldığınızda birkaç ay dinlendirin, ancak kıvamına geliyor)