• fiyatlandırma mantığının saçmalığından gelen bir konu bence. sonuçta adam 44 lira bir yeşil çaya vermeye laf etmiyor, kapuçinoya 31 lira vermeye laf etmiyor. hani demiştir ki , arkadaş ben 200 lirayı gözden çıkardım, arkadaşlarımla boğaza nazır içecem bunları diye. mönüyü de görmüş ya da duymuşsa ona göre hazırlamıştır kendini. şimdi bu nereden çıktı diye garipsemesi bence çok normal. hani diyeceğim o ki aynı adam misal o yeşil çay 44 değil de 50 olsa, o kapuçino 31 değil de 40 olsa daha 15 lira fazla vermesine rağmen ses etmez. ama böyle bir "boş" ücrete isyan etmiş, dükkan kirası mı , hava parası mı alıyorsunuz ki demiştir. kesinlikle haklıdır, yapılan edepsizliğin daniskasıdır.

ücretlere yanlardan bir şeyler ilave ederek yükseltme olayına oldum olası gıcığım, elimde değil. bir mekanda mönü dışı "sürpriz" olmamalı.
  • mekandan çıkarken sandalyeyi söküp götürmek serbest sanırım. o kadar para verdikten sonra.
  • "kurabiye ve meyve suyu ikramı" olan teras bölümü için "sandalye ek ücreti" alınması olarak savunulmuş..

sandalye parasını falan geçtim benim anlamadığım, bu kurabiye ve meyve suları ikram oluyor da sandalye mi ücretli oluyor? eğer öyle ise o zaman ayakta durup ikram olan kurabiye-meyve suyu yapsak sorun yok sanırım. yolum düşerse ayaküstü 2 kurabiye 1 meyve suyu atıp yoluma devam ederim.

(bkz: beyin bedava)
  • bir de şöyle bakılabilir, lob başına 15tl düşmektedir.
  • menüde yazmayan ve önceden söylenmemiş bir ücretse adam sikmektir.

ne yani kalkarken chair cover 3000 tl yazsalar 3000 mi ödeyeceksiniz?
  • kraldan çok kralcılar doluşmuş, bunlar egemen zihniyet olsaydı hala köle olarak alınıp atılır üstünü de efendimiz çok yaşa bize ekmek veriyor derlerdi.
  • 4 kişi için alına ücrettir. 1 sandalyeden 30 tl alınmıştır. 4 sandalyeden 120 tl kuver almak diye düzeltilmesi gereken başlıktır. sonucunu merakla beklediğim dava konusu başlıktır.

yetkili ikramda bulunduk onların parası demiş.
    --- spoiler ---

yetkililer, “terasta her müşteriye su, meyve suyu ve kurabiyeden oluşan hoş geldiniz ikramı yapılıyor. boğaz’da yoğun talep gören bu bölümümüzde en iyi hizmeti sağlamak için bu ücret alınıyor. bazı yerler bunu kuver ücreti diye adlandırıyor. bu dünyanın her yerindeki olan küresel bir yaklaşım”

--- spoiler ---
  • haberin ilk cümlesi istanbul'un en lüks otellerinden biri diye başlamış. yani kahveyi 50 tl'ye satsa kimse ağzını açmayacak.
  • geçmediği köprü için çuval dolusu vergi ödeyen bi halk için çok da şaşılmaması gereken uygulama...
hesabın var mı? giriş yap