şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sandık kurulu şehirlerde, bir başkan, bir memur üye ile o yerde en çok oy alan beş partiden belirlenen birer asıl ve birer yedek üyeden oluşur. köylerde ise, köy ihtiyar meclisi üyeleri arasından çekilecek kura ile (memur üye yerine) asıl ve yedek üye belirlenir. kurul asıl üyelerle toplanır.
 • sandık kurulu üyeleri için gündelik 49 tl olmuş.

  http://www.ysk.gov.tr/…s/genelge/2011pdf/2011-1.pdf
 • oy vermeyi, saymayı, kullandırmayı alacakları yevmiye ile değerlendiren usulden, kanundan bihaber insanların içinde olduğu oluşum. siz onlara kanunları da hatırlatsanız "biz de kuruluz ama yaneeeeeeeee" diyerek karşı çıkıyorlar. hatta bir tanesi biz burada herkesi tanıyoruz, herkes birbirinin ne oy vereceğini bilir bir sıkıntı olmaz şeklinde beyan eden, her itirazıma sanki devlet ölmüş adama seçmen kağıdı göndermiyor şeklinde cevap vererek, akli dengesi bozuk insanların vasilerine oy kullandırmanın gayet normal olduğunu düşünerek, seçim başlamadan önce pusulaları kontrol etmek ve saymaktan aciz, seçim bittiğinde de sandık kutusunun ağzını açık bırakmanın sakınca olmadığını düşünen (çünkü bu mahallede herkes birbirini tanıyormuş kimse öyle bir şey yapmazmış) insanlardan oluşan bir grup insan grubuymuş.
  en son bir tanesi beni idealistlikle suçladı.
 • olmak için ne yapılması gerektiğini bilen bana ulaşsın.
 • http://www.eksiduyuru.com/…etli-yerine-gorevli-olma

  bilenlerin yardım etmesini rica ederim.
 • akp,chp,mhp,hdp ve saadet partisinin üye verebileceği kuruldur.

  sandık görevliliği kritik çünkü eğer bir sandıkta bu 5 üye olmuyorsa diğerlerinden doldurulabiliyor yani aynı sandıkta 3 akp 1 chp 1 mhp gibi kombinasyonlar mümkün. bu durumda chp'li üyeyi baskı altına almak oldukça kolay olacaktır.

  istanbul'da pendik,ümraniye,esenyurt,bağcılar gibi ihtiyaç olan yerlerde saadet partisinden veya hdp'den sandık görevlisi olunabilir. üstelik ysk 100 tl'lik ödeme yapıyor. söz konusu olan parti üyeliği ya da bir partiyi desteklemek değil.

  tek yapmanız gereken ilgili partiyi aramak veya ziyaret etmek.
 • bildiğim kadarıyla istanbul içinde hdp ve sp'nin ciddi anlamda üye eksiği var. lütfen elinizi taşın altına koyun ve üyesi olmasanız hatta siyasi görüşünüze hiç uymasa bile bu partilere başvurarak sandık kurulu üyesi olun. bu seçimler son şansımız, bu şansı hem seçim sürecinde hem de sandık başında iyi değerlendirmek gerekiyor.
 • üyelerinin ücretleri ne zaman ateşlenir merak ettiğim kurul. bari bunu kazanalım.
 • başkanı olduğum kurulun bordrosu için vatan partili üyemizin iban no’su daha doğrusu hiç bir bankada hesabı olmaması sebebiyle ysk’yı aradığımda, ysk tarafından partili üyelerin iban’ına gerek olmadığı tc numaraları ile ziraat bankasından ödeme alabilecekleri ama belki de ödemelerin ağustos ayını bulabileceği söylenmiştir.