şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rte'nin malum videoda tam olarak, ""sandık kurulundaki hakimiyeti sağlama alırsak, istanbul'da başlamadan işi bitirmiş oluruz" şeklinde itraf mahiyetindeki söylemi. gelin bu oyunu biz tersine çevirelim. nasıl mı, bakın;

  1- sandık kurulunun oluşabilmesi için en az 3 üyenin gelmiş olması gerekir. bu üyeler sabah 07.00'e kadar okulda olması gerekir. şayet bunlardan biri eksik olduğunda, o an seçim mahallinde bulunan o yerin seçmeni olan herhangi bir kişi kurula alınabiliyor. bu yazılan kişi bütün evrakların altna imza atacak, hatta yanlış kullanılan veya geçersiz olması gereken, itiraza tabi tutulan oylarda söz sahibi olacak ve hatta ücret de alacaktır. rte'nin dediği taktik budur aslında.

  2- her sandıkta akp'den 1 asil, 1 yedek olmak üzere iki kişi var. sandık kurulunda şayet asil üye varsa, kesinlikle yedek üye alınamaz. yedek üye asilin gelmemesi durumunda kurula alınır. dolayısı ile rte'nin dediği şeyin gerçekleşmemesi için herkesten önce orda olmak gerekir.

  3- bu seçimde, ittifaklar olduğu için çok fazla yanlış yapılacak. itirazlar çok olacak. örneğin, bir kişi hem chp'nin üstüne evet'i basmış hem de millet ittifak'ının üstüne mühür basmış. bu durumda oy chp hanesine yazılır. bunlar ayrıntılı bilmek gerekiyor.

  4- sandık başkanı, seçim başlamadan kurula eleman alabiliyor gelmeyenlerin yerine. işte bunlar için, oylar çalınmasın ya da oy işlemi sağlıklı geçsin diye mutlaka elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. rte'nin yukarıdaki sözünü kulağımıza küpe yapalım. mutlaka görev alalım.
 • adalet ve kalkınma partisinde görevli hiç kimsenin, hele hele seçimlerde görevli bir konuma sahip bir kişi ise partisinden akp diye bahsetmeyeceğini bildiğimiz için kesinlikle gerçek olmayan gerçek dışı kurgu mesaja konu olmuş seçim gündemi.

  bu tür şeylere vakit ayırıp bunlarla mutlu olmak yerine gerçekten çalışmayı deneseler, belki biraz olsun başarma ihtimalleri var ama demek ki o potansiyel yok, ne diyeyim.