şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle organ nakilleri ve kök hücre nakli* sonrasında, graft versus host hastalığının önlenmesi için kullanılan ilaç. gözlem altında kullanılması zorunludur. kanda belirli düzeylerde bulunması gerektiğinden düzenli olarak kan tahlilleriyle düzeyi kontrol edilmelidir. etken maddesi cyclosporinedir. yanında kitapçık şeklinde prospektüsü vardır.**
 • psoriasis tedavisinde de oldukça etkili bir ilaçtır.
 • psoriasis tedavim için doktorumun yazdığı ilaç. sanırsam heyet raporu gerekiyor o yüzden pazartesiyi bekleyeceğim ilacı almak için. olabilecek yan etkisi tüylenmeymiş,çok sık görülmese de olabiliyormuş. roaccutan kullanarak arttırdığım sedeflerimi iyileştirmek için sandimmun neoral başlayan bu bünye, sandummin neoralin çıkarttığı tüylerden arınmak için de allah bilir ne kullanacak... hayırlısı.
 • ilik nakli sonrasi kullanmaya basladigim, bir muddet de devam edecegim ilac. bagisiklik sisteminin calismasini yavaslatiyor boylece verilen iligin reddini onluyor.
 • romatoid artritte de kullanılabilen ilaç. kokusu çok kötüdür.
 • psoriasis tedavisi için de kullanılabilen, ancak asıl amacı organ nakli uygulanan kişinin bağışıklık sistemini sıfırlayarak yeni organın yeni vücutla kaynaşmasını hızlandırmak olan ilaç. psoriasis konusunda inanılmaz etkili olduğunu gözlemledim, pahalı ancak raporla alındığı için tamamen ücretsiz. genelde 3 aylık doz yazıldığı için, reçeteyi verdiğiniz eczacıdan size rakı ısmarlamasını isteyebilirsiniz :))
 • babamın böbrek nakli sonrasında 3. yılında pankreas kanserine yakalanmasına neden olan ilaç. bağışıklık sisteminin düşmesi bu riski doğurur hep. doktoru hep mide kanseri görüyorduk ilk defa pankreas gördük diyerek bizi şoka soktu. küçük bir kitapçık gibi olan prospektüsünde bu risk yazıyor zaten. organ nakli olmuşsan kullanmak zorundasın kaçarı yok yukarı tükürsen sakal aşağı tükürsen bıyık durumu.
 • böbrek nakli olan transplant hastaların kullandığı ilaçlardan birisidir.

  sandimmun neoral özellikle böbrek nakli olan hastaların kullandığı ilaç olup; akut glomerülonefrit gibi nefrotik hastalar üzerinde' de uygulanmaktadır. nefronlardaki bozunumların tedavisinde bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılmakta olup; bahsi geçen ilacın kullanımından önce kortizon tedavisi uygulaması da yapıldığı görülmektedir. raporsuz alındığı taktirde pahalı bir ilaç olup; heyet raporu olmadan herhangi bir doktor reçete ile verememektedir. heyet raporu ile alınan ilaç için herhangi bir ücret ödenmemekte ve 3 aylık doz kullanımı olarak eczanelerden temin edilebilir. kullanımı sırasında bağışıklık baskılanmasından dolayı bünye diğer hastalıklara karşı açık hale geliyor. ilacı kullanan hastaların devamlı maske takmasını tavsiye ederim. şişmanlama, eklemlerde ağrı, tüylenme v.b gibi yan etkilerde görülmektedir.

  tanım : kortizon gibi etkisi olan ilaçtır.
 • bağışıklığı iyi baskılayan ilaç. neredeyse 5 aydır burnum akıyor ama çok şükür -dikkat etmenin de önemi büyük- hasta olmadım bu kış. yoksa baya uğraştıracaktı beni. hipertansiyon, nefrotoksisite gibi ciddi yan etkileri var.bende çok şükür çıkmadı. hipertrikoz etkisi baya hissediliyor ama baya saçım çıktı diyebilirim. kel olmamama rağmen insanlar fark edecek kadar çıkarttı. neyse ki raporlu yazılan bir ilaç da böbrekleri eline alma pahasına saç çıkartıcı etkisi için kötüye kullanım olmuyor. ha derseniz ki en azından yakışıklı ölelim, kullanın derim.swh tüm kullananlara geçmiş olsun dileklerimle...
 • reçetemde bu ilacı görüp, burda yazılanları okuyunca, baya bi bunalıma itmiş ilaçtır kendisi. son zamanlarda iyice alevlenen yaralara iyi geleceğini umarak içiyoruz bakalım...