şükela:  tümü | bugün
 • imdb

  hirokazu koreeda'nın 2017 yapımı filmi. filmle ilgili kritikleri okudum. koreeda'nın tüm filmlerini seyrettim. belgesellerini bilmiyorum. kürt bir yönetmen nobody knows'un remake'ini çekmişti mesela meşrebince, ilginçtir. neyse filmle ilgili öznel ne yorum yapabiliriz bakalım spoiler'a bağlamadan.

  koreeda tanrı, insan, hür irade, suç, adalet, hukuk harmanı yapmış.

  aslında asya sinemasına, özellikle japon sinemasına hakim olanları yanıltabilecek bir öyküsü var filmin. filmi sıradan bir thriller, hukuk aranjmanı sanarak seyrediyorsunuz. asya, japon sinemasında özellikle çokça uygulanmış hatta ihraç olmuş bir tema vardır. tuhaf bir meczup pasif manipülasyon ve hipnotik nitelikleri olan kerameti kendinden menkul bir hava yaratarak öyküdeki karakterleri kontrol altında tutar. kukla ustası film boyu kendisi kukla gibidir. shinya tsukamato sever bu işleri. haliyle takeshi miike kullanmıştır. nippon tv yapımlarında da çokça vardır. oldboy'u zaten biliyorsunuz. neyse film başladıktan sonra yine böyle bir keyser söze olayı bekliyorsunuz.

  yalnız olaylar ve diyaloglar öyle bir noktaya geliyor ki wernicke-korsakoff sendromu'ndan muzdarip bir katille mi karşı karşıyayız, ortada dev bir komplo mu var, kim katil, kim kurban, neler oluyor şeklinde art arda twistler var. yalnız bunlar plot-twist falan değil, filmin çekirdeğini oluşturan avukat-müvekkil diyalogları, dinamikleri üzerinden gerçekleşiyor. çok yeni bir buluş değil ancak uygulama şekli gayet hoş.

  neyse çok dalmadan, tadını kaçırmadan bağlayalım. buraya kadarki şeyleri aşağı yukarı her sinefili görecektir. filmdeki orijinal fikir ilahi adalet-hukuk arasındaki çelişkiyi sözkonusu sistemdeki unsurların etkinliği, güç istenci dışından yorumlaması. öyle tuhaf bir şekilde bağlamış ki filmdeki katil dışında hemen her unsur hayatıyla, durumuyla, konumuyla ilgili aksiyon alma, hareket etme gayretinde. katil filmde iki yerde geçtiği gibi "boş bir kabuk". yine konunun din ve hukuk uzantıları üzerine çok şey konuşabiliriz ancak filmdeki orijinal, seçici hafızaya yazılan kısmı bu "boş kabuk". çok çok iyi bir film mi oraya girmiyorum artık. ancak fikir çok keyifli.