şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erken rönesansın kaptanıdır. venüs'ün doğuşu tablosuyla ilk kez çıplak kadın vücudunu insani formda resmederek mitlerin din ekseninde temcit pilavı gibi çevrilmesine meydan okumuştur. floransa'da sanatını icra eden, zamanının en avangart ressamlarındandır.
 • 1445-1510 yılları arasında yaşamış italyan ressam.15. yüzyıl floransa sanatı’nda insan figürü, öykü anlatımı ve antikiteye yaklaşımıyla ayrı bir yere sahiptir. onun resimlerinde antikiteden yararlanma, sadece kompozisyonda antik öğelere yer vermekle kalmaz, o konularını da pagan mitolojisinden seçer. bu nedenle botticelli’nin sanatı, şiirsel tarzı ve mitolojik konuları nedeniyle eleştirmenler tarafından, pompei 2.stil ve 4. stil resimleriyle karşılaştırılmaktadır.
  botticelli’nin klasisizmi, roma sanatının özellikle i.s. 2. yüzyıl döneminin klasisizmi niteliğindedir ve rönesans gelişim çizgisinin temelinde bulunur. siparişlerinin büyük çoğunluğunu floransa’daki medici ailesi’nden alır.
 • asil ismi alessandro di mariano filipepi dir. 1445-1510 yillari arasinda yasamistir. özellikle medici ailesinin siparisi olan iki önemli tablosu ile taninir : la primavera ve la nascita di venere ki ikisi de uffizi'de yanyana hayranlarina bakarlar hemen hemen hergün.
 • hayrani oldugu dantenin , ilahi komedyasi icin yaptigi 92 cizimler.
  cizimler koyun derisi uzerinde cizilmis , bu eserler o zamanlarda bir cok buyuk sanatcilara sponsor olan lorenzo de medicitarafindan yaptirilmistir.

  muthis
 • inferno çizimi beni benden alan ressam.

  kaynak 1

  kaynak 2

  bir başka eseri nativita mistica
 • gercekcilikten uzak sekilde ince ve uzun olan insan figurleri ile calismistir.

  ayrica resimlerinde mitolojik ogeleri sarkastik bir sekilde islemistir.
 • floransa'nin ileri gelenlerinden ve ronesans donemininin tasiyicilarindan olan medici ailesine (ya da hanedanligina) karsi 1478 yilinda baslayan ayaklanmalar sirasinda 70 kadar floransali idam edilir ve ayaklanmalar bastirilir. iste bu zaferi ve "adalet" duygusunu daha kalici kilabilmek icin adalet sarayi'nin duvarina asilmak uzere bir tablo yaptirilmasina karar verilir. tabloya modellik yapacak sey ise ayaklanmalarin liderinin daragacinda asili duran vucududur. konu ile ilgili olarak duyurular yapilir ve bir yarisma duzenlenir.

  cete liderinin asilmis bedenini cizmek icin iki kisi ortaya cikar. bu kisilerden birincisi o donemde hali hazirda meshur olan leonardo da vinci, ikincisi ise botticelli'dir. iki sanatci da birer taslak hazirlayip cizimlerini komisyona verir. yarismayi kazanan kisi botticelli olur ve tablosunu yapar.

  ekleme: bu tablonun akibeti hakkinda iki farkli bilgiye rastladim. kaynaklardan birisi asili adam figurunun hala floransa'daki adalet sarayinin duvarini susledigi soylemekte. bir diger kaynakta ise medici hanedanliginin sonra erdigi ve surgun edildigi 1494 yilinda bu eserin de benzerleri ile birlikte yok edildigi yonunde bir bilgi var.
 • diğer pek çok italyan ressam gibi tam olarak 'dahi' olarak adlandırılmamasının nedenini, varlıklı olu$una, resmini yoksulluk, zorluk, büyük çaba içinde yapmaktansa, sazlı sözlü eglencelere gidip, kadınlarla hoş vakitler geçirip, yine medici ailesinin o görülmeye değer e$siz evinin bahçesindeki sazlı sözlü eğlencelerde socrates ve platonu yad edip, resmini kendisini iyi hissettiği anlarda, en güzel mekanlarda yapmasına bağlayabileceğimiz ressamdır.. oldukça keyifli, lükse, estetiğe, eğlenceye odaklı hayata sahip olabilmi$ ve bu hayat tarzı da ortaya çıkan eserlerine birebir yansımı$..ne mutlu ona.. gecelerine, gündüzlerine venus doğurabilmi$..
 • "la nascita di venere" diye (venusun dogusu) bir tablosu vardir ki 4000 parcalik puzzle'sini yapabilene ask olsun.
 • devrinde kadinsi duygulara sahip olmakla ve ahlak duskunluguyle sucalanmis,ve sanatini tamamen dinin emrine vermemis tek buyuk ustadir..1445 floransa dogumludur..