şükela:  tümü | bugün
  • valentino mazzola'nın oğlu olan, inter'in unutulmaz ismi. babasını 4 mayıs 1949'da superga dağında bıraktığında daha sadece 7 yaşındaydı. dünya futbolunda mazzolaları bu kadar önemli yapan, iki ismin de devirlerine damgalarını vurmaları ve hiç bir baba oğulun bu kadar başarılı olamamasıdır. babası ikinci dünya savaşının unutulmaz bir figürü iken, sandro daha kırılgan bir yapıya sahipti. iki futbolcu da on numara giymişlerdir. babası döneminin dünyadaki en iyi futbolcusu olarak kabul edilirken, sandro, italyan futbolunun altın çocuğu gianni rivera ile en önemli iki isminden biriydi. sandro ile gianni milano'nun iki ekibinin formasını giymişler ve hep kıyasıya rekabet içinde bulunmuşlardı. inter formasıyla 417 karşılaşmada 116 gol atan junior mazzola, milli forma ile 70 maçta 22 gol atmıştır. jübilesini yaptıktan sonra inter'de daha sonra birçok idarî görev alan sandro'nun daha sonra torino'ya transfer olması da pek manidârdır...
  • 1964-65 sezonunda italya liginde 17 gol atarak gol krallığını alberto orlando ile paylaşmış eski bir futbolcu.
  • laz müteahhitlere benzeyen, trabzonspor'da yabancı kontenjanına takılmadan oynayabilecek bir abiymiş.

    1942 doğumlu olduğu için toprağı henüz bol değildir!
  • 17 sezonluk kariyeri boyunca sadece inter'de oynayan, kariyerinin son 7 sezonunda inter kaptanı olan futbolcu. inter'le 2 şampiyonlar ligi, 4 serie a şampiyonluğu yaşadı. 70 kez formasını giydiği italya milli takımıyla 1966,1970 ve 1974'te üç dünya kupası'nda yer alıp, 70'te finalde pele'li brezilya'ya kaybeden italya'da ilk 11'deki isimlerden biriydi. euro 68'de italya'ya tarihindeki ilk ve tek avrupa şampiyonluğunu kazandıran takımın parçasıydı.

    1964-65 sezonunda serie a gol kralı oldu. babası da 1946-47'de gol kralı olmuştu.

    kariyeriyle ilgili ilginç bir detay da şu, 1947'deki italya macaristan maçında italya takımının kadrosundaki 12 isimden 11'i babası valentino mazzola'nın en önemli isimlerinden biri olduğu il grande torino'dandı ve puskas'lı macaristan'ı yenerek büyük sükse yapmışlardı. 1963-64 sezonundaysa sandro mazzola şampiyonlar ligi gol kralı olurken bu unvanı ferenc puskas ile paylaştı.