şükela:  tümü | bugün
  • battle of evermore'un icindeki angelic ses.. hem kendi basina hem de fairport convention'la yaptiklarinda hep anglosakson mythlerinden kesip kirpilmis hikayeler olur, derler..
  • kısa ömrüne büyük basarilar sigdirmayi basarmis, fairport convention, kendi kurduğu grubu fotheringay ve solo albümleriyle rock dünyasının en önemli kadın vokalistlerinden biri olduğunu ispatlamistir.
  • 1978 yilinda, ziyaret ettigi arkadasinin evinde merdivenlerden dusmesi sonucu beyin kanamasi gecirip daha 31 yasindayken hayatini kaybeden folk rock vokalisti.
  • kendi kuşağının en önemli ingiliz seslerinden. son yıllarında sesi kullandığı keyif vericiler nedeniyle bozulsa da şarkı yazarlığı konusunda yeteneklerine halel gelmemiştir. çok erken bu dünyadan ayrılıp rock valhalla of fame'inde yerini almıştır. who knows where the time goes aslen sandy denny'nin bir parçasıdır, sonradan fairport convention'da da kendisi söylemiştir.
  • grace slick'i sevenlerin de beğenebileceği insan. güzel sesi olduğu gibi güzel de klavye çalarmış.
  • farewell farewell yorumu on numara beş yıldız olan duru ses.
  • milk and honey tesadüfen denk geldiğim mevsim hafiften sonbahara döndüğünde tekrar tekrar dinlenilesi şarkısıdır.
  • bir donem jackson c. frank'le sevgiliymisler.
  • fairport convention ile ününün zirvesine ulaşmış, sonrasında gruptan ayrılıp hem kendi grubu olan fotheringay'i kurmuş hem de solo albümler çıkarmıştır.

1971'de ilk solo albümünü çıkarır ki birkaç sene sonra (1974'te) fairport convention'a bir süreliğine geri dönecektir.

yanılmıyorsam led zeppelin'in beraber şarkı söylediği tek sanatçı olma unvanına sahiptir (sanatçılar aranjman vs. kısmında işbirliği yapabilir ama beraber şarkı söyledikleri başka hiçbir sanatçı bilmiyorum)

1978'te, 31 yaşındayken hayatını kaybetti. aslında çöküş de 1976'da başlamıştı, çok sağlıksız bir hayat tarzına sahipken hamile olduğunu öğrenmiş ve daha bir bir depresyon geçirmeye başlamış. 1977'de ise çocuğunu prematüre bir şekilde kucağına almış.

1978 yılının mart ayında ise ölüm fermanı verilmiş gibi sanki: doktoru kronik baş ağrıları için propoksifen reçete etmiş. normalde de opioid kategorisinde olan bu ilacı çok dikkatli kullanmak gerekirken denny, alkolle beraber bir süre kullanmış. opioid ilaçları alkolle beraber kullanmak ölüme bile sebebiyet verebilir. nitekim jon cole (müzisyen ve sandy denny'nin arkadaşı) onu merdivenlerde bilinçsiz bir şekilde bulmuş. hemen hastaneye kaldırılmış fakat ne çare, 21 nisan 1978'te bilinci kapalıyken aramızdan ayrılmış.

kendisinin sesini ilk duyduğumda annie haslam'dan rockalise'i tekrar dinlemiş gibi hissettim. büyülenmiş. son derece ethereal bir şarkıda onu ilk kez duymam bunun sebebidir belki de ancak bende iz bıraktı.

dün fotheringay'i (grubuna da adını veren şarkı) tekrar dinledim. ailemin evindeyken çapraz komşumuz olan 77 yaşındaki teyze bir başına, sanki bir kuledeymiş gibi ölmüş çünkü. ölümünü biraz sandy denny'e ve biraz da fotheringay şatosunda ölümü bekleyen mary'e benzettim. hiç arkadaşı huysuzluğu ve unutkanlığından oluşan kalp kırıklığı yüzünden kalmamıştı ama yine de bize çok iyi davranırdı. bizi tanımayan kişilere bizi övdüğünü duyunca gülümserdim.

yaşlı teyze, sandy denny ve prenses mary, ruhlarınız şad olsun.