şükela:  tümü | bugün
  • hudson nehri tasmis new york metrosuna dolmus, queens'de yangin cikmis seksen tane ev yanmis, onlarca trafo patlamis milyon tane agac devrilmis, manhattan'in gobeginde ruzgar binalarin cephelerini sokmus, insanlar bakkala manava yuzerek gidecek su seviyesi de o halde, ki bu bahsettiklerin firtinanin gorece az etkiledigi new york city'de olanlar. long island'i, jersey'si, connecticut'i tam gocmus.

ammaaa, tum bu hal ve sartlar altinda new york'ta, biraz daha artacagi tahmin edilmekle birlikte, sadece 20 kisi olmus. ustelik olenler de gunlerdir uyarilmalarina ragmen tehlike bolgelerindeki evlerinden cikmadigi icin sel sularinda bogulanlar, evinin ustune agac dusup olenler ya da o havada disarda gezenler.

buna ragmen sehir, eyalet ve federal hukumet yetkilileri cikip da "kardesim adama disari cikma diyoruz cikiyor, adamin ustune devrilen agaci da mi gidip hukumet tutsun" demiyor da niye boyle oldu ve bundan sonra boyle olmasini nasil engelleriz'in derdine dusmus.

new york eyalet valisiydi galiba cikti televizyona, "ulan bu eyaletin tarihinde boyle hava sartlari gorulmedi, metrosu elektrik sistemi falan buna hazirlikli degil cunku boyle seyler olmamis tarihte burada. kuresel isinmadan mi artik niye bilmiyorum valla ama boyle buyuk firtinalar olmaya basladi ve bizim bu sehri buna gore yeniden yapmamiz gerekiyor" dedi. turkiye'de olsa muhabbetine girmek istemiyorum ama insan ister istemez karsilastiriyor. adam bu yazdigimi daha firtinanin ustunden 10 saat gecmeden diyor, ilk tepkisi bu. insanlar devletin ve yetkililerinin uyarilarina guveniyor ve ona gore hareket ediyor cunku kendileri icin en iyisinin yapilacagina eminler. sadece new jersey'de atlantic city belediye baskani "tahliye yok, evinizde kalin siginaklara inin" diyip de eyalet valisi "sehri terkedin" dedi diye insanlarin kafasi karisiyor da ne yapacaklarini sasiriyorlar, bir surusu mahsur kaliyor, mevzu cikiyor, governor esofmanla televizyona cikip mayor'a salliyor, genel uyaridan farkli bir sey soyledi diye mayor'in basi agriyor. turkiye'de once en tepedeki adamlar herkesi ve her seyi suclar, sonra gereken yapilacak falan der, sonra birkac parca sey yerine tutturulur, her sey unutulur gider. ama kalibimi basarim bir daha new york tarihinde hudson nehrinin ve east river'in tasip manhattan'i sular altinda birakmasi ve metroyu iptal etmesi diye bir sey olmayacak.

abartiyorlar diyenlere de, evet kesinlikle abartiyorlar cunku burada yasayan canlilarin hayatina deger veriliyor. insan demedim cunku kurtarma ekipleri insanlarin evcil hayvanlarini bile birakmiyor, alip guvenli bolgeye goturuyor. ustelik bu kurtarilan insanlarin tamami bir hafta oncesinden uyarilmaya baslanmis, "ailelerinize enkazlarda cesetlerinizi aratmayin lutfen evinizden cikip guvenli yerlere gidin" seklinde garip garip uyarilar yayinlandi. bu insanlar buna ragmen evlerinden cikmayanlar. kimi "hep oluyor boyle seyler atlatiriz", diye cikmiyor, kimi "allah'in takdiri"diyor cikmiyor, kimi "malimizi mulkumuzu koruyacaz" diye cikmiyor; buna ragmen yetkililer "biz uyarmistik kardesim napalim daha" diyip insanlari kendi haline birakmiyor, gene de gotleri sikisinca gidip kurtariyor.

tek bir insan hayatina bile bu kadar deger verilmesi aslinda normal olan seyken "abartiyorlar" tepkisi vermek de tam bir ucuncu dunya ulkesi vatandasi hareketi oluyor. ha "onlarin tek bir insani kurtulacak diye dunyanin tum kaynaklari somuruluyor", ya da "katrina'da felaketzedeler zenci ve fakir olunca gorduk onlarin insan hayatina verdigi degeri" dersen ona diyecek lafim yok. ama insanin ulkesinin durumu ortadayken su vaziyete abartiliyor demesi, asgari ucretle essek gibi calisirken kendi batakliktan cikmak yerine ogretmenin aldigi iki milyar parayi hak etmedigine dair nutuk atmaya benziyor. baskalarini asagi cekmek, onun refahina bok atmak yerine ben nasil daha iyi duruma gelirim onun derdine dusmek lazim, malum onumuz buyuk istanbul depremi.
  • facebook durum guncellemelerine "gururumuzsun sandy!" yazabilen mal arkadaslarim var. boyle yazarak amerikan emperyalizmine kafa tuttugunu saniyor gerzek. bugune kadar ulkesindeki siddeti, yasaklari, tutuklamalari, baskiyi, cezalari, infazlari gotunu bir santimetre dahi kaldirmadan protesto etmemis bir insanin bunu yazmasi son derece bayagi ve acinasi. alalh akil fikir versin bolca. bu gerzegin "7.4 yetmedi mi" pankarti acan insanlardan hic bir farki yok benim nezdimde. dogal afetler uzerinden politika yapmaya calisan insan musveddelerini her zaman cok terbiyesizce bulmusumdur ve bulacagim.
  • bize bisey olmaz zihniyetini temsilen new york turkiye bas konsoloslugunda 29 ekim resepsiyonu baslamistir. aferin cok iyi dusunmussunuz. bizim milletteki analitik zeka eksikligine en iyi orneklerden biridir...
  • cilginca gida stogu yaptirmaktadir. otoparkinda bos yer bulunamayan marketlerin icinde millet alisveris icin sanirsam birbirini eziyor.

diger yandan sevgili american komsularimiz eve oyle bir stok yaptilar ki, degil firtina nukleer bir saldiri olsa, en az 1 ay evin bodrumundan cikmadan yasabilecek sartlari olusturdular. hepimiz ayni tv kanalini izleyip haber alirken, onlar neye istinaden isi bu kadar alisverise vurdular anlayabilmis degilim. bilmedigimiz bir sey mi biliyorlar acaba, adamin zorla psikolojisini bozuyorlar arkadas..
  • herkesin yasadigi kendine zordur derler ya su anda battery park sular altinda kalmaya baslamis ve ny sehrinin buyuk bir bolumunde elektrik yok. atlantic cityde yoldaki su seviyesi insan beline gelir seviyede. muhabir beline kadar suyun icinden yayin yapiyor.
    baskan obama oglen konusmasinda "insanlarin metroda su altinda kalmalarini onlemek icin metro girislerini kapadik ve seferleri durdurduk" dedi. o konusurken ben urktum. bir de garip bir hissiyata kapildim. bizim memleketimizde felaket aninda ve oncesinde hic bir siyasi ortada olmaz ya hani..o yuzden obama'nin gunde uc kez televizyona cikip konusmasi, gerekli onlemleri aldiklarini belirtmesi, faydali internet adresleri ve telefon numaralari vermesi, devlet gorevlilerine guvenilmesi gerektigini anlatmasi, olayin ciddiyetinden bahsetmesi cok inanilmaz geliyo. bizde olsa malum amcalar binlerce insan oldukten ve kasirga gittikten sonra cikip "allah rahmet eylesin ve gecmis olsun" derler, insanlari ac, evsiz ve susuz birakirlardi. dolayisiyla sasirmamak elde degil. konusmasini olayin ciddi oldugunu bir kez daha hatirlatip, kasirga gittikten sonra temizlik isleminin epeyce zaman alacagini soyleyerek bitirdi. ben koltuktan kalkamadim. eger devlet baskani da boyle abartili salliyorsa pes. su ana kadar soyledikleri her sey gercek oluyor. bir abarti yok.
  • pensilvanya'ya ilerlemesiyle beni değişik heyecanlara sokan kasırga. acaba bu sefer olur mu lan. o güzel haberi alabilcek miyiz sonunda. umarım.
  • an itibariyle izmirde başlamiştir.
  • haberlerde ilgili kasırgadan bahseden ntv'nin (can alan sandy kasırgası) haber spotunu "ken elın sendy kasırgası" diye okuduğum ve ardından kim koyuyor fırtınalara bu isimleri diye düşünmeme sebep olan kasırgadır.
  • hicbir kar firtinasinda bile kapanmayan okulum 2 gun, is yerim ise simdilik 1 gunlugune kapatildi. elektrik firmasinda calisiyorum bu arada, 13 eyalete elektrik koordinasyonunu biz sagliyoruz, yani tatil olmamiz cok ender bisi, hem de boyle bir havada herkesin elektriginin kesilmesi riski varken. simdilik yagmurdan baska bisi yok ama saatte 70 mile kadar ruzgarlar bekleniyor.

ben ne desem bilemedim ki, pazartesi ve sali gunu sandy tarafindan iyi vurulmasi beklenen philadelphia, pa'den bildiriyorum.

edit: dun markete gittigimde hayvani sira vardi trader joe's'da. bugun acme'ye gittim northeast philadelphia'da hic oyle kalabalik yoktu. bazen bu hurricane abartmalarini market sahiplerinin para kazanmak icin yaptigini dusunmuyor degilim. saka saka, ama amerikalilarin stok sevdasi da meshur.
  • acil durum ilan edilmiş, uçuşlar iptal edilmiş, okullar tatil, marketler boşaltılmış, katrina gibi yüksek sayıda can kaybı olmasından endişe ediliyor vs. iken nasıl olup da bazı insan müsveddelerinin, bu kasırganın "sözlükteki 'ben new york'ta yaşıyorum'cu görgüsüzler için fırsat olduğunu" düşünebildiğini aklım almıyor. sen new york'ta yaşamadığın için kıskançlıktan deliriyor ve sürekli bunu düşünüyor olabilirsin; ama oradaki insanlar canının derdinde şu an.