şükela:  tümü | bugün
  • keyboard çalan boşnak müzisyen sandy lopicic tarafından kurulan balkan müzikleri yapan orkestra. sırp, boşnak, sloven ve avusturyalı müzisyenleri içeren grup; bas, keyboard, tuba, hurdy gurdy, trampet, keman, klarnet, saksofon, trambondan oluşmakta. her şarkıda olmasa da keyifli vokaller de hakim. grup 2001 yılında çıkardıkları "border confusion" albümüyle tanınır, 2004 yılında da "balkea" albümleriyle de bu tarz sevenlerin kulaklarını fetheder. albüm kapaklarının da, içerideki müziği gayet iyi özetlediği orkestradan 2004 yılından beri ses yok, üçüncü albüm ümidiyle. bulunuz, dinleyiz, keyifleniniz.
  • balkea albümündeki rompi rompi yorumu enfestir. solistleri "çadırımın üstüne şıp dedi damladı" bölümünü hatasız bir türkçeyle söyler. dinleyene oynamak düşer.
  • en guzel balkan muziklerini yine cagdas balkan muzigi seklinde coverlayarak soyleyen enfes grup. balkan muzigine birazcik ilgisi olan insanlar icin bile vazgecilmezdir. 2004 yilinda cikardiklari balkea albumunde balkanlardaki bir cok dile yer vermislerdir. en guzel ve tipik makedon muziklerinden makedonsko devojce, en bilinen bosnak sevdalinkalarindan crven fesic; makedonya, kosova ve bulgaristan turklerinin arasindaki yaygin karsilama ornegi rampiri, balkan tangosu icin yazilmis cok guzel bir ornek olan ve albume de adini veren balkea, guney arnavutluk cok sesli muziginin en guzel orneklerinden ka pom ë ja ve daha bahsetmekle bitiremeyecegim muhtesem eserlerle dolu bir albumdu. ne yazikki o albumden sonra ortaliklardan kayboldular. kendi sitelerinde en son 2006 ilkbaharinda yapilmis bir konser goruyorum. ondan sonra da bir ses cikmamis gibi gorunuyor. tez zamanda geri donmelerini umuyoruz.
  • border confusion ve balkea haricinde, 2008 yılında soundtrack without a movie volume 1 adında bir albümleri daha vardır. eklemeden geçmeyelim, dinlerken halden hale girmek pek mümkün. bir anda hoplayıp zıplarken, diğer bir anda (sözleri anlamasanız da içinize bir ateş düşüyor işte) depresyona ramak kalıyor.
  • şevval sam' a "tango" adlı 2013 tarihli albümünün "çok ağladım" parçasında eşlik eden akordeoncu.
hesabın var mı? giriş yap