şükela:  tümü | bugün
  • "doğumunun yüzüncü yılında hannah arendt" başlıklı etkinlikler çerçevesinde, 14 ekim cumartesi günü yky'de düzenlenen söyleşide jeffrey barash ile birlikte arendt'in "şiddet üzerine" adlı kitabı üzerine konuşan akademisyen kişi. konuşma boyunca arendt'in kamusal alan tanımını hatırlatmalarına rağmen (insanların bir araya geldiği heryerde kamusal alan ortaya çıkar), söyleşinin sonunda sanem yazıcıoğlu'nun söz alan bir dinleyiciyi (ulusal sorun ile arendt'i bitiştirmeye çalışan bir dinleyiciyi) "nayır, buna izin veremem, burayı kullanmanıza izin vermiycem" diyerek susturması yaklaşık iki saatlik etkinliğe damgasını vurmuş, pek çok insanın salondan bir boşu boşunalık duygusuyla çıkmasına yol açmıştır.
    toplantıda zeynep gambetti akıllı sorularıyla yazıcıoğlu'nu eleştirmiş, arendt'e o denli habermasçı bir kamusal alan yorumuyla yaklaşılmasına itiraz ederek gönüllere su serpmiştir (konuşma boyunca "müzakere" lafı sürekli kulaklarda çınlamıştır zira) yazıcıoğlu ise ben habermas'tan etkilenmiş olamam, habermas'ı arendt kadar bilmem ki diyerek cevap vermiştir.
  • 26 nisan 2007 navisalvia toplantısı'nın ikinci gününde, şiir üzerine konuşmanın zorluğu üzerine konuşmuş olan akademisyen. biz de bir felsefeciyi anlayabilmenin zorluğu üzerine içimizden konuştuk*.
  • çok özgüven sahibi bir kadın. birebir felsefi tartışmada ustalığıyla kolay kolay alt edilemeyecek değerli bir akademisyen.
  • kendisinden çağdaş felsefe dersi aldığım için onur duyduğum bilim kadını.
  • tam adı "sanem yazıcıoğlu van der heiden" olan, aracının arka camında "husserl'in ustasıyız, belleğin hastasıyız" yazdığını düşündüğüm, harun tepe ile birlikte husserl bilirkişisi denilebilecek olan felsefeci.