şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asil olarak cecenlere yardim yapiyor olmasi sebebiyle, rusya tarafindan
  asiri islami, terorist, cok tehlikeli olarak nitelendirilen cilgin talibana karsi,yine rusya gudumlu olarak guvenlik amacli
  tavir aldigini aciklayan birlik/komisyon.

  besli adina aciklamayi yapan rusya savunma bakani igor sergeyev, daha oncede
  sangay beslisinin zayif ulkeleri kirgizistan ve tacikistan ile cecenlere karsi savunma amacli calismalar/incelemelere katilmistir.
 • ileride "dunya'yi yonetme savasi"nda one gecebileceklerine inandigim birliktir. ayrica amerika'daki teror diye adlandirilan eylemin arkasinda, gizli servisleriyle birlikte olduguna inandigim kurulustur..
 • kırgızistan'da akayev'in devrilmesi sonrası kurulan bakiyev yönetimi, ülkedeki abd üssünün kapatılması talebinden çark etti. rusya ve çin'in başını çektiği şanghay beşlisi ile birlikte orta asya'daki abd üslerinin kapatılması için tarih isteyen devlet başkanı kurmanbek bakiyev, bişkek'te ağırladığı abd savunma bakanı donald rumsfeld'e manas havaalanı'ndaki üs için garanti verdi. kırgız savunma bakanı ismail ishakov, "afganistan istikrara kavuşuncaya dek abd üssü kalacak" dedi. rumsfeld, bişkek'ten garanti aldıktan sonra şanghay çağrısında imzası olan tacikistan'a geçti.

  kaynak : http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=159769

  yolundan şaşmış kendini şaşırmış bir örgüt olma yolunda hızla ilerleyen grup..çinle rusya'ya bir zarar gelmez ama bu ufaklıklarda çok dönek çıktılar canım..
 • şangay beşlisinin ilk toplantısına abd işgali altındaki afganistan'ın başbakanı da gözlemci olarak katılmıştır.
 • amerikanın donekligin kitabını yazdıgı ve kendi kullandıgı ve dostu saydıgı seylere 20 yıl sonra dusman oldugu dusunuluce neden amerika da 10 yıl sonra bu orgute katılamsın dedirtmistir bana.
  eger amerika cindeki yabancı sermaye akımından yeterli payı alırsa cinle kanka olur 10 yıl sonra.
  ayrıca su an cindeki genclerin ibi cogu boyunlarında hacla doalsıyomus en cok istedikleri seyde ingilizce ogrenmekmis.amerika ne eder eder cini kafalar.
  ayrıca rusyayıda cok pis sıkıstırldılar.ukrayna rus gemilerine karedenizdeki sınırlarımıza bi daha girme dedi.gurcidtan ve orta asyada oyle.
  amerika rusyayıda kafalarsa 10 yıl sonra rusya cin amerikadan olusan bi orgutede de donebilir duruma gore.avrupa birligi,japonya ve hindistanada postayı koyarlar.
  amerikanın ne yapcagı belli olmaz.
 • rusya ve çin'in, türkiye'nin katılmasını istemedikleri örgüt. doğu, batı'yı ancak bu yapılarla bir araya gelerek durdurabileceğini anlamış olsa gerek ki; bu örgüt genişliyor. ab yerine buraya girmeye çalışsak daha güçlü olabiliriz.
 • yakın gelecekte iran,pakistan,beyaz rusya ve sırbistan'ın katılacağı örgüt.
  her yönden militarizme bulanmış,kapitalizmin despotik idarelerle -tabiri caizse- köpürtüldüğü bir dünya görüşünün organizasyonudur,orta asya'yı da çin ve rusya'nın lebensraum haline getirmesinin kılıfıdır.

  türkiye'nin bu örgüte girmesi savunan türkler'e -örgüt üyesi devletler katiyyen istemiyorlar türkiye'yi- ise allah'ın tez zamanda akıl fikir ihsan eylemesini dilerim.orta asya'ya yeniden pençesini uzatan putin yayılmacılığına alkış tutmak,ancak malum ulusalcıların kafasına yatar.söz konusu örgüte üyeliği bir dış politika alternatifi olarak görmek ancak cehalet ve kafasızlığın müthiş kombinasyonunun mahsulü olabilir.