*

şükela:  tümü | bugün
 • asil olarak cecenlere yardim yapiyor olmasi sebebiyle, rusya tarafindan
  asiri islami, terorist, cok tehlikeli olarak nitelendirilen cilgin talibana karsi,yine rusya gudumlu olarak guvenlik amacli
  tavir aldigini aciklayan birlik/komisyon.

  besli adina aciklamayi yapan rusya savunma bakani igor sergeyev, daha oncede
  sangay beslisinin zayif ulkeleri kirgizistan ve tacikistan ile cecenlere karsi savunma amacli calismalar/incelemelere katilmistir.
 • ileride "dunya'yi yonetme savasi"nda one gecebileceklerine inandigim birliktir. ayrica amerika'daki teror diye adlandirilan eylemin arkasinda, gizli servisleriyle birlikte olduguna inandigim kurulustur..
 • rusya ve cin'in öncülügündeki şiö, uluslararası alanda yakından takip edilmeye başlanan ve asya kıtası ve dünyada önemi gitgide artan bir örgüt haline geldi, nitekim pakistan, hindistan ve iran gibi devletler şiö'ye katılmak konusunda isteklerini açık bir şekilde dile getirmekteyken, turkiye'nin de bu örgütle ilişkilerinde açılımlar söz konusu olmuştur.
  abd'nin özellikle orta doğu, turkistyan ve hazar havzası'ndaki manevraları diger ulkelerin gelecekte, başka guvenlik konuları olmak üzere ekonomi, enerji kaynakları ve nakil hatları ile ilgili çeşitli sorunlar yaşamasına sebebiyet verebilir.moskova ve pekin, avrasya'nın guvenligi ve hazar'a ilişkin endişelerini giderme konusundaki girişimlerine, dunyada ''abd'' sıkıntısı yaşayan diger devletlerin katılma istemleri, gelecege yonelik duyulan endişeyle temellenebilir..

  avrupa birligi'nin son ırak olayında da goruldugu gibi, uluslararası alanda yaşanan haksız mudahalelere ve kendi başına buyrukluga dur diyememesi, ulkelerin daha guclu denge arayı$larını da beraberinde getirmektedir.
  ulkelerin birbirlerine karşı bakış açısı bilinse de bunun bir orgut bunyhesinde bir araya getirilmesi bu orgut dışında kalan ulkelerin de çıkarına olacak bir yapılanmadır.kısaca, çok kutuplu bir uluslararsı yapının hayata geçirilebilmesi önümüzdeki dönemde yaşanacak çogu sıkıntının başlamadan sonuclanmasına imkan saglayabilir.
  bu cercevede rusya-çin önderliginde faaliyet gosterenşiö, şu an bu konsepte yönelik en ciddi oluşumlardan ve gelecekteki seçeneklerdendir.
 • kırgızistan'da akayev'in devrilmesi sonrası kurulan bakiyev yönetimi, ülkedeki abd üssünün kapatılması talebinden çark etti. rusya ve çin'in başını çektiği şanghay beşlisi ile birlikte orta asya'daki abd üslerinin kapatılması için tarih isteyen devlet başkanı kurmanbek bakiyev, bişkek'te ağırladığı abd savunma bakanı donald rumsfeld'e manas havaalanı'ndaki üs için garanti verdi. kırgız savunma bakanı ismail ishakov, "afganistan istikrara kavuşuncaya dek abd üssü kalacak" dedi. rumsfeld, bişkek'ten garanti aldıktan sonra şanghay çağrısında imzası olan tacikistan'a geçti.

  kaynak : http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=159769

  yolundan şaşmış kendini şaşırmış bir örgüt olma yolunda hızla ilerleyen grup..çinle rusya'ya bir zarar gelmez ama bu ufaklıklarda çok dönek çıktılar canım..
 • şangay beşlisinin ilk toplantısına abd işgali altındaki afganistan'ın başbakanı da gözlemci olarak katılmıştır.
 • amerikanın donekligin kitabını yazdıgı ve kendi kullandıgı ve dostu saydıgı seylere 20 yıl sonra dusman oldugu dusunuluce neden amerika da 10 yıl sonra bu orgute katılamsın dedirtmistir bana.
  eger amerika cindeki yabancı sermaye akımından yeterli payı alırsa cinle kanka olur 10 yıl sonra.
  ayrıca su an cindeki genclerin ibi cogu boyunlarında hacla doalsıyomus en cok istedikleri seyde ingilizce ogrenmekmis.amerika ne eder eder cini kafalar.
  ayrıca rusyayıda cok pis sıkıstırldılar.ukrayna rus gemilerine karedenizdeki sınırlarımıza bi daha girme dedi.gurcidtan ve orta asyada oyle.
  amerika rusyayıda kafalarsa 10 yıl sonra rusya cin amerikadan olusan bi orgutede de donebilir duruma gore.avrupa birligi,japonya ve hindistanada postayı koyarlar.
  amerikanın ne yapcagı belli olmaz.
 • rusya ve çin'in, türkiye'nin katılmasını istemedikleri örgüt. doğu, batı'yı ancak bu yapılarla bir araya gelerek durdurabileceğini anlamış olsa gerek ki; bu örgüt genişliyor. ab yerine buraya girmeye çalışsak daha güçlü olabiliriz.