• asansör fobimi depreştiren videoya konu olmuş asansör. ben hep kontrolsüz bi şekilde aşağı düşmesinden korkarım asansörün. hiç tavana çakılma korkum yoktu. teşekkürler ekşi sözlük!
  • asansörün mekanik freninin çalışmaması sebebiyle meydana gelmiş kazadır.

ancak asansörün hızlı bir şekilde tavana çarpması entarisinde söylendiği gibi 80 km/s değil, yaklaşık 32 km/s hızla tavana çarpmıştır. (kat aralarının yaklaşık 3 m olduğu ve saniyede 3 kat geçildiği kabul edilirse)
    içerideki yolcu, mal gibi ayakta durarak butonlardan medet ummak yerine yere oturup başını korusaydı muhtemelen hiç yara almadan kurtulurdu. (şimdi bile çok ciddi bir yaralanma olduğunu sanmıyorum)

hareketin ilk saniyesinde elektronik kontrol sistemi, frenin kapanamadığını anlamış, asansörü hataya geçirmiş (kontrolsüz hareket sırasında iç kapıların açılmasından anlaşılıyor) ancak fren tutmadığı için elektroniğin yapacak bir şeyi kalmamış.

asansör standartlara uygun yapılmış olsa idi, ana fren çalışmasa da mekanik bir güvenlik teçhizatı olan hız regülatörünün aşırı hızlanmada paraşüt freni kilitleyerek kabini raylara yapıştırması gerekirdi. demek ki paraşüt fren de ya yokmuş ya da arızalıymış.

kabinde tek kişi olması sebebiyle karşı ağırlık kabinden daha ağır olduğundan, yerçekimiyle karşı ağırlık aşağı, kabin ise yukarı doğru hızlanmaya başlamış. kontrol sistemi hataya geçmesine rağmen kabin çok fazla hızlanamamış, 3 kat/saniye limit hıza ulaşmış. bu da makinanın muhtemelen eski tip dişlili bir makina olduğunu gösteriyor.

eğer yeni tip dişlisiz bir makina olsaydı ve kumanda panosu standartlara uygun bir şekilde yapılmış olsaydı, sistem hataya geçtiğinde ana kontaktörleri düşüreceği için motor uçları kısadevre edilecek ve kabin çok daha düşük bir limit hızla yukarıya kadar yavaşça gidip tavana oturacaktı. hem yeni tip (dişlisiz) hem de standart dışı (dururken motoru kısadevre etmeyen) bir asansör olması durumunda ise makina neredeyse sürtünmesiz olduğu için kabin çok daha hızla tavana çarpabilir ve ciddi tehlike yaratabilirdi.

asansör kullanırken en tehlikeli anlar kabine giriş ve çıkış anlarıdır. bu hareket yolcunun kabine giriş anında olsaydı (ki olabilir) bu videoyu youtube'da değil gore video sitelerinde görebilirdik ancak.

o yüzden, kabini görmeden adım atmayın. her an kontrolsüz bir hareket olma ihtimaline karşı kabine mümkün olduğunca hızlı girin ve çıkın. kesinlikle bir ayağınız içeride diğeri dışarıda asansör kapısı önü muhabbeti yapmayın.
    (emniyet devresini by-pass edip öyle unutan arkadaşlarınız varsa hemen kendileriyle ilişiğinizi kesin *)

ve şu sözleri hiç unutmayın:
    ya dışındasındır kabinin, ya da içinde yer alacaksın.
    kendin içindeyken, kafan dışındaysa
    mahvolacaksın.

kalp gozu kapalı, kör kuyulardan bildirdi...
  • çok korkunç bir şey. lisede başıma gelmişti. 5. kattaki evimize çıkmak için düğmeye bastım, asansör normalden daha hızlı çıkmaya başladı, korktum ama nasıl olsa 5. katta duracak dedim, durmayıp 7 katlı apartmanda 7. katı da geçti, asansör kapısı yerine duvar çıktı karşıda. sonra asansörcü kuzenimi aramış annemler, kurtuldum ama duvarla karşı karşıya kaldığım zaman baya baya aklımı aldı.
  • bir asansörde her katta kapının alt ve üst hizasında iki adet anahtar bulunur. bu anahtarlar asansörün tam kapı hizasında durmasını sağlar. aynı şekilde en üst katın üst hizasında ve en alt katın alt hizasında iki adet daha anahtar bulunur ki asansör kabini çok fazla yükselip tavana vurmasın ya da çok aşağı inip dibe vurmasın diye. kabin bu anahtarlara dokununca asansör kabini durur.

videodaki asansörde bir anda her şey devre dışı kalmış gibi duruyor. sanırım asansör bakımında yapılan bir hata var. zira tüm anahtarların aynı anda devre dışı kalması imkansız gibi bir şey.

lan o değil de videoyu izlerken kabuslarıma geri döndüm, defalarca gördüğüm bir rüya var, bir asansöre biniyorum, istediğim katta durmayıp da çok yukarı çıkıyor.

edit: başlık üzerime kalmış, olsun
  • kendini nasa uzay mekiği zanneden asansördür.
  • korkunç bir olay. tekrarlayan kabuslar vardır ya işte bu benim tekrarlayan kabusum. hep böyle kontrolsüz yukarı doğru çıkıp durmayan asansördeyimdir kabuslarda. öfff demek gercek de olabiliyomuş.
  • kabuslarımın ilk 5 materyalinden olan asansörün hızını alamama durumudur. çılgın ivme almasıdır.
  • bu durumda yapılacak en mantıklı hareket başı korumaya alarak yere uzanmaktır. hatta elindeki ağırlıkları da, delici ve kesici bir şey yoksa üstüne koyması mantıklı olabilirdi. tabi demesi kolay burdan. o durumda bunu düşünmek zor. geçmiş olsun arkadaşa.
  • yere aynı hızda çakılmasından daha az hasar vermiştir diye düşünüyorum yani ölümcül değildir normalde (tutmayan frenler aşağı doğru gitmesini engellemezse ayrı). ama burada abimiz olacağı görmeyip çömelmemiş, kafasını kolları arasına almamış. kafası ile tavan arasındaki mesafeyi katederken yeteri kadar yavaşlamadıysa vücudu, boynunda hasar meydana gelmiş olabilir.

öleceğinizi de bilseniz kafanızı koruyun bu tür durumlarda.

edit: ankara kızılay'da 8 katlı bir binada asansörlerde de vardı bu. 1 kat kala kendini bırakıp yere sert iniş yapıyordu, üst kata zank diye duruyordu, kat arasında sizi bırakıyordu falan. bir yıl boyunca da öyle kullandık te allahım.
hesabın var mı? giriş yap