• khamoshi (1996), hum dil de chuke sanam (1999), devdas (2002) ve son olarak da black (2005) adlı filmlerin hindistanlı yönetmeni. 2003 yılında cannes'da gösterilen devdas filmiyle epey övgü almış, ama ben asıl "black" sayesinde ününün çok daha fazla artacağını düşünüyorum.
    türkiye'de hala hint filmlerine karşı önyargılar süredursun, doğu asya ve iran gibi hindistan sineması da bu tür yetenekli yönetmenlerle hareketlenecek gibi.
  • dostoyevski'nin beyaz geceler öyküsünden uyarlama saawariya isimli güzel bir filmi vardır. tavsiye edilir.

hindistanlı bir yönetmen.
  • guzaarish2010 filmini de ayrıca izlemelisiniz. bu filmle tanıdığım yönetmen her filmde sanatını aynı özenle yansıtmıştır. sanatı sevdirir, insani duyguları harekete geçirir, müzikler mükemmeldir. dünya kalitesinde bir yönetmendir. çok film çeksin... çeksin de izleyelim...
  • acilen deepika padukone sevdasından vazgeçmesi gerekiyor. hatta ranveer & deepika combosundan bi zahmet
  • yönetmenliğini üstlendiği padmavati filmi nedeniyle milliyetçi iktidar partisi bharatiya janata partisi'nin (bharatiya janata party) bir üyesi tarafından başına 1.5 miyon dolar ödül konulmuş olan hint asıllı yönetmen.

link
  • epik bollywood filmlerinin efsane yönetmeni.

bollywood, genelde yönetmenin çok ön plana çıktığı bir sinema değildir. bir filmi izleyip beğenirsiniz, yönetmenin filmografisine bakıp benzer kalitede filmler izlemeyi umarsınız ancak bollywood filmlerinde bu yöntem sizi büyük hayal kırıklığına uğratır. çünkü filmin tarzını ve kalitesini belirleyen en önemli etmen yönetmen değildir. hatta iddiamı bi çıt daha yükseltiyorum, filmin yönetmenine değil müziklerini kimin yaptığına bakmak daha istikrarlı sonuçlar verir. fakat konumuza dönersek sanjay leela bhansali abimiz bunun dışındadır. filmlerin birini beğenirseniz hepsini beğenirsiniz diyemeyiz elbette ancak hepsinde o ekstra büyük prodüksiyonu ve ihtişamı görürsünüz.

yönetmenine bakıp da istikrar gördüğüm filmlerin sahibi nadir yönetmenlerdendir diyelim özetle.
hesabın var mı? giriş yap