şükela:  tümü | bugün
 • osmanlıların 18 mart zaferini kazanmalarında etkili olmuş yegane isimdir. tabi müstahkem mevki komutanı cevat paşayı da ihmal etmemek lazımdır. amiral guido von usedom ile beraber 18 mart zaferinin büyük mimarlarıdır.
  18 mart akşamları tv'de izlemeye ve hayat bilgisi kitaplarında okumaya alıştıklarımızın aksine mustafa kemal'e kulak verelim:

  "o gün, müstahkem mevki komutanı olan cevat paşa, kendisiyle kilitbahir’de görüşmemizi emir ve arzu etmişti. görüşmeden sonra cevat paşa ile birlikte gelmiş olan sahiller müfettişi [guido von]usedom paşa da beraber olduğu halde rumeli sahil bataryalarını gezmek, bir sahra bataryası için mevzi seçmek üzere benim de refakatim arzu edilmiş ve hep birlikte gidilmişti... müstahkem mevki komutanı tuğgeneral cevat paşa ile birlikte... [yarımadanın güney tarafında boşaltılmış rum köyü olan]kirte’ye hareket ettik. oraya ulaştığımızda ... düşman donanmasının özel bir maksatla boğaz’a yaklaşarak girişi bombardımana başladığını gördük. düşman donanmasının kirte ve alçıtepe istikametlerine yönelttiği atışların altında kaldık... cevat paşa’nın görevinin başında bulunabilmesi için maydos’a döndük. düşmanın yenilgisiyle sonuçlanan bu günkü muharebe yalnız denizden cereyan etmiş, karada düşmanın bazı gemileriyle sahili ateş altında bulundurmasından başka dikkate değer bir şey olmamıştı.”
  arıburnu muharebeleri raporu,

  yani mustafa kemal paşamız bu cuma hutbesinde anlatılacak olduğu üzere "size yaşamayı değil. ..... .. . . " demememiş, yani 18 mart'ta öyle bir şey olmamış, ha başka zaman olmuş mu onu da bilemem, gerçekleşmekte olan harbi dürbünüyle izlemiştir.

  yaşa! varol guido paşam!
  olmasaydın olmazdık
 • ı. dünya savaşı sırasında osmanlı ordusu'nda görev yapmış alman amiral.

  31 mayıs 1871 tarihinde alman imparatorluk donanması'na katıldı. 1896'da yarbay rütbesine terfi etti ve eylül 1896 - temmuz 1898 tarihleri arasında sahil savunma gemisi hagen'in komutanı oldu. 18 eylül 1899 tarihinde büyük kruvazör hertha'nın komutanlık ve kaptanlık görevine atandı. kruvazörüyle birlikte birleşik müttefik donanması'nda boxer ayaklanması'nın bastırılmasında görev aldı. daha sonra emrindeki 500 asker ile pekin'deki yabancı elçiliklerin korunması amacıyla karaya çıktı. isyancılarla yapılan mücadelelerde göstermiş olduğu başarılar nedeniyle 5 ağustos 1902 tarihinde pour le mérite ile ödüllendirildi.

  ağustos 1902 - ekim 1904 tarihleri arasında hohenzollern imparatorluk yatı'nın komutanlığını yaptı. 14 mart 1905 tarihinde tümamiral rütbesine terfi etti ve genelkurmay ı. deniz müfettişi oldu. bu görevine ek olarak eylül 1905 - ocak 1906 tarihleri arasında kiel tersane müdürlüğü yaptı. 21 ağustos 1908 tarihinde koramiral rütbesine terfi etti.

  ağustos 1914 tarihinde osmanlı-alman ittifak antlaşması'nın imzalanmasından hemen sonra oluşturulan alman askeri misyonu'nda, osmanlı donanması'nda görev almaya başladı. çanakkale boğazı'nı tahkim etmekle görevlendirildi. çanakkale tabyalarının kuvvetlendirilmesinde büyük rol oynadı. çanakkale savaşları'ndan sonra meşe yapraklı pour le mérite nişanı'na layık görüldü. ocak 1916 tarihinde amiral rütbesine terfi etti. 26 kasım 1918 tarihinde emekli oldu.

  24 şubat 1925 tarihinde schwerin'de öldü.

  kaynak
  hans h. hildebrand, albert röhr, hans-otto steinmetz: die deutschen kriegsschiffe