şükela:  tümü | bugün
 • cumartesi günü gittiğim ve bayılarak çıktığım müze. arkeoloji bölümü türkiye'de gördüğüm en iyi müzeydi. eminim orayı hazırlayanlar her bölümünden ayrı zevk almıştır çünkü en ufak ayrıntılar bile düşünülmüştü. hem dışı, hem içi beni epey tatmin etti.

  mozaik müzesi ise bambaşka bir tecrübeydi çünkü müze direkt olarak eski bir konağın tabanı üzerine inşa edilmiş.

  urfa'dan genel olarak memnun kalmadım ama müzesi bir başkaydı.
 • arkeoloji müzesi hakkındaki görüşlerim;

  tasarım 9/10: bir puan kırdım çünkü tam içeride rampalarla hafif hafif üst kotlara tırmanırken asansörle iniyorsunuz sonraki salona, halbuki insan yine rampa ile ineceğini bekliyor (varsa ve başka sebepten güvenlik yönlendirdiyse bilemem). bunun dışında harika bir yapı.

  müze 10/10: sadece bazı açıklamalar yetersiz, yani insan başı heykelinin açıklamasına "insan başı heykeli" açıklaması yetmiyor, tanrıça mıdır nedir merak ediyor insan. tabi belki onlar da bilmiyordur. bir de bir iki parçanın üstünde asetat kalemi ile kodlama yapılmış, alt tarafa yazsalar iyiymiş.

  müteahhitlik 5/10: o güzelim tasarım ucuz malzeme ve vasat işçilikle resmen katledilmiş. tasarım yarışma ile belirlenip ihale en düşük fiyat verene bırakılınca sonuç kaçınılmaz oluyor. bir de camekanlarda yansımasız cam çok pahalı mı bilmiyorum ama ya öyle bir cam kullanılmalı ya da aydınlatma camekanlarda patlamayacak şekilde seçilmeliydi.

  olumlu tarafları: olm çok güzel lan! mutlaka gidin. biz gittiğimizde göbeklitepe açılmamıştı 15 temmuz 2017'de açılacakmış. orası da taş gibi yer :)
 • türkiye'deki en iyi müze olabilir.

  ben de göbeklitepe'ye gidip 15 temmuz 2017'de ziyarete açılacağını öğrenen tayfadanım.

  sonra bu müzeye gittim. iyi ki de gitmişim. tamam urfa deyince insanda bir "eaaah" tepkisi oluşuyor ama bu müzeyi ziyaret edin.

  15 temmuz 2017'den sonra göbeklitepe'de görüşmek üzere.
 • geçen yıl yaptığım gap turunda gördüğüm müzeler içinde en iyisi arkeoloji müzesi. göbeklitepe'den çıkan hemen her şey orada tabii sadece bununla sınırlı değil. harika canlandırmalar eşliğinde çağlar arası yolculuk yapıyor gibisiniz. içerik ve düzenlenmesi çok başarılı. hele bir göbeklitepe canlandırması var ki o dikili taşların arasında dolaşmak anlatılamaz. urfa'ya gidiyorsanız mutlaka görülmeli. biz tur seçimimizi bu müzeye göre yaptık. bir tur dışında programında bu müze olan tur yoktu ve seçtiğimiz turdan da çok memnun kaldık. emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım.

  aynı park içindeki haleplibahçe mozaik müzesi ise bana biraz sönük geldi. iki gün önce gaziantep zeugma mozaik müzesini görmüş olmanın etkisi büyük tabii. gitmişken tabii ki es geçmeyin ve ziyaret edin.
 • merkezde bulunan halepli bahçe mozaik muzesi ve arkeoloji muzesi yan yanadırlar. tek bir müze için alınan bilet ile diğer müzeye de giriş yapabiliyorsunuz. mozaik muzesi daha çok ilgimi çekmisti benim. bu müze arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış bir saray üzerine kurulmuştur. adını bu sarayın tabanındaki mozaiklerden alir. bu mozaiklerde bulunan gölgelendirmeler kontürler büyüleyicidir. ve zamanının üstünde müthiş bir ustalık eseridir. mozaiklerde taş sayısı oldukça küçük ve fazladır bu da oluşturulan görselin daha kaliteli olmasını sağlar. ayrıca mozaiklerde tasvir edilenlerde bir o kadar önemlidir. koridorda boylu boyunca truva savaşına katılan achilleus'un (siz onu truvadan aşil olarak tanıyorsunuz ) doğumundan ölümüne kadar olan hayatı resmedilmiştir. büyük salonda ise anadoluda varlıkları sürekli tartışma konusu olmuş, varlıkları sorgulanmış olan amazon kraliçelerinin avlanırken ki mozaikleri vardır ki bence en büyüleyici kısım burasıdır. kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğuna inanıyorum. urfadan beklentimin çok üstünde bir müzeydi. urfaya gelinirse görülmeden dönülmemeli.
 • hayran kaldığım bir müzedir. içindeki birçok eser neolitik çağdandır ve hepsi inanılmazdır. birçok konuda ilkleri barındırır mesela dünyanın en eski oyuncakları, en eski insan tasviri heykeli gibi. benim en çok ilgimi çeken ise 6000 yıllık nazar boncuğu olarak kullanılan küçük göz heykelidir. nasıl oldu da nazar boncuğu geleneği 6000 yıldır devam etti insan hayret ediyor.
 • bereketli hilal bölgesine ait önemli eserlerin sergilendiği müze. özellikle göbeklitepe replikası çok güzel. içindekiler bir yana binanın tasarımı harika olmuş. arkeoloji ve mozaik müzesi aynı arazide. çıkışta da yanındaki balıklıgöl ziyaret edilmeli. böyle bir müzenin olduğunu görmek beni çok mutlu etti.
 • şanlıurfa'ya giderseniz burayı görmeden kesinlikle ayrılmayın.müze çok güzel düzenlenmiş,girişinizle beraber ilk çağ eserlerinden geziye başlıyorsunuz osmanlı eserleri ile bitiriyorsunuz.çok detaylı incelememekle beraber yaklaşık 2 saatte müzeyi gezersiniz.göbeklitepe'nin içine girip,dünyanın en eski heykellerinden balıklı gölden çıkan urfa adamını görün.son olarak müze bitince yorulacaksınız biliyorum ama son bir gayret 300 metre ilerideki edessa antik kenti üzerine yapılmış muhteşem mozaik müzesini de gezin.çıkışta görevliler sizi yönlendirir,tek biletle oraya da girebiliyorsunuz.
 • müze, daha bahçesinden ve binanın mimarisinden bizi baya etkileyen bir kompleks olarak karşımıza çıkıyor. yeşillikler içerisinde ihtişamlı ama modern tasarlanmış olan müze bizi oldukça şaşırtıyor.

  http://bigunyineyoldayiz.com/…nliurfa-gezi-rehberi/

  balıklıgöl’e yürüyerek yaklaşık 10 – 15 dk. uzaklıkta olan bu müzeyi gezmek için bize iki saat yeterli oldu. ancak tabii ki bunun kişiden kişiye ve ilgi alanına göre değişeceğini de belirtmekte fayda var. pazartesi günleri kapalı olan müzeyi kış dönemi 17:00’ye kadar, yaz dönemi 19:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. giriş ücreti 14tl. müzekart geçerli.

  müzenin gezi rotasını, sizi yönlendiren oklar sayesinde kolay ve rahat bir şekilde geziyorsunuz. 2015 yılında bu güzel binaya taşınan şanlıurfa müzesi’nde neolitik çağ ön planda olmak üzere, paleolitik çağdan islam dönemine, roma dönemine kadar her şey detaylı olarak anlatılmakla kalmamış bir de mum heykellerle canlandırılmış. göbeklitepe‘nin birebir ölçülerdeki bir kopyası da yine müzede yer alıyor.

  şanlıurfa yakınlarındaki höyüklerdeki kazı çalışmalarından, atatürk ve birecik barajlarının inşası sırasında ortaya çıkan eserleri ve tabii ki göbeklitepe ve harran çevresindeki buluntuları da bu müzede görmeniz mümkün. eserlerin zenginliğinin ve öneminin yanı sıra, dönemin kültürel ve antropolojik özelliklerinin kronolojik olarak çok etkili bir şekilde sunulduğunu söyleyebiliriz. şanlıurfa arkeoloji müzesi için, müzeciliğin en iyi örneklerinden biri diyebiliriz.

  şanlıurfa müzesi’nden yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş sonrası kendimizi haleplibahçe mozaik müzesi’ne atıyoruz. burası da, şanlıurfa arkeoloji müzesi gibi, misafirleri detaylı olarak yönlendiren parkuruyla sizi şanlıurfa’nın gizli mozaik dünyasının içine çekiyor adeta. burası şanlıurfa’nın en eski mozaiklerini barındıran bir müze olması sebebiyle ayrı bir önem taşıyor. amazonlardan aşil’e kadar uzanan çeşitli mozaikleri bir arada bulabilirsiniz. açıklamalar da gayet yeterli ve keyfinize keyif katıyor. müzekart’ın geçerli olduğu haleplibahçe mozaik müzesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. burası için biz yaklaşık olarak 1 saat ayırdık.

  haleplibahçe mozaik müzesi, mozaiklerin olduğu yerde sergilenmesi (in situ diye tabir edilen) ve amazon kadınlarına ait keşfedilen ilk mozaiği barındırmasıyla ünlü.

  müze va şanlıurfa ile ilgili fotoğraflar ve diğer yazılar için:
  http://bigunyineyoldayiz.com/…nliurfa-gezi-rehberi/
  http://bigunyineyoldayiz.com/
 • göbeklitepe ziyaretimden sonra gittiğim ve çok başarılı bulduğum müze. mutlaka ziyaret edilmeli.

hesabın var mı? giriş yap