şükela:  tümü | bugün
  • efenim santa maria degli angeli e dei martiri, romanin en muhim kiliselerinden biridir diyebiliriz rahatlikla. her ne kadar muhim demi$sem de bu sizi yaniltmasin diyerekten açiklayayim. bu ehemmiyet dini degildir. her ne kadar katolik inancinin merkezi olan romanin en guzel kiliselerinden biri oldugunu herkes kabul etse de bu yapinin onemli addedilmesinin sebebi belki de mimari olan michelangelo'nun 18. y.y. oncesinde bati mimarisinde bir elin parmaklarini zor geçecek mimari yeniden degerlendirme çali$malarindan birine imza atmi$ olmasidir.

netekim bu kilise terme di diocleziano*'nin tepidarium'unu* yeniden degerlendirmek suretiyle in$a edilmi$tir. 1561'de daha in$aatin kabasi bitmeden papa 4. pio'nun messa'si ile kutsanmi$ topraklarda in$a edilmeye ba$lanmi$ kilisenin tamamlanmasini gormeye ne yazik ki michelangelo'nun omru yetmemi$ ve kendisi 1564 yilinda 89 ya$inda dunyaya gozlerini kapatmi$ ve binayi in$a etmeye ogrencisi jacopo del duca devam etmi$tir.

tabi bu noktada bir parantez açmamiz da gerekiyor. netekim jacopo del duca, yedi melekler ******* kultunun onderlerinden ve kilisenin yapilmasi için papa uçuncu giulio'nun -ki kendisi vatikan'in gordugu gorecegi en gay papa olmu$ olup, hayatinda yaptiklari katolik camiasi tarafindan vatikanin en buyuk skandallari olarak nitelendirilen olaylar arasinda en on sirada gelmektedir**- amcasi olan ve onismini hiçbir kaynakta bulamadigim* del monte ailesi uyesi ve uçuncu giulio'dan onceki manfredonia ba$psikopos'una adanmi$ la messa dei sette angeli'nin bestecisi eski palermo katedrali koro ba$i antonio del duca'nin torunu oluyor.

ay bir saniye.... aman n'asil cumleydi o? ay alman filozoflari bile anlamaz lan bunu! ma$allah tek ba$ina robert rodriguez filmografyasindan kalabalik oldu e$ogle$ek.yazi yazmayi bilmedigim için hepinizden ozur dilerim. tekrar aliyoruz:*

-michelangelo oldu.
    -onun yerine jacopo del duca geçti.
    -jacopo del duca'nin dedesi palermo katedralinin koro ba$i be yedi melek kultunu savunuyor.
    -uçuncu giulio gay papa.
    -uçuncu giulio'nun amcasi ondan once manfredonia ba$psikoposu.
    -adamin onadini bilmiyorum.
    -jacopo de luca'nin dedesi antonio del duca onadini bilmedigim adama la messa dei sette angeli'yi adiyor.

ulan dort ki$i amma gurultu ettiler be! fransiz romani mubarek! neyse...

nerede kalmi$tik efenim? hah!

$imdi bu jacopo del duca projeyi devr'aliyor ve hirs ile normal planin di$ina ta$araktan yedi melek ve yedi martir* için birer $apel yapmak istiyor. ama eline aliyor tabi ve sonunda michelangelo'nun projesi tamamlaniyor.

her $ey tamamlandiktan sonra papa dorduncu pio'nun naa$i olumunden 17 yil sonra buraya ta$iniyor.

tabii olarak kilisenin seruveni bu kadarla tamamlanamiyor. uçyuz sene boyunca kiliseyi yoneten certosa* rahipleri akillarina estikçe do$emeleri yeniletiyorlar. ayrica 1727 yilindan itibaren clemente orlandi onuçuncu benedetto ve onikinci clemente'nin istekleri dogrultusunda kilisenin orjinal halinin agzini tavanina salincak kurup bogazina yestehliyor. koskocaman roma usulu pencereleri ufaltarak içeri giren i$igi azaltiyor, uç giri$ten ikisini kapatip sadece piazza esedra'ya bakan kapiyi açik birakiyor ve saire.

pencerelerin orjinal boyutu ufalmi$ olsa da bugun bile romanin en i$ikli en ferah kiliselerinden biri oldugunu da belirtmeliyiz tabi.

neyse efenim bu entry'i yazi$ sebebime gelmeden once bu gereginden uzun giri$in ucuna kilisenin en onemli ozelliklerinden birinin onbirinci clemente tarafindan tasarlanmi$ ve yaptirilmi$ paskalya ve gundonumlerini hesaplamaya yarayan 45 metrelik gune$ saati oldugunu soylemeden de geçemeyecegim.

ah!
    gelelim fasulyenin faydalarina:
    $imdi dovunuyorum "nereden aklima geldi 'neye entry girsem?' diye arvo'ya sormak" diyerekten ve ilham vermi$ entari'ye bir bkz çekiyorum utanmadan:

(bkz: org calarak karizma yapmaya calisan insan modeli/@arvo)

mekanda 2000 yili jubile'si için roma halki tarafindan karol josef wojtyla'ya hediye edilen org bu. kendisi fransa dogumlu italyan barthelemy formentelli tarafindan valpolicella'da imal edilmi$ olup, 4 adet 56 tu$lu klavye ve 30 pedal'a sahip. 120 enstruman sesi çikartabilip butun enstrumanlarin kollarinin yanindaki etiketlerin elle yazilmi$ olmasi gibi manyaklik derecesinde klasik tekniklere bagli kalarak uretilmi$ olmasi sizi bilmem ama bu gunde bu zamanda beni mutlu eder. huzura kavu$turur. ayrica meraklisina bilgi olarak entonasyonunun 18 c°'de 440 hz. e gore yapimi$ oldugunu da belirtelim

evet tek paragraf yazmak için bu kadar ba$inizi agrittigim için ozur diliyorum...
  • roma'da bulunduğum ve beni en çok etkileyen kilise bu oldu.