• floransa katedrali nin ismidir.
  • (bkz: devasa)
  • duomo olarak da bilinir ancak sorun şudur ki duomo özel bir katedralin ismi değildir, italya'daki belirli katedrallere duomo denir; tıpkı milano'daki duomo gibi.

kendine has gotik mimarisi büyüleyici, en çok da kubbenin içindeki cehennem ve cennet tasvirleri. cehennemin en aşağı katından başlayıp cennete yükselen, en üst katta tanrı'yı kubbenin tepesindeki boşluktan sızan ışıkla simgeleyen tasarım oraya en aşağıdan bakan insanlara bir mesaj veriyor; sizin orası cehennemden de beter.

bütün bu entelektüel anılarla beraber, aklımda turabi'yi* gördüğüm yer olarak da kalacak olması beni derin üzüntülere sevk ediyor.
  • santa maria del fiore a.k.a. floransa katedrali a.k.a. duomo. çok fazla kişinin bildiğinden emin değilim ama bu muhteşem yapının muhteşem kubbesini yapan mimar brunelleschi'nin bir heykeli vardır katedralin yan sokaklarından birinde. ve kubbeye doğru bakar, o ihtişamın gölgesinde dinlenircesine.
  • muhendislik anlaminda yapinin gunumuzdeki en onemli uzmani italya'dan prof. carlo blasi'dir. yapinin bugune kadar nasil dayandigi konusunda hala genis capli arastirmalar yapilmaktadir. yapisal mekanigin high performance computing alani icin de onemli bir ornektir. yapinin statik ve dinamik analizleri genellikle bu alanda gelistirilen yeni methodlarin odagindadir. finite element analysis ve shell structures'la ugrasmis herkesin kulagina ismi birkere calinmistir.
  • floransa' da bir katedral. az önce bir suikastçi mezarında lahit bulmak için girip içinde tırmandım. özlemişiz. gerçeğinin bu kadar güzel olmayacağından korkuyorum.
  • tepesine cikmak saglam got gerektirir.
    436 merdiven var.
  • bugün ispanyol arkadaşlarla tepesine tırmanıp floransa'ya tepeden baktığımız,
    dış etkileyicilik olarak 10 numara ama iç dizaynda siena katedrali'nin bir adim gerisinde kaldığı,
    rönesans akımından etkilenerek tasarlanmış devasa katedral.

edit: imla.
  • kuşbakışı bakıldığında dev bir haç şeklinde olduğu görülür.
  • dev kubbesinin yapımı katedral açıldıktan 16 yıl sonra gerçekleşmiştir.
hesabın var mı? giriş yap