şükela:  tümü | bugün
  • kilisenin icinde mihrabin arkasinda yillarca cok iyi kurulmus ve kiliseye adini veren clara bertola draperis tarafindan bagislanan bir meryem ana ikonasi bulunmaktadir. kilisenin mimari semprini dir.
  • kitabesinde abdülhamit'e ve belediye başkanı rıdvan paşaya teşekkür edilmektedir. niyeyse bu kilise st antuan kadar dikkat çekmez ve milyon kere istiklalde yürümüş pek çok insan tarafından bile farkedilmediği olur.
  • mimari guglielmo semprini'dir.
  • dün akşam, galata oda korosunun tertiplediği yeni yıl konseri münasebetiyle gittiğim ibadethane.. galata'dan tünele doğru giderken caddenin sol tarafında yer alıyor... cadde üzerinden dik bir merdivenle iniliyor... diğer binalara göre hem içeride hem de caddenin altında kalması sebebi ile çok da fark edilen bir bina değil.. merdivenlerden aşağıya doğru inerken mistik bir hava sarmaya başlıyor sizi ve içeri girdiğinizde tamamen kaplıyor.. babası da koroda görev alan bir arkadaşımın davetlisi olarak iştirak ettim akşama... zannımca, ağırlıklı olarak italyanların geldiği bir kilise fakat içeri girdiğimde, herhalde süslemelerdeki renklerden olsa gerek bende bir latin mekanı izlenimi bıraktı... 1200'lerin başında kurulan fransisken tarikatına ait bir kiliseymiş.. maddi imkansızlıklar sebebi ile mi yoksa fransisken öğretinin kilisesi olması sebebiyle mi bilemiyorum ama içerisi bakımsız biraz.. bakımsızdan kastettiğim kesinlikle temizlik tertip değil... tavandaki freskler tahrip olmuş, duvarda ki ısıtıcılar epey emanet duruyor.. oturaklar ise her hareketinizde bir hayli ses çıkartarak gıcırdıyor vb... öyle ki; oturaklara oturduğunuzda hiç soluksuz, kıpırdamadan ibadetinizi yapıp kalkmanız lazım yoksa o sessizlikte gıcırtılar tüm kiliseyi inletiyor... düşünün konser esnasında bile fark edilebilecek kadar yüksek bir ses çıkıyor... ortamın akustiği de buna katkı sağlıyor mutlaka.. ilginç olan bir husus kilisenin tarih boyunca 4 ayrı yerde 4 yangın geçirmesi.. en son 1870 pera yangınından sonra şu an bulunduğu yere mevcut haliyle inşa edilmiş... bu inşa esnasında osmanlı padişahı 2. abdülhamit ve dönemin belediye başkanı rıdvan paşanın ciddi katkıları olmuş.. bu sebeple, kilise girişinde, islam halifesi 2.abdulhamit'e yardımlarından dolayı teşekkür içeren bir plaket bulunmakta... belki bu durumuyla da bir ilk bilemiyorum..
    konser ile ilgili beklentimi zaten çok yüksek tutmamıştım lakin amatör ruhla bu organizasyona emek ve gönül veren insanların icra ettiği eserleri dinlemek çok keyifliydi... klasik müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız ve böyle bir organizasyona katılma imkanınız olursa es geçmeyin derim...
  • demir özlü'nün, bir beyoğlu düşü adlı anlatısının sanki kahramanlarından biri. kilisenin zemininin niye böyle istiklal caddesi'nin altmış basamak filan altında olduğu demir özlü tarafından şöyle anlatılıyor:
    "ben merdivenleri çıkarak kiliseyi terk ederken sabah olmuştu artık. beyoğlu'nu, yukarıdaki istiklal caddesi'ni sis basmıştı. öyle ki yoğun sis, kilisenin merdivenlerine bile oturmuştu şimdiden. "niçin bu kiliseyi cadde kıyısına değil de, böyle caddenin aşağısına inşa etmişler" diye düşündüm. - öyle ya en azından altmış merdiven vardı, aşağıdan yukarıya -. çok eski bir kiliseydi ve eski dönemlerde, daracık bir yol geçiyordu belki önünden. kent buraya yayılmadan önce, yamaçtaydı, bağlar, bahçeler arasındaydı belki de. belki de bu kutsal yer biraz gözlerden uzak olsun istemişti. bilmiyorum."

https://en.wikipedia.org/…nta_maria_draperis_02.jpg
  • istanbul'daki en güzel kiliselerden biri. dün içinde etrafı seyretmeye doyamadım ve yasak olmasına rağmen dayanamayıp bir de fotoğraf çektim.

foto
  • ingilizce church of saint mary draperis olarak türkçe meryem ana draperis latin katolik kilisesi olarak da tabir edilen istiklal caddesi üzerinde bulunan katolik kilisesi.

santa maria draperis kilisenin italyanca ismidir. kilisenin tarihi esas olarak 16.yüzyıla gitmekle birlikte mevcut kilise binası 1904 yılında inşa edilmiştir. istiklal caddesinde bulunmasına rağmen (bkz: sent antuan kilisesi) kadar fazla bilinmemektedir. bunda kilisenin görece daha küçük ve caddeye göre daha aşağı bir konumda bulunmasının da etkisi olmuş olabilir.

kilisenin içi hafta içi oldukça sakin. ben ziyaret ettiğim esnada içeride biri görevli olmak üzere sadece 2 kişi vardı. kiliseye girmek için cadde üzerinde bulunan kapısından girip aşağııya doğru giden merdivenleri takip etmeniz gerekiyor. kilisenin içinde fotoğraf çekmek yasak.