şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmirdekinin tam adi santa maria italyan katolik kilisesidir.
 • ayni adli bir kilisede italyada romada bulunmakatdir.
 • bir adet de istiklal caddesinde bulunan kilise. demek ki merkez camii, atatürk meydani gibi bisey bu santa maria kilisesi olayi. santa maria kilisesi olmayan yere vilayetlik mi vermiyolar nedir.
 • terziye gittigimiz kucuklugumun babamli beyoglu gunlerinden kalma bir gizemli kosedir, merdivenle inilerek gidildigi icin asagida mahzen gibi olusumda neler gizledigini hep merak ettigim, uzerine cocuk kafamda filmler yazdigim. terzi hemen kilisenin yanindaki santa maria haninin birinci katinda idi. babamin ceket pantolon provasinin bitmesini hevesle beklerdim, sonra da onu da ayartarak (ki bu cok zor olmazdi) kiliseye girer, ortami teneffus eder, biraz siralarda oturur dinlenir, gunune gore mum yakar cikardik.
  bir keresinde de papaz efendiye "kizim bach calsin orgta" diye israr etmisti babam, fakat orgtan korkmus, dogru durust calamamistim. sonunu getirmistim ama bir sekilde. neden derseniz orgtaki intibak sorunu yuzunden- piyanoda siyah olan tuslar orgta beyazdir (ve tam tersi de gecerlidir) ayrica piyanistlerin kullandigi pedal hem fonksiyon hem de ebat olarak farklidir. org calismamissaniz apisip kalirsiniz. neyse gizemli oyuncaklari, loslugu, mumlari, rahip-rahibeleri, kilisede yasayan insanlari ile benim icin ilk kilise deneyimidir.
 • bugün papazı vurularak öldürülen, trabzon'daki kilise.
 • sultan abdülmecit’in emirleriyle trabzon’a gelen yabancılar için 1869-1874 tarihleri arasında yapılmıştır. halen, kenti ziyaret eden hıristiyanların ibadetlerini rahatlıkla yaptıkları bir dini merkez konumundadır. üç nefli, barok üsluptaki, bazilika, zengin süslemelere sahiptir. kuzey ve batı duvarlarındaki st. andrew, st. peter, st. eugenius betimleri ve güney duvarındaki “kutsal tasfiye” sahnesi ilgi çekicidir.

  http://www.kultur.gov.tr/
 • aslen ortodoks degil fransizken kilisesidir ve turk tibbinin batililasmasi icin 1839 veya 1840 yillarinda galatasaray'da bulunan mekteb-i tibbiye-i sahane'de ders vermesi icin davet edilen asker hekim karl ambros bernard'in mezari da bu kilisenin bodrumunda bulunmaktadir.
 • 2006'da papazı öldürülen, şimdilerde ise tepesinde bulunan haçtan rahatsız olanlar tarafından taciz edilen kilise. içinde yanıcı bir madde bulunan şişeyle beraber, üstünde "kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz" yazan bir not kağıdı atmışlar bahçesine.

  sonra da içlerinden islam hoşgörü dinidir deyip kaçmışlar.