şükela:  tümü | bugün
 • hata yapana kadar bir sanattir.
 • hayatın her alanında, herhangi herşey uğruna ve herhangi herşeyi kullanarak, çıkar için kişi, grup veya kurumları kirli çamaşırlarını afişe etmekle veya iftira atmak veya herhangi bir şekilde zor durumda bırakmakla tehdit etmek. şöyle bir şey bile olmuştur, emin olun.

  canlandırma

  oynayanlar:
  şantör: şantaj yapan (etken birey)
  şanted: şantaj yapılan (edilgen birey)

  falanca üniversitesi, bilmemne mühendisliği bölümü.

  şantör: hocam, ne diyorum ben size? ne diyorum? kaç senedir birinci sınıftayım ben?
  şanted: dört.
  şantör: düz bir fakülte kaç sene?
  şanted: düz?
  şantör: evet, düz! aynen bizimki gibi.
  şanted: e, o da dört.
  şantör: bravo! peki, ben bu fazladan üç yılı pedere nasıl yediricem, hocam?
  şanted: direkt anlat bence, evladım. böyleyken böyle de.
  şantör: di mi? valla bi daha bravo! babam organ işinde, hocam. yok pahasına sermaye yapar beni. hadi yapın şu işi! sıgara?
  şanted: alayım bi tane. sağol. valla şantör’cüğüm, ben bunu yaparsam ve bu öğrenilirse, mesleki kariyerim mahvolur. bu güne bugün bir bölüm başkanıyım ben.
  şantör: öyle mi? o kitap fotokopileri işinde niyeyse daha ziyade bir çetenin elebaşı gibiydiniz ama hocam. bi duyulursa “mesleki kariyeriniz” mahvolur.
  şanted: şantaj?
  şantör: montaj. şimdi, boş bi diplomayı alıyosunuz. üstüne benim şu... (cebinden bir vesikalık çıkartır) hey yavrum bee! poza bakın! bu fesikalığı, diplomaya monte ediyosunuz. üstünü de doldurup; tasdik ettiriyosunuz. iş bu! bu kadar!
  şanted: bu düpedüz sahtekarlık! evrakta sahtecilik!
  şantör: ve size çok yakışıyor sayın hocam!
  şanted: şantör! ileri gidiyorsun ama!
  şantör: gidemiyorum! hala birinci sınıftayım! açın bi önümü, bakın nasıl gidiyorum o zaman! hocam, hadi yapın bi babalık.
  şanted: evladım, sen de çalış biraz derslerine!
  şantör: çalıştım hocam. mesela şu çeşme’deki yazlık konusuna çok iyi çalıştım. şu parasının nereden geldiği meçhul yazlıktan bahsediyorum.
  şanted: ulan! sen nereden biliyosun o yazlığı! hem hem... onun parasını biriktirdik de şeyettik biz bi kere!
  şantör: ben de savunmanızda aynen böyle yazdım. artık rektör bey yerlerse...
  şanted: ne savunması? hangi rektör? ulan ne yaptın sen?
  şantör: aha da bu savunma, başkan efendi! (cebinden bir kağıt çıkartır.) şimdi işimize bakalım, okey mi canım?
  şanted: (sakinleşmek için derin derin nefes alarak) tamam çocuğum. istediğini yapacağım. peki benim bundan ne kazancım olacak?
  şantör: asil eşinize, “bal dudaklım, ahu’m”dan bahsetmem, ödeşiriz. okey? bu arada şaane bi hatun. yani tekrar bravo, hocam.
  şanted: defoool!
  şantör: ben şuraya bırakayım. şööle... şu da fesikalık. artık siz halledersiniz, hocam. hayırlı mesailer. ha, kantine de biraz borç yaptık. onu da aradan bi çıkaralım artık. ben müsaadenizi isteyeyim. ders başlıyor. matematik. çok mühim, biliyosunuz. hadi ,eyvallah.
 • en aşağılık suçlardan biri ve toplumda aferiiin denilen kişilerin bile istediklerini elde etmede başvurdukları bir yöntem.

  -o entryni çabuk sil yoksa senin özel yaşamınla ilgili olmadık şeyler ortaya atar seni iftiraya bularım.

  şantajın büyük kısmı örgütlü ve şantaj ekseriyetle tek kişi değil. kriminolojik çalışmalar bunu gösteriyor şantajcı hep bir yada bir kaç kişiden destek alıyor ve ona göre kurbanına yaklaşıyor. çünkü şantajcı özgüvensiz dengesiz aşağılık kompleksi içinde biri. şizofreniye çok yatkın bedeninde kimyasal problemleri komplikasyonları var ekseriyetle esrar türü maddeler kullanıyor. şantajcı hırsızdan farklı çünkü şantajcı birinden para isterken aslında başka bir şeyi daha istiyor, kurbanı üstünde güç kazanmak ve kendi egosunu tatmin etmek.
  şantaj kurbanlarının büyük kısmı kadın çünkü kadınlar toplumda kendini güvensiz hissediyor en ufak bir dedikodudan korkuyor. zaten şantaj eğer özel yaşantının sergilenmesi gibi koşullarda gerçekleşiyorsa o zaman ortada iftira bulunuyor. bir şantajcı zaten adiliğin sınırını zorluyor yani gerçeğin onun için önemi kalmamış. şantaj senin özel yaşantının ortaya dökülmesi üzerineyse burada gerçeklerden çok iftiralar konuşacak demek. şantajcı senin gerçeklerini dökmeyecek yalana başvuracak. çünkü bir insanı yaşamıyla ilgili bir gerçeği dökmekle tehdit etmek zor, insan sonuçta eh yaptıysam yaptım napıyım der ama yapmadığı şeyi üstüne atmakla tehdit etmek daha kolay. yapmadım sözünün kanıtı daha zor ve kurban zaten psikolojik baskı altındayken bu kanıtlama prosesini daha da stres verici buluyor.
  şantajcının silahlarından biri şaşkınlık yaratma. şantajcı olmadık bir yerden yönden saldırıyor ve bu yön aslında şantajcının kurbanın zayıf olduğunu bildiği veya sandığı yönü. şantajcı burda avcıya dönüşüyor ve avcının silah doğrulturken aldığı hazzı alıyor.
  şantajla ne tür çıkarlar elde edildiğini leo kantz yazmış. bir büyük şirketinin yönetim kurulundan bir kadın sex shoptan vibratör aldığı şirketine yayılmasın diye rakip şirkete önemli ihale bilgilerini teslim etmiş.
  şantajcı tek bir şey istemekle yetinmiyor demiştim istediği hep fazlası çünkü kurbanıyla arasındaki ilişki çok derin. şantajcı kurbanını kendinden üstün görüyor onun saygınlığı sevilirliği serveti konforuna düşman kesiliyor ve kurbanının tüm bu şeyleri haksız olarak elde ettiğini düşünüyor öyleyse kendisi bunları ortadan kaldırmalı tehdit yoluyla onu ezerek yalvartarak küçük düşürerek tatmin olmalı.
  şantajda doz hep artıyor. şantajcı önce net bir taleple geliyor sonra saldırganlaşıyor kurbanın yakınlarının yaşamını tehdit ediyor açık bulduğu her duygusal kapıdan giriyor. şantaj aslında psikolojiye dayalı.
  şantajcı kurbanını ele geçirdikten sonra bırakmıyor başarıya ulaşan şantaj girişimlerinin ekseriyetinde suçlu suçu yineliyor hem ilk kurbanını rahat bırakmıyor hemde başka kurbanlar buluyor genellikle aynı türde yaş grubunda sosyal statüde kurban seçiyor.
  şantaj asla gözyumulmaması gereken bir suç maalesef hukuki mücadelesi zor. şantajcıların ekresiyeti zaten hukukun işlemeyeceği alanları tespit edip rahatsızlık veriyor onu da önceden tespit etmiş oluyorlar dediğim gibi şantajcının suç ortakları var hep, tek başına hareket etmeyecek kadar korkak. vikipedya çok net açıklamış şantaj bir kişi hakkında belli utanç verme veya sosyal bakımdan yıpratıcı bilgileri ortalığa dökmek tehditiyle ona bir şey yaptırma suçu. haklı şantaj yok masum şantajcı yok şantajcı bu suça bağımlı olduğu için ergeç tökezleyecek.
 • dizinin başrolündeki oyuncu (bkz: mario casas)olmasaydı ispanyol dizi/filmlerinin hali ne olurdu bilinmez. kendisi birçok ispanyol yapımlarında yer almıştır. görünmeyen misafir, paramedik en sevdiğim filmleri olmakla beraber bu dizisini de oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

  edit: 3.bölümdeyim ve dizi oldukça sürükleyici gidiyor.
 • yiyilmesi planlanmış olan paranın temini için, muhatabın herkeşlerden gözü gibi sakındığı özel bilgi ve kaçamaklarını, minimum 1.3 megapiksel digital bir kamerayla görüntüleyip, daha sonra şahsa ileterek;

  "bak aslanım, bu fotoğrafların yayınlanmasını istemiyorsan, servetini bana göm" deme hadisesidir.

  ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. mesajın altına şu not düşülmelidir;
  (şayet cevabınız, "hayır! bize şantaj sökmez koçum" ise lütfen resimleri iade ediniz. elimizde başka kopyası yok. teşekkürler)
 • yeni bir ispanyol yapımı polisiye türünde netflix dizisi. ilk 2 bölüm sürükleyici ve hızlı tempoda geçti.
  zaten harlan coben kitabı uyarlamasıymış. türü sevenlere tavsiye edilir.
 • 8 bölümden oluşan mini dizi. the serpent gibi hızlı akıcı. çok beğendim.
 • tck’nın 107 maddesinde yer alan şantaj suçu, hem fail hem de mağdur bakımından bağlı hareketlidir. şantaj suçunun bu fıkrada düzenlenen hipotezinde fail, mağdurun kullanılmasını istemediği ve kullanıldığı halde etkileneceğini bildiği bir hakkını kullanmaktan bahsetmektedir. böylece fail, mağduru özgür iradesiyle yapmayacağını bildiği bir şeyi yapmaya zorlamaktadır. sonuçta mağdur, hakkın kullanılması sonucunda doğacak olumsuz duruma katlanmak veya failin iradesine boyun eğmek seçenekleri arasında kalmaktadır. yapılacak ya da yapılmayacak şeyin mağdurun iradesini zorlamaya elverişli olması gerekir. başka bir deyişle şantaja konu olan şeyin yapılıp yapılmaması mağdurun irade özgürlüğünü etkileyecek önemde olmalıdır. zorlamanın gerçekleştirilmesi failin iktidarında olmalı ve gerçekleşebilir bir nitelik taşımalıdır. çünkü failin iktidarında olmayan bir şeyle, mağdurun irade özgürlüğünün fail tarafından ortadan kaldırıldığını söylemek mümkün değildir. bu yüzden failin bir hak ya da yükümlülüğü bulunmamasına rağmen, mağduru buna inandırması halinde şantaj suçunun maddi unsuru gerçekleşmemektedir.

  bu suç tipinde açıklanacak veya isnat edilecek hususlar, mağdurun iradesini zorlamaya elverişli olmalıdır. böylece mağdur, failin isteğini gerçekleştirmek veya açıklayacağı hususlara katlanmak arasında seçim yapmak zorunda kalmaktadır. tehdit suçundan farklı olarak burada failin amacı mağduru korkutmak değil, içerisinde bulunduğu korku halinden faydalanarak ondan çıkar sağlamaktır.
 • dünyanın en adi ve şerefsiz suç tipinin diğer adıdır.
 • para ya da cikar saglamak icin bir kimseyi kendi hakkindaki kotu bir bilgiyi elaleme yaymakla tehdit etme durumu..