şükela:  tümü | bugün
 • saint jacques katedrali golgesinde verilen konserler, defileler, ozellikle fransiz ogrencilerin ragbet ettigi 'tam bir ogrenci memleketi', muzigin sabahin gec, oglenin erken vakitlerine kadar surdugu, her yerinden tarih fiskiran uzun dik dar yokussuz sokagi bulunmayan, cuzzi bir miktarla rahatca tatil yapma imkani olan sehir. cevrede cikadan cok ciko var lakin yerine sevemem be turk erkegi.
 • katedrali dünyadaki katolik hristiyanlar için önemlidir* ve bunun ötesinde heybeti ve mimarisi nedeniyle de herkes tarafından görülmesi gerektiğine inandığım bir eserdir. önündeki kocaman alanın* sonuna kadar gidip de manastırı hala kadraja sığdıramayabilirsiniz, en temizi video'ya çekmektir. bir de bu katedral ve hac olayından dolayı şehrin turistik mottosu/sloganı "camino de santiago"dur ve şehrin muhtelif köşelerinde temsili olarak katedrali gösteren oklar vardır. şehrin eski kısmı da yeni kısmı da (özellikle parkları ve heykelleri) pek güzeldir, eski kısmındaki küçük dükkanlarda ahtapot yemeniz tavsiye olunur. hediyelik eşya olarak üstüne deniz kabuğu bağlanmış yürüme sopaları (hacıların geçmişte katedral'e çıkarkenki yardımcıları olması nedeniyle) ve üstünde koca bir ok ve "camino de santiago" yazılı t-shirtler bulunabilir ayrıca pahalı olmasına rağmen camino de santiago yazılı ilginç şekildeki haç* şekilli yaka iğneleri de pek güzel, pek kıymetli hatıralar olacaktır. son olarak, bu güzide ispanyol* şehri galicia bölgesinin güney batısında yer almaktadır.
 • camino de santiago amacıyla ruhani bir hedefe ulaşma için bu şehre gitmediyseniz 1 gün sonra sıkılmaya başlamanız olası olan şehir. park ve kilise haricinde pek görülecek bir şey bulamadık. katedralin yanındaki parador hotel de reis catolicos'da bir oporto bir tarta de santiago keyfi mutlaka yapın.
 • her daim yagmurlu bir sehir.
 • http://www.haber3.com/…ya-cikti-haberi-2101608h.htm

  üzücü bir tren kazası yaşanan ispanyol şehri. daha önce bir çok kere bulunduğum ve kullandığım renfe trenlerinden birinin viraja normalden fazla hızla girmesi sonucu kazanın meydana geldiği söyleniyor.
  50'den fazla ölü olduğu konuşulmakta. aynı trenle 1 ay önce la coruna'dan madrid'e gitmiş biri olarak şaşkınlık ve üzüntü içerisindeyim. umarım daha fazla can kaybı yaşanmaz.
 • 78 kisinin hayatini kaybettigi tren kazasiyla bugunlerde adi sikca duyulan ispanyol sehri.

  (bkz: 24 temmuz 2013 ispanya tren kazası)
 • galicialılar saint jacques da der.
 • dar sokaklarında hayat olan şehir. hiç beklemediğiniz anda beklemediğiniz hoş anılar edinebilirsiniz. istediğiniz herhangi birinin yanına gidip direk muhabbete girebileceğiniz sıcak insanları vardır. az buçuk ingilizceleriyle olabildiğince yardımcı olmaya çalışırlar. şehirde kaybolmak zordur. katedrali referans alın, tüm yollar katedrale çıkar. alkolle ilgili değişik kurallar var yalnız dikkat. ben tam hatırlamadığım için bir bilenden öğrenin ancak şöyle şeyler, mesela barlar gece 4 e kadar açık ama mesela 1'den sonra dışarı cam şişe çıkartamıyosunuz, saat 1 olduğunda barın önünde elinde plastik bardaklarla bi eleman dolaşıp bunları kullanmanızı rica ediyo. "estrella galicia" diye bir biraları var. adamlar için bira bu. nerde bira yani cerveza derseniz diyin önünüze bu biradan gelir, burger king'de de en lüks mekanda da, en salaş mekanda da. ben beğendim, ama başka bira isterseniz özellikle ismiyle belirtmeniz gerekli. alkol fiyatlarını tam olarak hatırlamasam da oldukça uygun, biz 1 hafta boyunca pek su içmemiştik öyle söyleyim. cafe tarzı yerlerde bira istediğinizde ya patatesli soğanlı yumurta gelir* yada ekmek üstü sucuk. sucuk domuz sucuğu şimdiden belirteyim. ama lezzetli. yemek olarak özellikle deniz ürünlerini tavsiye ederim. genel olarak ispanyanın büyük bölümü gibi burada da oldukça fazla çeşit var ve ucuz. türkiye'de yemeye kalksanız 3 taneli rakamları gözden çıkartacağınız ahtapot-kalamaz-karides-ıstakoz-midye-tarak ve isimlerini bilmediğim çeşitli balık ve canlıları 7-20€ arası fiyatlara mideye indirebiliyorsunuz ancak dikkat etmek gereken birşey var. istediğiniz yemeği mümkünse önceden görün. sonra çok büyük ümitlerle söylediğiniz yemek biraz fazla sade çıkıp hayal kırıklığı yaratabiliyor. mesela bi keresinde benim şatafatlı ismine aldanıp söylediğim ahtapot bildiğin patatesle birlikte suya atılıp haşlanıp kesilip önüme getirilmiş birşeydi, baharat dahi yoktu içinde o derece. ancak porsiyon olarak 2 kişiyi doyurabilecek tabak 9€ gibi birşeydi. onun dışında adamlar felaket yiyor. hemde öyle böyle değil. porsiyonları da ona göre. uluslararası fastfood zincirlerini filan hesaba katmazsak, diyelim 4 kişi bi lokantaya oturdunuz, sakın 4 kişilik sipariş verip bide üstüne aperatif filan söylemeyin. bi keresinde oturup iki kişi beraber yeriz diye 2 porsiyon pirzola söyledik. türkiye'de o kadar eti 2 ayda tüketmiyorumdur. 2-3 kg kadar vardı sanırım. merkezi çok büyük değil, dolayısıyla biraz fazla insan trafiği var. tabi bunda madrid'den aynı uçakta geldiğimiz hatunu ertesi gün burger king önünde görüp merhaba dememin de etkisi olabilir. yanındaki arkadaşı şoka girmişti yazık, türk mü? nası ya diye.

  neyse, gezdiğim ülkeler arasında zaten ispanya beni direk kalbimden vurduğundan, burayı da tavsiye ederim, gidin gezin, takılın. akdeniz insanı bi kere, gerçi galiçya okyanusa bakıyo ama olsun. katedral önünde gördüğünüz hatunların yanına biranızı alıp gidip merhaba deyip oturun. muhabbet edin, lakin abazalığa vurmayın zira polis merkezine 30m uzaktasınız ve şuan sizi izliyolar. alışveriş yapacak çok bir yer yok. adamlar bizdeki gibi avm manyağı değil sonuçta, öle yurtdışına çıkıyorum iphone alayım filan derseniz başka yere. ha isterseniz el corte ingles varmış ama uzakta diye gitmedik biz. ama güzel ve değişik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. değişik t-shirtler, üzerinde galiçya'nın sembolü olan çeşitli eşyalar, takılar vs. bu arada özellikle aramıştım, maalesef hard rock cafe yok.
 • bütün sokakları istiklal caddesi 'nin ara sokaklarını hatırlatan şehir. iflah olmaz bir serüvenciyseniz mutlaka görülecek yerler listesinde ilk ona sokmanız lazım bu sürprizler şehrini.