şükela:  tümü | bugün
 • cekirdeksiz uzumun kilogram fiyatinin uc bucuk euro oldugu ada.
 • sıla'nın son klibini çektiği ada. sağolsun djler hep birden aynı şeyi o kadar çok söyledi ki artık benim için bu adanın mahiyeti budur.
 • antik adı `thira`olan, volkanik yunan adalarından biri.
  çok yakınında `nea kameni` adında hala aktif olan ve dumanlar tüten krater ağızlarının olduğu bir volkanik ada vardır. romantik bir ada olmasının bir sebebi de, adanın coğrafi konumu nedeniyle sahil şeridine değil, adanın en düz olan tepe kısımlarına evlerin binaların yapılmış olmasıdır, böylece zorunlu olarak yüksekten bakılan manzara hoş görünüyor tabii.
  bazılarına göre; insanın gördükten sonra evlenesi değil boşanası gelen ada.
 • bilen bilir.

  its santori taym
 • uzmanların püskürme hazırlıkları yapmaya başladığını söyledikleri ve püskürmenin büyük olmaması dilenen yanardağdır. zira son 200.000 yıl içinde en az 12 kez büyük püskürme gerçekleştirmiştir.en son 1950 yılında faaliyet göstermiştir. bilinen büyük püskürmelerden biri iö 17.yüzyılda olmuş ve bu püskürmeye minoan püskürmesi adı verilmiştir.minoan püskürmesine ait küller mısır, sinop ve anadolu'da bir çok gölde bulunmuştur.püsküren materyal 36 km yüksekliğe erişmiştir. şiddeti yanardağ patlama ölçeğinde 6 değerindedir ki bu değerlendirme 0 ile 8 rakamları arasındadır 8 en şiddeti patlama değeridir.mısır'da döneme ait kayıtlarda kül yüzünden havada kararma ve tsunami etkileri hakkında bilgilere rastlanmıştır.ayrıca küresel bir soğumaya yol açmıştır.
 • google görsellerden arattığınızda beyaz ve turkuaz dışında renk görmediğiniz muhteşem ada. ama böyle kapalı günlerde aratmayın, güneşin ışıl ışıl parıldadığı turkuaz rengi denize karşı bembeyaz badanalı evlerin görüntüsünün pencerenizden görünen gri manzarayla oluşturduğu tezat sinirlerinizi bozabilir.
 • batıdan doğuya oia, imerovigli, firostefani, fira köylerinden caldera manzarasını seyredebilirsiniz. eğer maddi imkanlarınız yetiyorsa kesinlikle oia köyünde kalın. (ia diye okunuyor, manzaralı çift kişilik odalar düşük sezonda ~120€'dan başlar) araba ya da atv kiralayacaksanız adanın en yüksek tepesi olan imerovigli de iyi bir seçenek. firostefani'den fira'ya 10-15 dakikada yürünebiliyor. hem merkeze yakın hem de fira'nın gürültüsünden uzak olması sebebiyle tercih edilebilir. ada üzerinde yemek, içmek, konaklamak gibi her türlü hizmetin fiyatı tümüyle hizmeti aldığınız yerin manzarasına endeksli. bu açıdan haftalar süren araştırmaların sonucunda net olarak söyleyebilirim ki firostefani'deki hotel mylos manzaralı bir odayı en uygun fiyata kiralayabileceğiniz yerdir. sadece paradan bahsetmiş olduğumuın farkındayım ama santorini'de manzara cidden çok pahallı. otel ararken de hiç bir zaman emin olamıyorsunuz gerçekten manzarası olup olmadığından. santorini hakkında herhangi bir konuda sorusu olanlar mesaj kutumu aşındırabilir.
 • ege denizinin tam ortasında olduğu halde, coğrafi yapısıyla diğer adalardan ayrılan bir ada santorini.
  gerek sarp ve yüksek tepeleriyle, gerekse kraterin ortasındaki denizin lacivert rengiyle sanki okyanus ortasında bir yerlerdeymişsiniz hissi veriyor.
  eğer adada dolaşmak için vaktiniz kısıtlıysa, aynı gün adaya birden fazla cruise gemisinin gelmemiş olması için dua edin; zira iskele ana baba gününe dönebiliyor.
  iskeleden fira'ya çıkmanın en rahat ve hızlı yolu teleferik, fakat kalabalık günlerde sıra beklemek tam bir işkence oluyor.
  ikinci hızlı yol katırlarla çıkmak; ki tavsiye ettiğim yol ise budur. gerçekten tatille ilgili iz bırakacak bir hatıra oluyor. ilk binerken başınızda katırın yularından tutacak ve size yukarıya kadar eşlik edecek biri olacak sanıyorsunuz ama biner binmez ordaki amca katırı yolun çıkış yönüne çeviriyor, hayvan kendi başına sırtında sizle tırmanışa geçiyor. çıkarken arada durup soluklanıyor filan.
  son çare ise yürüyerek o kıvrımlı yoldan, yanınızdan geçen katırlarla beraber yukarıya çıkmak cidden sağlam bacaklar ve nefes istiyor. yaklaşık 600 basamak merdiven çıkıyorsunuz. fakat bu basamaklar uzun ve eğimli. çıkmasına çıkılır ama yukarıda gezmeye mecaliniz kalmayabilir.
  yukarıya çıktığınızda ise manzara cidden çektiğiniz çıkış çilesine deyiyor.
  oia'ya gidecek olanlar için ise en uygun yol otobüsle gitmek, bilet fiyatı 1.60 eur. bindikten sonra yolda biletçi topluyor biletleri. bu arada biletleri yol boyunca atmayın, kontrol olabiliyor.
 • fotoğraflarda gördüğünüz yunan mavi-beyaz'ı nerde derseniz tam olarak burdadır. muhteşem bir yerdir.
  gerçi kışın çok intihar eden oluyormuş ama bilemedim.