• yazın gitmeyi planladığım yunan adası ama yalnız değil.
    adanın mavi kubbeli yapılarından çok dogasını ve insanını merak etmekteyim.
    mekan ve yiyecek onerilerine açığım.
  • yanardağının tepesine çıkılıp çıkılamadığını merak ettiğim muhteşem bir yunan adası. bilgilendiren olursa buraya bir edit düşerim.

hilal şeklindeki bir adadır, hilalin ucunda bir küçük ada ve bu iki adanın ortasında küçük bir yanardağ bulunur. gitmeyi çok istediğim yunan adaları arasındadır.

edit: yanardağın tepesine çıkılabiliyormuş, @iste geldik gidiyoruzun huznu 'ne teşekkürler.
  • turizm kurbanı, rezil olmuş ada. bodrum gibi kapalı çarşı gibi bir yer haline gelmiş. yazık ulan. buraya gelip bundan rahatsız olmadan gezen insan hayatında gezmemiştir, gezmeyi bilmiyordur.
  • tam bir turist tuzağı, yunanistan adalarının çultanahmeti. asla bir paros olmayan ada; ne insanı, ne güzelliği, ne sakinliği. buraya gelmek isteyen bodrum gümbete gitsin veya marmaris merkez.

limana indiğiniz dakika yamyamlar merkeze shuttle diye bagajınıza yapışıyorlar, yaka paça fiyatlar kampanyalar uydurup kafa ütülüyorlar. tam rezalet. yüksek sezon diyor her yer boş sana aracı kiralamak için 2 katı fiyat çekiyor.

olur da gelirseniz lokal bus denen otobüsleri kullanın. mesela bu otobüsler bildiğimiz şehirlerarası otobüsler gibi ama full ayakta yolcu alıyorlar metrobüse bağlıyor. düzen intizam sıfır. yüksek sezonda asla gelinmesini tavsiye etmem, hayal edemiyorum.

doğası güzel mi? hiçbir numarası yok. pitoresk bir mimarisi ve yerleşimi var hepsi bu. yani 1000 kişiyle üst üste çıkıp ufuklara bakmaksa keyif, tam karşılığı. keriz silkeleme coğrafyası.

sokakları gezmek çok tatlı. alaçatı gibi daracık sokaklar, beyaz ve maviye bulanmış bir deniz kenti. ama denizle ilişkisi kopuk, adanın meşhur olan batı şeridinin uçurum şeklinde denize kıyısı var.

mekanlarda garsonlar ekstra kaba, herkese gudubet tavırlar. yani aynı gün paros’tan gelmemiş, 2 gün önce atina’da takılmamış olsam kendimden şüphe edeceğim.

yeme içme mekanları ultra kalitesiz. marmaris merkez club kaynıyor etraf. şu kesin; hintlini girdiği yerde kalite bitiyor demektir, şaşmıyor.

bir de o kadar turistik yer ama ingilizceyi yunanistan’da ziyaret ettiğim diğer yerlere nazaran daha zor anlıyorlar.

bir de artık yeni liman var. öyle teleferikmiş, eşekmiş tarih olmuş. limanı da ebesinin nikahına yapmışlar ki insanlar mecburen ulaşım kullansın. tam bizim yeni havalimanı zihniyeti. dağın kazıyıp hayvan gibi kilometrelerce yol yapmışlar limana ulaşabilmek için. hatta bu yeni liman öyle bir yer ki feribotunuzu beklerken ölebilirsiniz. elazığ ktm meşhurdur ama burası daha beter tunceli ktm

fira’da kaldım. buraya kadar her otelde hostelde wifi akardı, burada mesela ekşi sözlüğe girilmiyor öyle düşünün. kendi operatörüm sağ olsun takılıyorum. ayrıca fira’da bir soykırım anıtı var: türkler 350 bin anadolu rumunu ve pontusu sistematik şekilde öldürdü deniyor. tatil beldesinde ne alaka, sanki kurtulanlar santorini’ye mi geldi? alenen yavşaklık olarak addettiğim bir harekettir. türkiye bu hırtolara tenezzül etmediği için büyük ülkedir.

bu ibnelere nefes aldırmayın, sent kaptırmayın. naxos var paros var, yunanda adadan bol ne var?

paros tam bir kaş.
  • an itibarıyla cnn türk'te tanıtımı yapılan yer. iyi, hoş da yunan kanallarında türkiye'nin turistik yerleri hiç gösteriliyor mu? evet diyenler yeşillendirsin lütfen, ben de cahilliğimi anlayayım.
  • yapı itibariyle mardine benzettim. mardine de bayılıyorum buraya da bayıldım.
  • abartıldığının aksine pahalı olmayan yunanistan adası. fiyatları turistik bir adaya göre normal. 30 euroya makarna yemeyi tercih edenleri bilemem tabii. bizim değersiz paramızdan dolayı pahalı görülüyor.
    oia köyünün mutlaka görülmesi gerekiyor. ben ne yazık ki gün batımına denk gelemedim. santorinide dikkatimi çeken diğer şeyse gittiğim kafelerde falan çalışanların arnavut olmasaydı. şaraplara ilginiz varsa bir sürü özel şarapçı var.santorini insanları genel olarak aşırı eğlenceli ve sıcakkanlı. yardımcı olmayı seviyorlar. sıkıntı yaşama ihtimaliniz yok.
  • gittiğimize bin pişman olduğumuz yer. aile olarak rahat edemedik. her şey dahil otellerden çıkmamak lazım. detayları uzun uzun yazarım ama sinirlenmek istemiyorum.
  • gece rüyamda yine bir gezintiye çıktığım ada. iki sene önce bulunmuştum. fırsat bulduğum vakit santorini ve birkaç adaya daha tekrar uğramak istiyorum.

gitmeden önce santorini de santorini diye konuşanlara "yav bırakın işte binaları maviye boyamışlar turist çekiyorlar başka bir numarası yok" derken adaya ayak basmamla laflarımı bana yutturmuştur. gittiğimiz vakit çok yoğun olmamasından dolayı güzeldi. adada kısa bir yürüyüş ve uçurumun kenarında günbatımını izlemek bana yetti. türkiye'den birkaç yüz kilometre uzakta olmasına rağmen dünyanın sonuna gitmiş hissi verir. adanın en sevdiğim yanı kesinlikle volkanik yapısı oldu.
  • ne kadar -o heryerde karşımıza çıkan- ününden rahatsız olsam ve hayatta gitmem diye büyük laflar ettimse de sonunda gidip hayran olduğum bir ada. 4,5 senedir yunanistan'da yaşıyorum, elimden geldiğince gezdim, farklı yerlere gitmeye çalıştım, farklı şeyler denemek istedim. ama santorini gerçekten inanılmaz.

ha yazın, milyonlarca turist oradayken ve hava 40 derece iken aynı şeyi hisseder miydim bilmiyorum ama ben bir aralık haftasonunda oradaydım, neredeyse her yer kapalı, neredeyse kimse yok.

okumayı seviyorsanız şu linke: https://io-van-zaim.wixsite.com/…ite/post/santorini

izlemeyi seviyorsanız bu linke: https://www.youtube.com/watch?v=gus1rnbg37i
hesabın var mı? giriş yap