şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: striker)
  • ek$i olmayan turk dil kurumu sozlugune gore "futbolda ileri ucta, hucum hattinin ortasinda oynayan oyuncu."
  • 'center forward' kelimesinin turkcelestirilmisi iste. hafif de kisaltmisiz sanki kolay soylensin diye.
    her nasil- cm oynayanlar bilir- center forward ve striker ayni sey degilse, santrfor'un ingilizce karsiligi da striker degildir.
  • karşı takıma santra yaptıran kişidir.
  • forvet demek de degildir. forvet (forward) hücum oyuncularinin genel adi gibidir. mesela alex de souza bir forvettir. santrfor olan ise semih veya hakan sükür'dür
  • her santrfor forvettir ancak her forvet santrfor değildir şeklinde matematiksel bir formu oluşturulabilir.

ek: neden böyle sikimsonik bir tespit yaptım ben ?
  • 70 milyonluk türkiye'den adamakıllı bir tane çıkmayan. eğer tff başkanı olsaydım, u-17'de yarı finalde hırvatistan'ı, finalde de hollanda'yı yenerek şampiyon olan memleketim gençlerinden nasıl santrfor çıkmadığını sorgulardım. yani akıl alır gibi değil, gençleri bu denli yetenekli bir ülkede ne oluyor da o gençler büyüyüp yetiştiğinde göz ardı ediliyor ve üç büyükler her daim yabancı santrafor arayışına giriyor. bu bariz bir şekilde sistematik bir sürecin sonucunda oluşan yozlaşmadır. o halde hepsini toplayınca, santrfor denilen mevkinin yetenekten çok yeteneği işleyen eğitim üzerine kurulu olduğunu, sırf türkiye'nin u-17 başarısına bakıp söyleyebiliriz.
  • santrfor eşşek gibi koşmakla yükümlü olmayan yetenekli forvettir. yani top ona postalanır, o mevkisi içerisinde yeteneğini sergiler. hammaliyetten arınmış forvet de denebilir. velhasıl dünyanın en yetenekli ve becerikli santrforunu alıp, en rezil sisteme sahip takımına koysan, alacağın verim değişmez. en büyük yeteneği, havadaki topa gelişine nokta atışıyla vurmak olan bir adamdan hammal gibi koşmasını bekleyemezsin. futbol sistemin güçlüyse, maç içinde yeterince pozisyona girip santrafora olanak sağlayabiliyorsan, bu vakit gol olmadığında santraforu eleştirme hakkın olur ama pas hatalarıyla düşe kalka ortasahadan zar zor çıkıp, zoru gördükçe hava toplarıyla "top benden çıksın, ölü pas olsun umrumda değil" diyorsan o vakit anelka gelse ne yazar, mario jardel gelse ne yazar.
  • (bkz: center)
    (bkz: forward)(bkz: forvet)