şükela:  tümü | bugün
 • sapanca gölü civarında oturan yaşlı nine ve dedelerin söylediğine göre eskiden sapanca gölünün suları çekilince minarenin tepesi gözükürmüş. anlatılana göre bir yaşlı dede *,eskiden yerleşim olan bu yere gelip herkesten ekmek istemiş, ama kimse vermemiş, bir tek fakir bir kadın dedeye ekmek vermiş, dede de ona karşı tepeyi * göstererek, ardına bakmadan aş demiş. kadın tepeye ulaşınca köyün sular altında kaldığını görmüş. şimdi de balık tutulur, yüzülür, kano ve diğer su aktiviteleri gerçekleştirilir, kenarında rakı balık yapılır, esentepe'den seyre dalınır.
 • iki sene kadar önce gölün yanından otobüsle geçerken yanımdaki adamın bu hangi deniz diye(ciddi ciddi) sorduğu göl
 • zamanında dünyanın içilebilen suya sahip tek gölü idi.
  (bkz: hey gidi günler)
 • sakarya nehri ile izmit korfezi arasinda uzanan alanda, deniz seviyesinden ortalama 30 metre yukseklikte bir tatli su goludur. golun buyuk bir kismi sakarya, diger bolumu ise kocaeli ili sinirlari icerisindedir. uzunlugu 16 km, maksimum genisligi ise 6 km’dir. golun ortasindaki derinlik 53 metredir. yuzey alani ise 47 km2’dir.

  golu, kuzey ve guneydeki daglardan inen kucuk dereler ve yer altindan sizan sular beslemektedir. fazla sulari, golun kuzey dogusundan cikan cark deresi ile sakarya nehri’ne baglanir.
 • kocaelindeki susuzluk problemi nedeni ile sularına göz dikilen gölümüzdür. herhalde 20 sene sonra kurumuş havzasını, bataklıkta üreyen sivrisineklerin yaydığı sıtmayı filan konuşacağız ...
 • kuzey çindeki üzeri buğulu, içi canavarlı, etrafı yeşilli göller gibidir.

  alabalık tesisleriyle çin malı kavramına fark atar. yine de fazla yaklaşmamak, uzaktan sevmek gerektir. hatta en uzaktan, en tepeden bakınca her gün ayrı bir renkte görünür, çünkü doğaüstü güçlerle arası çok iyidir.

  ve, yeteri kadar uzun süre göle bakarsan, göl de sana bakmaya başlar.
 • yeşillikler içinde, huzur dolu bir göl. onca zaman geçip giderdim yanından, daha yeni şansım oldu yakınlaşmak için geçen cumartesi. meğer ne güzel diyarmış burası, ne huzur verici, ne tazeliyiciymiş doğası.

  hele bir sapanca göl evi vardır ki kıyısında...
 • kocaeli ile sakarya arasındaki gölü, samanlı dağlarının kuzey yamaçlarından gelen karaçay, kuruçay (kurtköy deresi), mahmudiye, istanbul deresi besler. gölün fazla suları sakarya nehrine boşalır.
 • hızla kirlenmektedir dolayısıyla rengi gün geçtikçe değişmektedir fakat renk değişiminin sebebi ne gölden su çekilmesi ne algler ne fabrika atıklarıdır.tek sebep;göl kenarında kapasitesinin çok üstündeki alkol miktarını alıp kafayı bulan zihniyetlerin göle işemeleridir;öyle güzel bi manzarası vardır ki dayanamazlar