şükela:  tümü | bugün
  • latince akilli anlaminda soz.
    (bkz: homo sapiens)
  • bilge anlami da vardir.
  • (bkz: sapient)
  • rüzgar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi nin cıkardığı ,2 ayda bir yayınlanan özel eğitim ve rehabilitasyon dergisi.
  • (bkz: sapientia)
  • 4 günlük tatilimde alıp okuduğum kitap.
    kitabın geneli beni heyecanlandırsa da, bazı tespit ve varsayımlarının çok yüzeysel olduğunu düşünüyorum.
    özellikle de tarım devrimi ve tarım devrimi öncesini karşılaştırdığı bölüm.
    bu bölümde özetle diyor ki, tarım devrimi insanın insana bilmeden attığı en büyük kazıktır. zira tarın devrimi öncesi yaşayan avcı-toplayıcı grubun yaşam standartları daha yüksekti. daha çeşitli gıdalar alabiliyorlar, daha az çalışmak zorunda kalıyorlar falan filan.
    ama bence tarım devrimi ile birlikte yerleşik düzene geçmenin güvenlik ile de ilgisi var.
  • bugune kadar okudugum kitaplar arasinda en dikkat cekici ve aydinlatici olanlarindan.

dine, milliyetcilige ve paraya bakis acisi mukemmel. keske bizim liderler de biraz okuyup fikir edinseler. gerci vazgectim. bu sefer fazla bilgilenip karsi tez gelistirerek hayatimizi daha agir sikerler.

hayatin ozunu yeniden hatirlamak isteyen turkiye nin sikilmis gunluk rutini icinde kaybolup gitmis arkadaslara siddetle tavsiye olunur.
  • "insanlık" serüvenini, antropolojik, sosyolojik, kültürel, tarihsel ve evrimsel boyutlarıyla tekmili birden anlatmaya çalışan bir kitap. bu tip bilimsel yanı güçlü hatta daha ayrıntılı bir çok kitap var ancak bu eserin benzerlerinden farklı kılınan yanı didaktik bir dil kullanımı yerine daha sade ve akıcı bir üslubu olması yanı sıra sokratesvari aslında okurun kitabı okurken kendi kendine sorabileceği gayri ihtiyarı soruları okur adına yazarın sorup cevaplandırması ve farklı görüşleri tezatlığıyla birlikte alternatif olarak okura sunmuş olmasıdır. yazarın da tarihçi olması hasebiyle konuya sosyolojik bakış açısıyla harmanlayıp sunmuş olması enfes bir lezzet katmış. bu bakımdan oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
    kitap bütün dünyada olduğu gibi türkiye'de de kısa sürede üstüste baskı yaparak bir çok okura ulaşmış durumdadır.
    kitabın konulara ilişkin tarihsel, coğrafı ya da kültürel örneklendirmeleri, okurun bulunduğu ülkeden örnekler verilerek yerelleştirilmiştir. bu yönüyle de tıpkı misyonerlik faaliyeti gibi küresel bir arka planı olabileceği fikrini paranoyak bünyemde güçlendirmiştir.
    ayrıca yazarın "hayali gerçekçilik" tanımına hayran kaldım. okunulası bir kitaptır.