şükela:  tümü | bugün
560 entry daha
  • öncelikle bu kitabı sadece "insanlık tarihi" olarak tanımlamak pek doğru gelmedi bana, harrari pek çok bölümde subjektif yorumlarını da kitaba dahil etmiş.

    neandertaller'den başlayarak homo sapiens'in nasıl meydana geldiğini ve insanoğlunun günümüzdeki sisteme kadar olan yolcululuğunu bilişsel devrim, tarım devrimi, insanlığın birleşmesi ve bilimsel devrim olarak 4 ana başlık üzerinde anlatan kitap. kısaca; insan hayvanının mağaradan başlayarak modernleşme süreci.

    kadın erkek ilişkilerini hem idealist hem de meteryalist olarak ele alması, tarım devriminin matematiğin, bilimin gelişimine nasıl katkı sağladığını ancak bunların yanında da nasıl ekolojik dengeyi bozmaya başladığını, coğrafi keşiflerin, atlantik ticaretinin dünya tarihindeki önemini, kapitalist sistemin dünyayı nasıl küreselleşme sürecine götürdüğünü her şeyi gayet güzel açıklamış harrari.

    kitapta çok güzel bilgiler, çok güzel cümleler var fakat bunların yanında çok yüzeysel olarak bahsedilmiş ve bana kalırsa objektif bir bilgi edinilmesi, üzerine yorum yapılabilmesi için çok fazla kaynaktan tek bir konu üzerine okunması gereken olaylar da var.

    en hoşuma giden bölüm "cehaletin keşfi" isimli bölümdü. insanoğlunun bir şeyleri öğrenip, buldukça cehaletinin farkına varması çok önemli ve teknolojinin bu raddeye gelmesi için büyük bir adımmış.
2 entry daha