şükela:  tümü | bugün
 • sapık olma haliyken sapkın eğilim taşıyana da dendiği görülür. ki peki güzel bir şey mi sapkınlık derseniz o bambaşka da bir konu.
 • medeni cesaret ile karıştırılmaması gereken olgu.
 • ufak olunca zevk alınan, büyük olunca sapıklık olan sapıklığa halk arasında verilen isim, sapıklık. zevk alınan ufak sapıklıklarmış, bak sen bak.
 • en sik rastlanan sapiklik fasizmdir. baskalarinin cinsel yonelimlerine sapik yaftasi yapistiranlar, homofobik dusunceleriyle nefret sucu islemeye yatkin olduklarindan sapikliklarin "uzun" listesinin en basindadir.
 • kimi insanların kimilerine eziyet olsun diye yaptıkları psikolojik saldırı..bazen fizikide olabilir..
 • genelde karşı tarafın isteğiğ dışında gelişen sözlü ya da fiziki çeşitli davranış biçimi.. aslında bir daveanış bozukluğudur...
 • [sanırım sözlükte yazacağım en uzun entry "bu.." olacak: daha şimdiden hissediyorum..]

  dsm iv'da 302.4-302.9'a kadar 7 farklı (bi mazoşizm/sadizm olarak ayrılmış tanımla, bi de şemsiye tanımla 9 yapıyor..) şekilde tanımlanan bişii (ne??)
  kısaca toparlarsak, teşhircilik, röntgencilik, fortçuluk, pedofili, fetişizm, travestik fetişizm, seksüel mazoşizm/sadizm bu kapsama girmekteler..

  the language of psychoanalysis'te jean laplanche ve jean-bertrand pontalis sapıklığı şu şekilde tanımlamışlar (yıl '73..)
  "karşı cinsten bi insanla, genital penetrasyon yoluyla orgazma ulaşmaya yönelik cinsel birleşme şeklinde tanımlanan normal cinsel eylemden sapma..
  şu durumlarda sapıklıktan söz edilebilir: orgazma diğer cinsel nesnelerle, veya bedenin diğer bölgeleri aracılığıyla ulaşılması; orgazmın mutlaka dış koşullara bağlı olması ve hatta bazen bunların tek başına cinsel haz vermeye yetmesi..
  daha kapsamlı ele alındığında sapıklık, tipik cinsel haz elde etme yollarına eşlik eden psikoseksüel davranışların tümünü kapsar.."

  "bu.." tanım, artık tedavülden handiyse kalkmış olmasına rağmen, seçmemin özel bi nedeni var: o da psikolojinin değişimini/gelişimini göstermesi.. hıristiyan ahlakıyla sınırları çiziliyormuş gibi yapılan bu tanımın son kısmı öylesine yoruma açık ki, "normal.." tamamen bulanıklaşıyor..

  adım adım gidelim: kadın-erkek, yani "normal.." ilişkisinden sapma: eşcinselseniz sapıksınız..
  orgazma diğer cinsel nesnelerle ulaşıyorsanız, diyelim pedofil, zoofil, nekrofilseniz ya da damacanayla mastürbasyon yapıyor, sebze-meyve sikiyor/içinize alıyorsanız sapıksınız-
  fetiş/ler../e ayrı bi parantez açıcam-
  bi ara entry yazarım muhtemelen..
  orgazma bedenin diğer bölgeleriyle ulaşıyorsanız, yani anal, oral yoldan veya ayak, el, göğüs arası gibi uzuv/bölgeleri kullanıyorsanız sapıksınız..
  orgazma mutlaka dış koşullara bağlı olarak ulaşıyorsanız, yani bi teşhirci/röntgenciyseniz, ya da sadece acı vererek/çekerek bunu sağlayabiliyorsanız, sapıksınız..
  ve hatta sadece dış bi koşul sizi orgazma ulaştırabiliyorsa, yani bi fetişistseniz sapıksınız..
  ya da şöyle diyelim (son kısım..): tipik cinsel haz alma yollarına eşlik eden psikoseksüel davranışlarınızın tümü bu gruba girebilir: hiç öyle abartmadan efendi efendi seksinizi şeyedin..

  eşcinsellik, sapıklık olarak değerlendirilmekten (ii ki..) çıktığı için ona değinmeyeceğim ve fakat, diğerlerini incelemeyi düşünüyorum..
  pedofil, nekrofil ya da zoofil "uğraşlar.." konusunda handiyse bi konsensüs var: ki, bunun da sebepleri üç aşağı-beş yukarı belli: tatmin sağlanan "nesne.."nin cinsel "birleşme.."ye karar verecek mekanizmalarının olmaması ya da gelişmemesi: ve fakat zoo adlı belgeselde şöyle bi cümle de geçiyordu: "bi insan bi atla atın iradesi olmadan nasıl sevişebilir??"-
  bu soru, atın "erkek.." olduğu durum için sorulmuştu: ironiyi geçelim şimdilik..
  dahası, yasaklanmış olmalarına rağmen, bu tür dürtülerin (içgüdü mü demeliydim?? bilemedim: bi an..) var olduğu da ortada.. kaldı ki, hayvanlarda dahi gözlemleniyor bu "farklı.." bi türle ilişkiye girme durumları, çabaları, tecavüzleri.. uzun uzun irade, şu-bu geyiğine girmiycem, ya da bu tür "sapıklık.."ları aklama gibi bi çabam da yok, sadece canlı doğasında bu tür eğilimlerin (de..) var olduğunu imleyip, şunu sormak istiyorum: bunları çoğu kişinin yapmıyor olması, yapanları dışlamamızı gerektirir mi-
  ya da şöyle soralım: "bu.."nlar ne zaman yasaklandılar: belki o zaman daha da berraklaşabilir bazı şeyler..
  freud, das unbehagen in kultur çalışmasında ensest yasağının kökenini araştırmaya koyulur: jung'la ayrılığı dönemine denk gelip, freud'un da antropolojiye merak salması dolasıyla çalışmayı her ne kadar zorlama bulsam da, kendisinin şu tespiti önemlidir: ensest, gelişmiş uygarlıklardan en ilkel kabilelere kadar tüm toplumlarda yasaktır-
  her ne kadar çeşitli görüşler ortaya atılsa da, bu yasakta iktidardan çok ekonomik sebeplerin rol oynadığını düşünenlere daha yakın buluyorum kendimi.. neysse,, "bu.." yasağı kaldırmanın bedeliyse çok ağırdır: (bildiğim kadarıyla..) bu konudaki en eski örnek, yunan mitolojisindeki babası uranus'u hadım eden kronos'tur..
  ve fakat, pefofil ya da diğer "sapıklık.."ların ne zaman yasaklandığına dair çok da bi bilgimiz yok: eşcinselliği hıristiyanlığın yasakladığını düşünürsek, "bu.." yasaklarda da insan diil de, daha "kutsal.." ya da saygı gören bişiiyin yasaklamasından söz edebiliriz ancak..

  anal/oral ve diğer beden bölgeleri konusunaysa girmeye hiç niyetim yok: zira gülünesi mi desem, ağlanası mı desem, bilemiyorum: ve fakat özellikle anal seksin daha bi "yadırgandığını.." söylemek de mümkün: işte burada bi paradoks ortaya çıkıyor: 40 yıl önce bunlar sapık sayılmak için yeter koşulken, günümüzde neden tanımlanmıyor??
  şöyle soralım: günümüzde (de..) aynen bu/nlar gibi sapıklık olarak kabul edilen dürtü/eylemler ileride sapıklık tanımından çıkarılırsa ne olur/olacak?? imkansız mı?? diil.. o zaman şu an en başta aile, sonra sırasıyla toplum, kültür, belki de yasalar sonucu "sapıklık.." olarak addettiğimiz dürtülerini bastır/mak zorunda kal../an insanlar ileride ne düşünecekler?? hapsi boylayan insanlar kriterler değiştiğinde kaybedilmiş haklarını nasıl geri kazanacaklar-
  bu soruların nafile olduğunu biliyorum: günümüzde dahi idam edilen eşcinselleri, nefret suçlarının hedefi olanları düşününce "ne hakkı??" diye kalakalıyor insan.. bi an..

  neysse,, çok dağıldım galiba: öyle işte..
 • mutlak tanimi yoktur.

  siz dersiniz "travestiyle iliskiye girmek sapikliktir", baskasi der "karsi cinsle iliski sapikliktir", oburu de der ki "iliskiye girmek baslibasina sapikliktir".

  o sebeple, "aa bu sapiklik" demeden once kendi zevk aldiginiz herseyi dusunup, "lan baskalarina gore bu sapiklik mi acaba" diye dusunun derim
 • sapık olduğu düşünülen insanların işkence görmesini istemek buna güzel bir örnek. bildiğin sapıklık.
hesabın var mı? giriş yap